شناخت بیشتر کووید دلتا ، تفاوت کرونای دلتا با معمولی چیست؟

توسط admin
161 مشاهده

در این مقاله به بررسی نوع جدید بیماری کرونا تحت عنوان کووید دلتا خواهیم پرداخت. و علائم این بیماری و تفاوت آن‌ها با کرونای معمولی را برای شما شرح خواهیم داد. همچنین به معرفی و بررسی نکاتی در خصوص این کرونای جهش یافته خواهیم پرداخت که دانستن آن‌ها می‌تواند برای شما مفید واقع شود. پنچ مورد از شایع ترین علائم، سردرد، گلودرد، آبریزش بینی، تب و سرفه مداوم! در ادامه این مقاله همراه مجله کرفس باشید تا کرونای دلتا را بیشتر بشناسید.

نکته مهم مراجعه به موقع شما به پزشک است. خواهشا به دنبال درمان خانگی و درمان مشابه نسبت به بستگان خود نباشید!

کرونای دلتا چیست ؟

کووید دلتا نوع جهش یافته و جدیدی از ویروس کرونا است که بارزترین نشانه آن، سرعت بالای انتشار و مسری‌تر بودن در مقایسه با انواع قبلی این ویروس است. اویل تابستان بود که مردم داشتند با امیدواری نسبت به ریشه کن شدن این بیماری صحبت می‌کردند و اوضاع کمی بهتر شده بود که ناگهان خبرهایی در خصوص انتشار نوع جدیدی از کرونا در هندوستان به گوش رسید.

پس از گذشت زمان کوتاهی این بیماری به سرعت و از طریق روش‌های مختلف که سفرهای هوایی بی‌شک بزرگترین سهم را در این میان داشتند، در بریتانیا و آمریکا و نقاط مختلف جهان پخش شد.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها ( CDC ) این نوع جهش یافته از کرونا در کشورهایی که نرخ پایینی در واکسیناسیون دارند، با سرعت بیشتری شیوع می‌یابد و مرگ و میر بیشتری را نیز به وجود می‌آورد. به همین دلیل بهتر است شناخت خود را از این گونه جهش یافته از کووید، یعنی کرونای دلتا بیشتر کنیم و همچنان پروتکل‌ها را با نهایت دقت و توجه رعایت کنیم.

لمس نکردن صورت در کاهش ابتلا به ویروس کرونا | چگونه کنترل کنیم؟

در اینجا بخوانید!

علائم کرونای دلتا و تفاوت‌های آن با انواع قبلی کرونا

از همان ابتدای شیوع کووید دلتا در جهان، به نظر می‌رسید که با تکامل ویروس، علائم آن نیز دچار تغییر شده‌اند. در حال حاضر و با همه گیر شدن این بیماری، علائم کاملا متفاوتی با آنچه که از کرونای معمولی حدود ۱۸ ماه پیش مشاهده می‌شد را در حال تجربه هستیم. در ادامه به بررسی شایع ترین این علائم خواهیم پرداخت.

پنچ مورد از شایع ترین علائم اولیه کرونای دلتا عبارتند از:

سردرد، گلودرد، آبریزش بینی، تب و سرفه مداوم.

علائمی نظیر تب و سرفه از علائم رایج کرونای معمولی نیز به شمار می‌رفتند. سردرد و گلودرد نیز همراه بسیاری از بیماری‌ها نمایان می‌شوند. اما آبریزش بینی یکی از علائمی است که در کرونای معمولی بسیار به ندرت گزارش می‌شد. اما در کووید دلتا آبریزش بینی را جزو پنج مورد از شایع ترین علائم قلمداد می‌کنند.

نشانه های کرونای دلتا چیست

همچنین در کرونای دلتا سرفه‌های مداوم و ممتد نیز بیشتر از سرفه‌های معمولی تجربه می‌شوند.

اما یکی از شایع ترین علائم کووید معمولی که از دست دادن حس بویایی و چشایی بود، در کووید دلتا به ندرت تجربه می‌شود و رتبه نهم را در میان علائم مختلف کرونای دلتا به خود اختصاص داده است.

توجه داشته باشید که این اطلاعات هنوز در حال تکمیل هستند و هر روز اطلاعات جدیدی از این بیماری به گوشمان می‌رسد.

علل تفاوت علائم بیماری کووید و سایر بیماری‌ها در افراد مختلف چیست؟

همه ما متفاوت هستیم. انسان‌ها از لحظه‌ای که به دنیا می‌آیند، شروع به رشد کردن و بزرگ شدن به روش‌های مختلف می‌شوند. سیستم دفاعی انسان نیز یکی از مواردی است که در طول زندگی شکل می‌گیرد و هر فرد در مقایسه با فرد دیگر سیستم دفاعی متفاوتی دارد و ممکن است برخی افراد در مقایسه با دیگران سیستم دفاعی ضعیف‌تری داشته باشند.

از طرفی ابتلا به یک بیماری ویروسی و دست و پنجه نرم کردن با آن به دو عامل مهم بستگی دارد:

  • ۱) ماهیت ویروس و رفتارهای آن که مواردی نظیر قدرت تکثیر، شیوه‌های انتقال و … را شامل می‌شوند و با تکامل ویروس غالبا ماهیت آن نیز دچار تغییراتی می‌شود.
  • ۲) ماهیت میزبان که سیستم دفاعی فرد مبتلا، جنسیت، سن، نوع رژیم غذایی، میزان آمادگی جسمانی فرد، سطح سلامت و استرس و موارد از این قبیل را شامل می‌شود.

بنابراین هر یک از ما با توجه به ماهیت متفاوتی که داریم، ممکن است علائم جداگانه‌ای را تجربه کنیم. علائم بیماری کووید ۱۹ و نوع جهش یافته آن یعنی کووید دلتا نیز ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند که این موضوع از اهمیت بالایی در تشخیص و درمان بیماری برخوردار است.

منظور از کرونای دلتا چیست

نکات مهم در خصوص کرونای دلتا

در این قسمت به بیان نکات مهمی در خصوص کرونای دلتا خواهیم پرداخت که آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند به شناخت بهتری نسبت به این بیماری دست پیدا کنید.

  • ۱) کرونای دلتا مسری‌تر است و شدت شیوع بالاتری دارد.
  • ۲) افرادی که واکسینه نشده‌اند در مقابل کووید دلتا بسیار آسیب پذیرتر می‌باشند. با اینکه بر اساس مطالعات انجام شده همه افراد اعم از کسانی که واکسن زده‌اند و کسانی که هنوز واکسینه نشده‌اند، می‌توانند به کووید دلتا آلوده بشوند و آن را منتقل کنند. اما خطر این بیماری برای کسانی که واکسینه نشده‌اند بیشتر است.
  • ۳) واکسیناسیون بهترین محافظ در برابر کرونای دلتا است. با اینکه تا قبل از این رعابت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را بهترین راه کنترل کرونای معمولی می‌دانستند، اما موثرترین روش برای مقابله با کرونا دلتا واکسیناسیون عمومی است.
  • ۴) افرادی که دوز دوم و دوز سوم یا بوستر را دریافت کرده‌اند، تا حد قابل توجهی در برابر کرونای دلتا ایمن می‌شوند.
  • ۵) کرونای دلتا در میان جوانان شایع‌تر است و خطرات بیشتری را نیز برای این افراد به همراه دارد.
  • ۶) همچنان بسیاری از متخصصان و پزشکان توصیه می‌کنند که همه افراد، حتی کسانی که واکسن زده‌اند، باید از ماسک استفاده کنند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا شیوع این بیماری کمتر شود.
  • ۷) احتمالا انواع زیاد دیگری از بیماری کووید در راه است. با توجه به بررسی‌های انجام شده بر رفتار بیماری کرونا تاکنون و انواع جدیدی نظیر لامبدا در آمریکای جنوبی و … که زمزمه‌هایی از شیوع آن‌ها به گوش می‌رسد، باید منتظر شیوع انواع دیگری از این بیماری در آینده نزدیک باشیم.

آیا ویتامین D برای پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است؟

اینجا بیشتر بخوانید!

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی و بررسی گونه جهش یافته از ویروس کرونا یعنی کووید دلتا پرداختیم که بارزترین شناسه آن، سرعت بالای انتشار و مسری‌تر بودنش است. موثرترین راه مقابله با این نوع ویروس واکسیناسیون است. پس باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم. تا از خودمان و اطرافیانمان محافظت کرده باشیم. نکته مهم مراجعه به موقع شما به پزشک است. خواهشا به دنبال درمان خانگی و درمان مشابه نسبت به بستگان خود نباشید!

منابع:

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data