طریقه مصرف سوماتروپین برای افزایش قد و عوارض آن

توسط مریم کوهشاری
67 مشاهده

سوماتروپین چیست؟ این ماده نوعی هورمون رشد است که به رشد استخوان‌ها و عضلات کمک زیادی می‌کند. پزشکان از این ماده برای درمان نارسایی رشد در کودکان و بزرگسالان استفاده می‌کنند. البته سوماتروپین برای کسانی که فاقد هورمون رشد طبیعی هستند، استفاده می‌شود. بنابراین به صرف اینکه این هورمون به افزایش قد کمک می‌کند، قابل استفاده برای همه نیست. در ادامه به طریقه مصرف سوماتروپین برای افزایش قد می‌پردازیم.

تاثیر سوماتروپین برای افزایش قد

سوماتروپین برای افزایش قد می‌تواند جایگزین خوبی برای هورمون طبیعی رشد باشد. افرادی که به دلیل سندرم نونان، سندرم ترنر و سندرپرادر – ویلی به کوتاهی قد مبتلا هستند، با کمک این ماده رشد می‌کنند. البته این دارو تنها برای افراد خاصی استفاده می‌شود. در صورتی که فرد به اضافه وزن، مشکلات تنفسی، دیابت و یا سرطان مبتلا باشد، مجاز به استفاده از این دارو نیست.

سوماتروپین عوارض دیگری هم برای کسانی که دچار نارسایی ریه هستند، ایجاد می‌کند. با این حال در افرادی که به این مشکلات مبتلا نباشد، باعث افزایش قد می‌شود.

سوماتروپین چیست؟ این ماده نوعی هورمون رشد است

طریقه مصرف سوماتروپین برای افزایش قد

این دارو برخی از کودکان قابل استفاده است. همچنین برندهای مختلف از این دارو با هم تفاوت دارد. برخی از برندها برای تولید سوماتروپین از ماده‌ای استفاده می‌کنند که در مدت زمان کوتاه باعث افزایش قد می‌شود. اما این ماده به نوزادان و یا کودکان کم سن و سال خطرناک است. به همین دلیل نباید آن را بدون تجویز پزشک به کودکان بدهید.

همچنین مادران باردار و یا کسانی که در دوره شیردهی هستند، نباید از این ماده استفاده کنند.

چگونه باید از سوماتروپین استفاده کنیم؟

برند سوماتروپین و حتی میزان دوز و تعداد دفعات استفاده به شرایط بیمار بستگی دارد. پزشکان بعد از بررسی وضعیت جسمانی بیماری و انجام آزمایشات مکرر اقدام به تجویز این دارو می‌کنند. متاسفانه برخی به اشتباه فکر می‌کنند با مصرف آن در هر سن و شرایطی می‌توانند قد خود را افزایش دهند. در صورتی که تجویز این دارو به تایید پزشک نیاز دارد.

طریقه مصرف سوماتروپین برای افزایش قد همانند داروهای تزریقی است. به این صورت که در داخل عضله و یا در زیر پوست تزریق می‌شود. توجه داشته باشید قبل از تزریق این دارو به آزمایش‌های مکرر پزشکی نیاز دارید. پس تنها به بهانه کوتاهی قد این دارو را خودسرانه استفاده کنید.

تاثیر سوماتروپین برای افزایش قد

تعداد دفعات سوماتروپین چند بار است؟

همانطور که گفتیم تعداد دفعات استفاده از این دارو به وضعیت جسمانی و قد بیمار بستگی دارد. پزشک بر این اساس میزان و تعداد دفعات را مشخص می‌کند. سپس شما باید در مواقع تعیین شده دارو را در بدن تزریق کنید. همزمان با تزریق سوماتروپین باید برنامه غذایی خود را هم کنترل کنید. زمان مصرف دارو باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

این دارو باید در زمان دقیق خود استفاده شود. اگر فراموش کردید، باید بلافاصله دوز اول را تزریق کنید. اما از تزریق دو دوز به طور همزمان خودداری کنید. در صورتی که ۳ دور متوالی استفاده از این دارو را فراموش کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض استفاده بیش از حد سوماتروپین

تزریق سوماتروپین برای افزایش قد موثر است اما به شرط اینکه در آن زیاده‌روی نکنید. زیاده‌روی در مصرف این دارو عوارضی از جمله لرزش بدن، تعریق سرد، افزایش اشتها، سردرد، خواب‌آلودگی، ضعف و سرگیجه، تپش قلب و حالت تهوع را به دنبال دارد. مصرف طولانی مدت سوماتروپین عوارض دیگری از جمله کوتاهی قد را به دنبال دارد. در واقع مصرف خودسرانه و بدون برنامه نتیجه برعکس می‌دهد.

نکاتی برای استفاده از سوماتروپین

همان‌طور که گفتیم طریقه مصرف سوماتروپین برای افزایش قد باید با دقت بالایی انجام شود. زمان استفاده از این دارو باید نوشیدن آبمیوه و یا سایر نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید.

طریقه مصرف سوماتروپین برای افزایش قد

عوارض استفاده از سوماتروپین

استفاده از سوماتروپین برای افزایش قد با علائم آلرژیک همراه می‌شود. از جمله عوارض شایع مصرف این دارو می‌توان به کهیر، مشکلات تنفسی، تورم زبان، صورت و لب‌ها اشاره کرد. مشکلات حاد تنفسی یکی از عوارض مصرف سوماتروپین است. این مشکل در افرادی که به بیماری‌های تنفسی مبتلا هستند، بیشتر دیده می‌شود.

در صورتی که قادر به نفس کشیدن نبودید حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید.

داروهایی که نباید همزمان با سوماتروپین مصرف شوند؟

برخی از داروهایی که نباید همزمان با تزریق سوماتروپین برای افزایش قد مصرف کنید عبارتند از:

  • قرص های جلوگیری از بارداری یا هورمون درمانی
  • انسولین یا داروهای درمان دیابت
  • داروهای استروئیدی مثل دگزامتازون، پردنیزون و متیل پردنیزولون

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data