قاعدگی دردناک در چه کسانی بیشتر است؟

توسط admin
474 مشاهده

قاعدگی دردناک ، دردهای گزگزکننده و گرفتگی آور در قسمت پایین شکم است. بسیاری از خانم‌ها ، درست قبل و در حین چرخه قاعدگی دچار این مشکل می شوند. برای برخی خانم ها این دردها صرفاً کمی آزاردهنده هستند. قاعدگی دردناک می تواند در دیگران آن قدر شدید باشد که هر ماه فعالیت های روزانه را به مدت چند روز مختل کند. بیماری‌هایی از قبیل آندومتریوز و فیبروم رحم میتوانند باعث ایجاد آن شوند. درمان علت کلید کاهش درد است. این مشکل که ناشی از بیماری‌های دیگر نیست، با افزایش سن یا اغلب با زایمان، کاهش می‌یابند.

علائم قاعدگی دردناک چه چیزهایی هستند؟

علائم این بیماری شامل موارد زیر می شود:

دردهای گزگز کننده و گرفتگی آور در قسمت پایین شکم که می‌تواند بسیار شدید باشد.

دردی که ۱ الی ۳ روز قبل از چرخه قاعدگی شروع شده، ۲۴ ساعت بعد از آغاز چرخه قاعدگی به اوج خود رسیده و طی ۲ الی ۳ روز فروکش می کند.

درد مبهم و مداوم

دردی که به پایین کمر و ران‌ها سرایت می کند.

قاعدگی دردناک
علت دردهای شدید پریود

برخی خانم‌ها نیز علائم زیر را نیز دارند:

حالت تهوع

مدفوع شل و آبکی

سردرد

سرگیجه

علت قاعدگی دردناک چیست؟

رحم در مدت چرخه قاعدگی منقبض می‌شود تا به دفع دیواره کمک کند. مواد شبه هورمونی که در درد و و التهاب نقش دارند، باعث انقباض عضلات رحم می شوند. میزان زیاد پروستاگلاندین ها با قاعدگی دردناک شدیدتر مرتبط است.

 آندومتریوز: بافتی که دیواره رحم را تشکیل می دهد در خارج از رحم، و عموماً در لوله‌های رحم، تخمدان‌ها یا بافت دیواره لگن، تشکیل میشود.

فیبروم رحم: این تومورهای غیر سرطانی در دیواره رحم، می‌توانند ایجاد درد کنند.

 آدنومیوز: بافت دیواره رحم به سمت دیواره‌های عضلانی رحم رشد می کند.

بیماری التهابی لگن: این عفونت اندام‌های تولید مثل زنانه، معمولاً به دلیل باکتری‌هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند، ایجاد میشود.

تنگی دهانه رحم: ابتدای دهانه رحم در برخی خانم ها آن قدر کوچک است که مانع روند قاعدگی شده و باعث افزایش دردآور فشار درون رحم می شود.

درمان قاعدگی دردناک به چه صورت است؟

پزشک ممکن است برای کاهش قاعدگی دردناک موارد زیر را توصیه کند:

 مسکن‌ها: مصرف مسکن‌های بدون نسخه از قبیل ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم (Aleve) از یک روز قبل از روزی که انتظار دارید چرخه قاعدگی شروع شود، به کنترل درد قاعدگی کمک می‌کند. داروهای تجویزی ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز موجود هستند.

در شروع چرخه قاعدگی یا به محض احساس علائم شروع به مصرف مسکن کنید و طبق تجویز به مدت دو تا سه روز، یه تا رمان از بین رفتن علائم، به مصرف دارو ادامه دهید.

قاعدگی دردناک
درمان‌های خانگی پریود دردناک

پیشگیری از بارداری هورمونی: قرص‌های ضدبارداری خوراکی حاوی هورمون‌هایی هستند که از تخمک گذاری جلوگیری کرده و شدت قاعدگی دردناک را کاهش می دهند. به چند روش دیگر نیز میتوان این هورمون‌ها را دریافت کرد: تزریق، چسب پوستی، درون کاشتی که زیر پوست یا زیر بازو قرار داده می‌شود، یک حلقه قابل انعطاف که درون واژن قرار داده می‌شود یا دستگاه درون رحمی (IUD)

عمل جراحی: اگر این مشکل به دلیل اختلالات دیگری از قبیل آندومتریوز یا فیبروم‌ها به وجود آمده باشد، جراحی اصلاحی میتواند به کاهش علائم کمک کند. اگر دیگر روش‌ها قادر به کاهش علائم نبودند و اگر قصد بچه دار شدن ندارید، برداشتن رحم با عمل جراحی نیز میتواند جزو گزینه‌ها باشد.

درمان‌های خانگی قاعدگی دردناک به چه صورت هستند؟

علاوه بر داشتن خواب و استراحت کافی، میتوانید روش‌های زیر را نیز امتحان کنید:

 ورزش منظم: فعالیت بدنی از جمله رابطه جنسی، می‌تواند این درد را در برخی خانم‌ها کاهش دهد.

 گرم کردن: غوطه ور شدن در وان آب گرم یا استفاده از تشکچه‌های حرارتی، بطری آب گرم یا چسب پوستی حرارتی روی قسمت پایین شکم میتواند قاعدگی دردناک را تسهیل کند.

 استفاده از مکمل‌های غذایی: چندین مطالعه نشان داده‌اند که مکمل‌های ویتامین E، اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین B1 ، ویتامین B6 و منیزیم میتوانند قاعدگی دردناک را کاهش دهند.

کاهش فشار عصبی: فشار روانی می تواند خطر قاعدگی دردناک و شدت آن را افزایش دهد.

طب سوزنی: طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن‌های بسیار نازک در پوست در نقاط استراتژیک بدن است. برخی مطالعات دریافته‌اند که طب سوزنی به تسکین قاعدگی دردناک کمک میکند.

داروهای گیاهی: برخی داروهای گیاهی مانند رازیانه، زعفران و آویشن به تسکین درد قاعدگی بسیار کمک میکند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data