بهترین معجون خانگی برای دفع سنگ کلیه

توسط مریم کوهشاری
2047 مشاهده

اگر سنگ کلیه ریز و قابل دفع باشد با مصرف دمنوش می‌توانید آن را در خانه درمان کنید. پس تنها زمانی به سنگ شکن یا جراحی نیاز دارید که سنگ کلیه بیش از حد بزرگ شده باشد و چاره جز جراحی باقی نماند. سنگ‌های ریز را می‌‌توانید با کمک روش‌هایی که در این مطلب کرفس به آن می‌پردازیم درمان کنید.

دمنوش مناسب برای دفع سنگ کلیه

در کنار رژیم غذایی بیماران سنگ کلیه دمنوش‌ها به دلیل تاثیری که روی کلیه دارند، به دفع سنگ‌های ریز کمک زیادی می‌کنند. این دمنوش‌ها و معجون‌ها اغلب حاوی ویتامین C زیادی هستند که تکرر ادرار را به دنبال دارند. تقویت کلیه یکی از راه‌های دفع انواع سنگ کلیه یا مثانه است. بعد از خوردن این نوشیدنی‌ها ممکن است دچار کلیه درد شوید که جای نگرانی نیست. زیرا سنگ‌ریزها در حال تکان خوردن هستند و خیلی زود از کلیه دفع می‌شوند.

 از جمله نوشیدنی های سنگ شکن کلیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دمکرده برگ توت فرنگی

یک معجون دفع سنگ کلیه دمنوش برگ بوته توت فرنگی است. این دمنوش فواید زیادی را برای کلیه به همراه دارد. برای درست کردن آن کافی است ۴۰ گرم برگ توت فرنگی را با یک لیتر آب به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. حالا هر ۵ ساعت یکبار یک فنجان از این نوشیدنی را میل کنید.

معجون دفع سنگ کلیه

دمکرده دانه داده خرمالو

یک دمنوش مناسب برای دفع سنگ کلیه استفاده از دانه خرمالوست. برای این کار ابتدا باید دانه‌های خرمالو رو بو دهید و سپس در آسیاب پودر کنید. حالا یک قاشق چایخوری از این پودر را با ۱ لیوان آب ترکیب کرده و روی حرارت کتری دم کنید. بعد از ۱۰ دقیقه این دمنوش را میل کنید. بعد از ۳ روز سنگ کلیه شما دفع می‌شود.

دمنوش برگ‌ پنیرک

پنیرک گیاهی با خواص دارویی فراوان است که می‌توانید آن را از داروخانه‌ها تهیه کنید. برای درست کردن این معجون دفع سنگ کلیه باید ۱۰۰ گرم از آن را با یک و نیم لیتر آب ترکیب کنید. سپس اجازه دهید به مدت ۳ دقیقه روی حرارت بجوشد. اییک قاشق غذاخوری روغن زیتون هم داخل دمنوش بریزید و قبل از هر وعده غذایی یک فنجان از آن را میل کنید.

دمنوش قاصدک

یکی دیگر از نوشیدنی های سنگ شکن کلیه استفاده از قاصدک است. برای این کار باید از برگ‌های گیاه قاصدک استفاده کنید. به این صورت که یک قاشق غذاخوری برگ خشک شده این گیاه را داخل یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت کتری قرار دهید. سپس آن را میل کنید. این کار را تا دفع کامل سنگ ریز‌ه‌های کلیه تکرار کنید.

دمنوش بن سرخ

بن سرخ هم می‌تواند یک معجون دفع سنگ کلیه باشد. این معجون با طبع گرم می‌تواند کلیه‌ها را نیز تقویت کند و با افزایش دفعات ادرار به دفع سنگ کمک زیادی کند. طرز تهیه این دمنوش ساده است. کافی به اندازه دو قاشق غذاخوری بن سرخ خشک شده را با ۲ لیوان آب جوش دم کنید. بعد از ۲۰ دقیقه آن را میل کنید.

دمنوش مناسب برای دفع سنگ کلیه

جوشانده آب هندوانه

یک دمنوش مناسب برای دفع سنگ کلیه آب هندوانه است که به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین C تعداد دفعات ادرار را زیاد می‌کند. برای اینکه آب هنداونه تاثیر خودش را بر روی سنگ‌های ریز کلیه بگذارد، باید آب آن را بگیرید و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. اجازه دهید خنک شود و سپس میل کنید.

دمنوش گزنه

گزنه گیاهی است که همه از شنیدن نامش هم وحشت‌زده می‌شوند. اما جالب است بدانید این گیاه خواص دارویی بی‌شماری دارد. برگ‌های این گیاه در درمان التهاب بدن تاثیر زیادی دارد. وجود آنتی اکسیدان‌های زیاد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. از سوی دیگر دمنوش گزنه یک معجون د سنگ کلیه هم محسوب می‌شود.

برای این کار باید به اندازه یک قاشق غذاخوری برگ خشک شده گیاه یا ۱۰ عدد از برگ تازه آن را با یک لیوان آب جوش دم کنید. این کار را تا درمان کامل سنگ کلیه انجام دهید.

دمنوش چای سبز

یکی از نوشیدنی های سنگ شکن کلیه چای سبز است. این دمنوش به دلیل داشتن آنتی اکسیدان فراوان به عنوان یک گیاه دارویی محسوب می‌شود. جالب است بدانید دمکرد چای سبز شکل کریستال‌‌های اگزالات کلسیم را تغییر می‎دهد. بنابراین حتی در پیشگیری از تشکیل سنگ‌های جدید هم موثر است. مصرف مداوم و هر روزه چای سبز نه تنها در دفع سنگ کلیه بلکه در دفع آسان ادرار هم تاثیر زیادی دارد.

نوشیدنی های سنگ شکن کلیه

دمنوش ازول

یک معجون دفع سنگ کلیه برای افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، دمنوش چای ازول است. این دمنوش تعداد دفعات ادرار را زیاد می‌کند و در پاکسازی کلیه‌ها هم تاثیر زیادی دارد. روزانه مقداری از این گیاه را با آب ترکیب کرده و بعد از دم کشیدن میل کنید.

در پایان

حتی کسانی که به تازگی از شر سنگ کلیه از طریق روش سنگ‌شکن یا جراحی خلاص شده‌اند، بهتر است برای مدتی این دمنوش‌ها را مصرف کنند. کاهش نمک، خودداری از مصرف نمک با لبنیات و غذاهای حاوی کلسیم از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data