طرز تهیه پودر سیر و پودر پیاز خانگی

توسط مریم کوهشاری
146 مشاهده

پودر سیر و پودر پیاز از جمله ادویه‌هایی است که طعم غذا را خاص و بی‌نظیر می‌کند. البته این دو چاشنی همیشه در سوپرمارکت‌ها موجود است. اما شاید هم بخواهید خودتان برای درست کردن این دو ادویه اقدام کنید. به هر حال عطر و طعمی که چاشنی‌های خانگی دارند، با نوع بازاری تفات زیادی دارد. در ادامه با کرفس همراه باشید تا شما را با طرز تهیه پودر سیر و پودر پیاز خانگی آشنا کنیم.

طرز تهیه پودر سیر خانگی

برای درست کردن این ادویه فقط به سیر تازه نیاز دارید. حالا به صورت زیر عمل کنید:

بیشتر بخوانید: باتر چیکن هندی یا مرغ کَره‌ای پرادویه!

مرحله اول: شستن و آماده کردن سیر

برای درست کردن پودر سیر خانگی باید ابتدا سیرها را تمیز بشویید. اگر بخواهید ادویه شما سریع‌تر آماده شود، باید سیرها را با چاقو خرد کنید. البته زمان این کار حتما از دستکش استفاده کنید. سیر به دلیل تند بودن بیش از حد باعث سوزش و قرمزی پوست دست می‌شود.

طرز تهیه پودر سیر روی بخاری

مرحله دوم: خشک کردن سیر

برای طرز تهیه پودر سیر خانگی چند روش وجود دارد تا سیرها را خشک کنید. در روش طرز تهیه پودر سیر روی بخاری شما باید سیرهای خرد شده را داخل یک سینی بریزید و پخش کنید. اگر سیر روی هم باشد دیرتر خشک می‌شود. دمای بخاری باید کم باشد. سپس سینی را برای مدت چند ساعت روی بخاری قرار دهید.

در این مدت زمان هم مدام سیرها را هم بزنید تا همه قسمت‌های آن خشک شود. فقط مراقب باشید حرارت بخاری زیاد نباشد تا سیرها سوخته نشود.

روش دوم برای خشک کردن سیر، استفاده از نور مستقیم آفتاب است. به این صورت که سیر را داخل یک سینی یا روی یک سفره در مقابل آفتاب قرار دهید. برای مدت ۲ روز صبر کنید تا سیرهای شما خشک شود. البته بسته به فصل هم ممکن است مدت زمان خشک شدن سیر متفاوت باشد.

یک روش دیگر هم برای طرز تهیه پودر سیرخانگی استفاده از فر یا سولاردوم است. به این صورت که سیرها را برای مدت ۲ ساعت در دمای ۱۱۰ درجه فر قرار دهید. در این مدت هم باید سیرها را ترکیب کنید تا همه قسمت‌های آن کامل خشک شود.

بیشتر بخوانید: ۹ ادویه و گیاه دارویی مناسب برای کاهش التهاب و عفونت

مرحله سوم طرز تهیه پودر سیر خانگی

در این مرحله باید سیرهای خشک شده را داخل آسیاب بریزید تا به پودر تبدیل شود. میزان نرم بودن پودر سیر به سلیقه شما بستگی دارد. اگر بخواهید پودر سیر نرم‌تری داشته باشید، سیر را برای مدت بیشتری در میکسر قرار دهید.

حالا شما می‌توانید از این پودر برای درست کردن انواع خورشت، آش، سوپ و سس استفاده کنید.

طرز تهیه پودر پیاز در خانه

پودر پیاز هم مثل پودر سیر یکی از ادویه‌های پرکاربرد در آشپزخانه‌های ایرانیان است. برای درست کردن این ادویه به صورت زیر عمل کنید:

طرز تهیه پودر پیاز در توستر

مرحله اول: آماده کردن پیاز

در ابتدا پیازها را پوست بگیرید و خلالی درشت خرد کنید. سپس بشویید و داخل یک آبکش بریزید تا آب آن کامل گرفته شود. اگر پیاز را ریز خرد کنید، زمان بیشتری طول می‌کشد تا آب آن گرفته شود. پس بهتر است هر پیاز را ۴-۵ قسمت برش بزنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ گیاه و ادویه خوش طعم با خواص دارویی بی نظیر

مرحله دوم: خشک کردن پیاز

برای درست کردن پودر پیاز خانگی پیازها را داخل سینی فر قرار دهید. سپس دما را روی کمترین درجه قرار دهید. به طوری که داخل فر فقط گرم شود. اگر دمای فر بیش از حد باشد، باعث سوختن و تغییر طعم و رنگ پیاز می‌شود.

وقتی فر بیش از حد گرم شد، آن را خاموش کنید و بعد از ۴۵ دقیقه دوباره روشن کنید. با این روش پیازهای شما بدون اینکه بسوزد، کامل خشک می‌شود.

مرحله سوم: آسیاب کردن پیاز

برای طرز تهیه پودر پیاز خانگی باید پیاز خشک شده را بلافاصله داخل آسیاب بریزید. اگر پیاز را در محیط خانه نگهداری کنید، باعث مربوط شدن آن می‌شود که پودر کردن سخت است.

در آخر پودر پیاز را داخل یک ظرف تمیز بریزید و درب آن را محکم ببندید. این ادویه را باید در یخچال نگهداری کنید تا عطر و طعم آن ماندگاری بیشتری داشته باشد.

طرز استفاده از پودر پیاز در غذا

نکاتی برای طرز تهیه پودر سیر و پودر پیاز خانگی

برای درست کردن پودر سیر خانگی و پودرپیاز باید چند نکته را مدنظر داشته باشید:

  • برای درست کردن پودر پیاز حتما از پیاز سفید یا زرد استفاده کنید. پیاز قرمز برای درست کردن این ادویه مناسب نیست.
  • از آنجا که پیاز خیلی زود میکروب را به خود جذب می‌کند، بهتر است برای خشک کردن آن از فر استفاده کنید. بخاری و نور آفتاب برای این ادویه مناسب نیست.
  • پودر پیاز و پودر سیر را می‌توانید با هم ترکیب کنید و در انواع غذا (خورش، سوپ، آش و ….) استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data