طرز تهیه آبغوره قرمز در خانه

توسط admin
7564 مشاهده

روزهای گرم تابستان خدا مخصوص گرفتن آبلیمو و آبغوره تازه است. وقتی غوره‌های تازه از درخت تاک آویزان می‌شود، فکرتان به سمت درست کردن یک آبغوره قرمز و خوش‌رنگ می‌رود. البته در بسیاری از مواقع ممکن است این مایع ترش را آنطور که می‌خواهید و انتظار دارید، درست نکنید. به هر حال باید بهترین زمان برای گرفتن آبغوره را بدانید. از سوی دیگر طرز نگهداری آبغوره هم اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت رنگ آن خیلی زود تیره می‌شود. در این مطلب کرفس قصد داریم شما را با طرز تهیه ابغوره قرمز رنگ آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه حریره سیر برای نگهداری طولانی از سیر

بهترین زمان برای گرفتن آبغوره

قبل از هر چیز باید زمان درست تهیه این ماده ترش مزه را بلد باشید. برخی از افراد فکر می‌کنند اگر قوره‌های کوچک و بیش از حد ترش را استفاده کنند، ابغوره بهتری بدست می‌آورند. در حالی که آبغوره باید کمی طعم ملس و رنگ قرمز داشته باشد. بنابراین بهترین زمان برای گرفتن آبغوره زمانی است که غوره‌ها درشت شده باشند. البته غوره درشت باید همچنان سفتی خود را حفظ کرده باشد.

غوره شل و شیرین برای درست کردن این ماده مناسب نیست و باعث شیرین شدن آن می‌شود. فصل گرفتن آبغوره اواسط تیرماه است.

علت قرمز شدن آبغوره

طرز تهیه ابغوره با مخلوط کن

برای درست کردن این ماده شما می‌توانید از چرخ گوشت و یا مخلوط‌کن استفاده کنید. دستگاه بهتر همان سبزی‌خردکن است که در اغلب خانه‌ها یافت می‌شود. حالا برای درست کردن این ماده قرمز رنگ و پرکاربرد به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: تمیز کردن قوره

برای اینکه آبغوره شما طعم گس نداشته باشد، حتما غوره را قبل از هر کاری تمیز کنید و دم آن را بگیرید. وقتی غوره را دانه دانه کردید، داخل یک ظرف بزرگ بریزید و تمیز بشویید. حالا آن‌ها را داخل یک آبکش بریزید. چند ساعت صبر کنید و در آخر یک پارچه نخی پهن کنید و غوره‌ها را روی آن بریزید تا خشک شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ماست موسیر کارخانه ای در خانه

مرحله دوم: گرفتن آب غوره‌ها

در این مرحله برای گرفتن آبغوره با چرخ گوشت باید آن‌ها را به صورت کم کم داخل دستگاه بریزید تا له شود. اگر لازم شد دو بار غوره‌ را با چرخ گوشت له کنید. البته از آنجایی که غوره باعث کند شدن تیغه چرخ گوشت می‌شود، بهتر از دستگاه میکسر یا سبزی‌خردکن استفاده کنید.

غوره باید به صورت کامل له شود تا بتوانید آن را از صافی عبور دهید. سپس آب را از تفاله جدا کنید. اگر لازم بود از یک پارچه تمیز نخی هم می‌توانید استفاده کنید. به این صورت که غوره له شده را داخل یک پارچه نازک نخی بریزید و فشار دهید. به طوری که آب رقیق از تفاله کامل جدا شود.

طرز نگهداری آبغوره

مرحله سوم: پختن آبغوره

وقتی اب غوره له شده را جدا کردید، آن را داخل یک ظرف برای مدت چند ساعت رها کنید. با این کار تفاله‌ها و مواد باقی مانده در ابغوره ته نشین می‌شود. سپس آب خالص را بگیرید. حالا به اندازه یک قاشق غذاخوری نمک به آب بدست آمده اضافه کنید و آن را روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. اجازه دهید آبغوره در حالت جوش نیم ساعت روی حرارت ملایم بماند و سپس شعله را خاموش کنید.

برای اینکه آبغوره خوشرنگ شود، زمان جوشیدن کف روی آن را بگیرید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پودر سیر و پودر پیاز خانگی

برای خوشرنگ شدن آبغوره چه کنیم ؟

یک علت قرمز شدن آبغوره قرار گرفتن آن در معرض نور آفتاب است. شما وقتی آبغور را می‌پزید، باز هم رنگ آن قرمز خوشرنگ نیست. اما وقتی برای مدت طولانی در مقابل آفتاب قرار دهید، به مرور رنگ آن به قرمز گرایش پیدا می‌کند. برای این کار باید اجازه دهید آبغوره بعد از پختن خنک شود. سپس آن را داخل بطری‌های شیشه‌ای مخصوص بریزید. درب بطری را هم با خمیر یا گچ بپوشانید تا را نفوذ هوا به آن بسته شود.

خوب حالا بطری‌ها را داخل یک سبد در مقابل نور آفتاب قرار دهید. بعد از گذشت دو تا سه هفته آبغوره‌های شما قرمز و خوشرنگ می‌شود.

طرز نگهداری آبغوره

نگهداری آبغور اهمیت زیادی دارد. در غیر اینصورت خیلی زود کپک می‌زند. برای نگهداری طولانی مدت این ماده باید مدت زمان جوشیدن را بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قرار دهید. همچنین درب بطری را هم محکم ببندید تا کپک نزند.

همچنین ابغوره داغ را داخل بطری نریزید. بلکه اجازه دهید خنک شود و سپس داخل بطری بریزید.

برای خوشرنگ شدن آبغوره چه کنیم

 علت شیرین شدن آبغوره

یکی از دلایل شیرین شدن ابغوره استفاده از غوره رسیده است. وقتی غوره شیرین شده باشد، دیگر خاصیتی برای تبدیل شدن به آبغوره را ندارد.

بهترین غوره هم از نوع بدون هسته است که باعث گس شدن این ماده نشود. از ریختن این ماده در ظروف پلاستیکی (بطری نوشابه یا آب معدنی) خودداری کنید. به خصوص اگر آبغوره را در مقابل نور آفتاب قرار دادید، مواد پلاستیکی در آبغوره تجزیه می‌شود که تاثیرات زیانباری بر روی سلامت دارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data