راه های افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی | لاغری با گیاهان دارویی

توسط مریم کوهشاری
5117 مشاهده

افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی می‌تواند در کاهش وزن سریع مؤثر واقع شود. در این روش از غذاها، ادویه‌ها و گیاهان دارویی برای بالا بردن سوخت و ساز بدن استفاده می‌شود. بافت سلول‌های چربی به تدریج با مصرف این غذاها شکسته شده و باعث کاهش وزن می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی متابولیسم بدن را افزایش میدهد این مطلب را تا انتها بخوانید.

چه چیزهایی متابولیسم بدن را بالا میبرد؟

آنچه باعث چاقی می‌شود، سوزانده نشدن بخش زیادی از کالری موادغذایی است که در طی روز مصرف می‌کنیم. حتی اگر فرض بگیریم اشتهای شما زیاد است و غذای زیادی هم می‌خورید، اما وقتی متابولیسم بدن زیاد باشد، چاق نمی‌شود. متابولیسم به معنای سوخت و ساز بدن و تبدیل کالری به انرژی است.

وقتی ورزش می‌کنید بدن به انرژی زیادی نیاز دارد. در این صورت بخشی از چربی‌های اضافه و کالری بدن برای تأمین انرژی سوزانده می‌شود. برخی از مواد غذایی برای بالا بردن متابولیسم بدن مؤثر هستند.

مصرف شنبلیله برای کاهش وزن

یکی از راه‌های افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی مصرف شنبلیله است. این سبزی در بین ایرانی‌ها بیشترین کاربرد را برای درست کردن قورمه سبزی دارد. اما از آنجا که اغلب آن را سرخ می‌کنند، خاصیت خود را از دست می‌دهد. اگر می‌خوانید متابولیسم بدن را بالا ببرید، باید تخم شنبلیله را پودر کرده و روزانه میل کنید. مصرف یک قاشق چایخوری پودر شنبلیه در غذا می‌تواند به لاغری کمک زیادی کند.

یک مطالعه در ۱۸ نفر نشان داد مصرف ۸ گرم شنبلیله در طی روز می‌تواند اشتها را کنترل کرده و میزان سوخت و ساز بدن را بالا ببرد.

یک مطالعه در ۱۸ نفر نشان داد که مصرف مکمل ۸ گرم فیبر شنبلیله روزانه باعث افزایش احساس سیری و کاهش گرسنگی

افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی / افزایش متابولیسم بدن با طب سنتی

مصرف فلفل تند و کاهش وزن

یکی دیگر از راه‌های بالا بردن متابولیسم بدن مصرف فلفل تند یا فلفل چیلی است. این ادویه تند حاوی نوعی ماده به نام کپسایسین است که گرمای بدن را بالا می‌برد. به همین دلیل است که گفته می‌شود در فصل سرد زمستان و زمان سرماخوردگی حتماً فلفل قرمز مصرف کنید.

این ادویه به دلیل داشتن کپسایسین می‌تواند متابولیسم بدن را بالا بدن و باعث افزایش کالری سوزی شود. کپسایسین یک ماده مؤثر در کاهش هورمون گرلین و کاهش وزن است.

افزایش متابولیسم بدن با طب سنتی با زنجبیل

یکی دیگر از راه‌های افزایش متابولیسم بدن برای کاهش وزن مصرف زنجبیل است. این ادویه پرکاربرد در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. یک بررسی بر روی ۱۴ نفر که به چاقی مبتلا بودند نشان داد مصرف زنجبیل می‌تواند در حذف چربی‌های شکم تاثیر مثبت داشته باشد. این ادویه نه تنها به کالری‌سوزی کمک می‌کند، بلکه در کنترل اشتها نیز تاثیرگذار است.

مصرف پونه کوهی برای لاغری

یکی دیگر از مواد غذایی برای بالا بردن متابولیسم بدن پونه کوهی است. این گیاه از خانواده نعناع، ریحان، آویشن، رزماری و مریم گلی است. به دلیل وجود مقدار زیادی کارواکرول در پونه کوهی، می‌تواند به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند.

یک مطالعه بر روی موش‌ها نشان داد حتی با وجود رژیم غذایی پرچرب، پونه کوهی می‌تواند سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. همچنین محققان به این نتیجه رسیده‌اند که پونه کوهی به دلیل داشتن مکمل‌های کارواکرول مستقیما بر روی برخی از پروتئین‌های چربی تاثیر می‌گذارد. در نتیجه به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند.

چه چیزی متابولیسم بدن را افزایش میدهد

مصرف دارچین و تاثیر آن در لاغری

یکی دیگر از راه‌های افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی مصرف دارچین است. این ادویه به دلیل تبدیل سلول‌های چربی به انرژی باعث بالا رفتن دمای بدن می‌شود. به همین دلیل است که برخی از افراد بعد از خوردن دارچین فوراً جوش می‌زنند. در فصل زمستان و در زمان سرماخوردگی هم توصیه می‌شود دارچین مصرف کنید.

اگر روزانه نصف فنجان جوشانده چوب دارچین را مصرف کنید، می‌تواند به روند لاغری کمک زیادی کند. همچنین به تعادل هورمون‌های بدن و مشکلات تیروئیدی هم کمک زیادی می‌کند.

تاثیر زردچوبه در لاغری

افزایش متابولیسم بدن برای کاهش وزن با کمک زردچوبه هم یکی دیگر از راه‌های پیشنهادی ماست. این ادویه حاوی مقدار زیادی کورکومین است. این ماده در سوزاندن چربی‌های اضافه و بالا بردن متابولیسم تاثیر زیادی دارد. برای تاثیر آن می‌توانید یک قاشق چایخوری زردچوبه را در یک لیوان آب بجوشانید و صبح به صورت ناشتا بخورید. بعد از چند هفته شاهد نتیجه آن در لاغری خواهید بود.

افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی می‌تواند در کاهش وزن سریع مؤثر واقع شود

مصرف فلفل سیاه

یکی دیگر از راه‌های افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی مصرف فلفل سیاه است. این ادویه می‌تواند سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. سپس انرژی حاصل را به گرما تبدیل کند. به همین دلیل است که بعد از خوردن فلفل سیاه احساس گرمای زیادی می‌کنید. برای مصرف می‌توانید در زمان صبحانه فلفل سیاه را با تخم مرغ مصرف کنید تا تاثیر کلسترول مضر در خون را کاهش دهد.

میزان کورکومین موجود فلفل سیاه با زردچوبه برابری می‌کند. پس مصرف هر دو ادویه تاثیر زیادی در کاهش وزن و لاغری دارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data