ساخت و استفاده از کمپرس سرد و گرم |آیا کمپرس سرد و گرم برای کاهش درد مفیدند؟

توسط admin
1259 مشاهده

کمپرس سرد یا گرم؟ برای کدام قسمت از بدن؟ بسیاری از شما ممکن است گاهی اوقات برای کاهش درد و تورم به فکر استفاده از کمپرس سرد یا کمپرس گرم افتاده باشید. این دردها می‌توانند ناشی از انواع مختلف جراحی‌ها مانند جراحی دندان، انواع تزریقات پزشکی و یا ناشی از یک سردرد نامشخص باشند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا همه دردها را می‌توان با یک نوع کمپرس کاهش داد؟ هر کدام از انواع کمپرس سرد و گرم برای تسکین و کاهش کدام نوع درد یا تورم مناسب هستند؟ نحوه استفاده از کمپرس گرم و سرد و درست کردن آن‌ها چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم به تمام این سوالات پاسخ جامع و مناسب بدهیم. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با کمپرس سرد و گرم و هرآنچه که باید درمورد آن‌ها بدانید، آشنا شوید.

به عنوان مثال برخی از دندانپزشکان استفاده از کمپرس گرم برای دندان درد بعد از جراحی را پیشنهاد می‌کنند. اما دقت کنید که برای جلوگیری از خونریزی دندان، حدودا تا ۱۰ ساعت کمپرس سرد نیاز است.

کمپرس سرد چیست ؟

کمپرس سرد از یک ماده سرد یخ زده یا مایع تشکیل می‌شود. مانند یک کیسه یخ یا ژل‌های کمپرس سرد. در صورت استفاده صحیح از کمپرس یخ، می‌توان درد و تورم ناشی از جراحات یا ضربه را تسکین داد. از کمپرس سرد برای کاهش تب افراد بیمار نیز می‌توان استفاده کرد. در حقیقت کمپرس سرد با کاهش جریان خون در محل مورد نظر، به کم کردن درد و تورم کمک می‌کند.

hot-and-cold-compres

کمپرس گرم چیست؟

کمپرس گرم از یک ماده گرم داخل یک کیسه ضخیم تشکیل می‌شود. این ماده گرم می‌تواند آب گرم یا ژل‌های کمپرس گرم باشد. البته برخی از این ژل‌ها قابلیت استفاده هم به صورت گرم و هم به صورت کمپرس سرد را دارند.

کمپرس گرم نیز در صورت استفاده صحیح می‌تواند به خوبی درد را کاهش دهد. و روند بهبودی را تسریع ببخشد. در حقیقت استفاده از کمپرس گرم موجب افزایش جریان خون در عضو آسیب دیده می‌شود. که به این ترتیب سرعت روند بهبودی افزایش می‌یابد. و درد تسکین پیدا می‌کند. یکی از انواع درد که میتواند با کمپرس بهبود یابد، درد عصب سیاتیک است.

انواع محصولات کمپرس سرد و گرم را می‌توانید از داروخانه‌های سراسر کشور تهیه کنید. اما اگر قصد درست کردن یک کمپرس یخ یا کمپرس گرم خانگی را دارید، به ادامه مطلب توجه کنید.

دقت داشته باشید که استفاده از کمپرس گرم به مدت طولانی در نواحی که احتمال وجود کیست وجود دارد، بسیار خطرناک است. و احتمال پارگی کیست و خطر آن وجود دارد.

چگونه در خانه کمپرس سرد درست کنیم؟

کمپرس سرد را به راحتی می‌توانید در خانه درست کنید. ماده اصلی برای تهیه اغلب این کمپرس‌های خانگی، یخ خواهد بود. در مواقع اضطراری که یخ در فریزر وجود نداشت، می‌توانید از مواد خوراکی منجمد موجود در فریزر مانند سبزیجات و گوشت یخ زده نیز استفاده کنید.

برای تهیه کمپرس یخ، نیاز به یک کیسه یا کیف پاکیزه داریم. باید این کیسه را پر از یخ یا سایر مواد منجمد بکنید. و در آن را محکم ببندید تا مواد بیرون نریزند. سپس در هنگام استفاده به منظور محافظت از پوست صورت، بهتر است کیسه را در یک پارچه تمیز قرار دهید. و سپس آن را روی محل آسیب دیده بگذارید.

Manufacture-and-use-of-hot-and-cold-compresses

مدتی است که استفاده از ژل کمپرس سرد و گرم برای دیسک کمر به عنوان یک درمان جدید مورد توجه قرار گرفته است.

نحوه درست کردن کمپرس گرم در خانه

ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که دو نوع کمپرس گرم وجود دارد: کمپرس گرم و مرطوب و کمپرس گرم و خشک. ابتدا نحوه درست کردن هرکدام را برای شما شرح می‌دهیم. و سپس به بیان موارد استفاده هر یک خواهیم پرداخت.

برای تهیه کمپرس گرم و خشک به مقداری برنج نپخته و یک جوراب تمیز نیازمندید. اگر برنج در دسترس نیست از مقداری نمک نیز می‌توانید استفاده کنید. برای تهیه کمپرس گرم، مقداری برنج نپخته یا نمک را در یک جوراب نو یا یک پارچه تمیز بریزید. سپس ساق جوراب را محکم ببندید تا مواد داخل آن بیرون نریزد.

سپس برای گرم کردن کمپرس می‌توانید آن را به مدت ۳۰ ثانیه در مایکروویو قرار دهید. اگر مایکروویو در دسترس نیست، می‌توانید کمپرس را روی یک منبع گرمای غیر مستقیم مانند بخاری یا روی شعله پخش کن گاز قرار دهید. بعد از گرم شدن کمپرس، ابتدا دمای آن را کنترل می‌کنید که خیلی داغ نباشد و به پوست شما آسیب بزند. سپس کمپرس گرم و خشک را روی ناحیه آسیب دیده قرار می‌دهید.

برای درست کردن کمپرس گرم و مرطوب نیاز به یک حوله و یک کاسه بزرگ دارید. کاسه را با آب گرم پر کنید. دقت کنید که دمای آب نباید خیلی بالا باشد. و از استفاده از آب جوش خودداری کنید. حالا حوله را در آب گرم فرو ببرید و چند لحظه در آن نگه دارید. سپس حوله را از آب بیرون بیاورید و آب آن را تا حد امکان بگیرید. حالا حوله را به صورت مربع شکل تا کنید. و روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

hot-and-cold-compresses

چه موقع از کمپرس گرم و چه زمانی از کمپرس سرد استفاده کنیم؟

استفاده از کمپرس گرم و کمپرس سرد معمولا بی خطر است. اما در برخی از موارد لازم است که قوانینی را رعایت کنیم. به عنوان مثال اگر درست پس از آسیب وارده یا جراحی قصد استفاده از کمپرس برای کاهش درد و تورم یا خونریزی داخلی را دارید، بهتر است کمپرس سرد را مورد استفاده قرار دهید. تا جریان خون را در آن ناحیه کاهش دهید.

به عنوان مثال دندانپزشکان معمولا به بیمارانی که جراحی لثه انجام داده‌اند پیشنهاد می‌کنند که تا ۸ ساعت بعد از جراحی از کمپرس یخ استفاده کنند. تا امکان خونریزی کاهش یابد. و پس از ۸ ساعت به تدریج استفاده از کمپرس گرم را تجویز می‌کنند.

همچنین برای کاهش درد ناشی از جراحات و زخم‌هایی که هنوز باز هستند و امکان آلوده شدنشان وجود دارد، نباید از کمپرس گرم و مرطوب استفاده کنید. زیرا احتمال آلوده شدن محل زخم وجود دارد.

همچنین نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از کمپرس گرم و مرطوب برای دردهای عضلانی و دردهای عمیق موثرتر از کمپرس گرم و خشک است. به عنوان مثال استفاده از کمپرس آب گرم برای کبودی یا کمپرس گرم برای ورم صورت بسیار موثر خواهد بود.

در هنگام استفاده از کمپرس یخ نیز برخی موارد را باید رعایت کنید. به عنوان مثال هیچکاه نباید کمپرس سرد را مستقیما روی پوست خود قرار دهید. زیرا این کار می‌تواند به پوست شما آسیب برساند. همچنین استفاده طولانی مدت از کمپرس سرد توصیه نمی‌شود. زیرا این کار می‌تواند باعث سرمازدگی شود.

استفاده از کمپرس سرد بعد از واکسن برای کودکان یک روش مناسب برای کاهش درد و تورم خواهد بود. همچنین کمپرس سرد برای چشم دردهای ناگهانی نیز می‌تواند موثر باشد. برخی از پزشکان و فیزیوتراپان نیز در فرآیند درمان استفاده از کمپرس یخ برای دیسک کمر را مفید قلمداد می‌کنند.

سخن پایانی

استفاده از کمپرس سرد و کمپرس گرم یک روش مناسب برای کاهش درد و تورم است. کمپرس یخ و کمپرس گرم معمولا بدون خطر هستند. و استفاده صحیح از آن‌ها بلامانع است. فقط با رعایت برخی نکاتی که در این مقاله گفته شد، می‌توانید از این روش برای تسکین درد استفاده کنید. به عنوان مثال نباید برای مدت طولانی از کمپرس سرد استفاده کنید. و یا استفاده از کمپرس گرم برای آسیب‌هایی که به تازگی به وجود آمده‌اند، توصیه نمی‌شود. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود.

منابع :

سایت medicalnewstoday

سایت .healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data