“درمان ریزش آب دهان در خواب”؛ علت آن چیست؟

توسط مریم کوهشاری
66 مشاهده

ریزش آب دهان در زمانی که در خواب هستید، آزاردهنده است. مهم‌ترین دلیل آن ضعیف شدن ماهیچه‌های دهان است که در زمان خواب ضعیف می‌شوند. در نتیجه بزاق از دهان خارج می شود. البته دلایل دیگری هم برای بروز این عارضه وجود دارد. در ادامه با سایت کرفس همراه شوید تا بیشتر به علت ریزش آب دهان در خواب و راه درمان آن بپردازیم.

چرا اب دهان روی بالش میریزد؟

ریزش آب از دهان در زمان خواب در بسیاری از افراد رایج است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث ابتلا به این عارضه می‌شود. در برخی از افراد شل شدن ماهیچه‌های صورت در زمان خواب باعث بروز این بیماری می‌شود. گاهی هم اختلال خواب و یا ابتلا به یک بیماری عصبی عامل بروز این مشکل است.

در سالمندانی که یکبار سکته مغزی را تجربه کرده‌اند، در اثر فلج مغزی یا یا مولتیپل اسکلروزیس (بیماری ام اس) ممکن است در زمان خواب بزاق دهان ریزش کند. به طور کلی شایع‌ترین علت ریزش آب دهان در خواب عبارت است از:

  • وضعیت بدن در زمان خوابیدن
  • مسدود شدن سینوس‌ها و عفونت بینی
  • اختلال رفلکس دستگاه گوارش
  • عوارض جانبی مصرف برخی از داروها
  • آپنه خواب
  • اختلالات بلع
علت ریزش آب دهان در خواب

درمان ریزش آب دهان در خواب

با توجه به اینکه عارضه ریزش آب دهان در زمان خواب یک عارضه آزاردهنده است، باید برای درمان آن اقدام کنید. بهترین روش‌ها از نظر ما برای درمان این عارضه عبارتند از:

تغییر وضعیت خواب

اولین کاری که برای جلوگیری از ریزش بزاق دهان باید انجام دهید، تغییر وضعیت بدن در زمان خوابیدن است. وقتی روی سمت چپ یا راست می‌خوابید به طوری که سر و دهان به سمت بالشت است، دهان تعادل خود را در زمان خوابیدن از دست می‌دهد. در نتیجه بزاق به راحتی از دهان خارج می‌شود.

اگر به سمت پشت بخوابید به طوری که سر رو به بالا قرار بگیرید، کنترل بر روی دهان بیشتر می‌شود. در این صورت دچار ریزش آب دهان در خواب نمی‌شوید.

خودداری از نوشیدن آب و مرکبات در زمان خواب

یک علت آبریزش دهان در بزرگسالان در زمان خواب، رقیق شدن بزاق دهان است. وقتی در زمان خواب آب و مرکبات میل می‌کنید در رقیق شدن اب دهان تاثیر زیادی دارد. همین عامل باعث می‌شود تا در حین خواب آب دهان خارج شود. برای جلوگیری از چنین مشکلی توصیه ما اینست نوشیدن مایعات، آب و مرکبات را به طی روز موکول کنید و قبل از خواب نخورید.

حفظ تعادل سالم بزاق در دهان مهم است. طبق گفته انجمن دندانپزشکان آمریکا بزاق در محافظت از بدن شما در برابر عفونت نقش حیاتی دارد.

چرا اب دهان روی بالش میریزد

مشکلات دستگاه فک پایین را برطرف کنید

یک راه درمان ریزش آب دهان در خواب برطرف کردن مشکل فک پایین است. اگر فک بیش از حد جلو یا عقب باشد با فک بالا موزون نیست و همین عامل باعث باز ماندن دهان در زمان خواب و ریزش بزاق می‌شود. در چنین شرایطی می‌توانید از یک محافظ دهان استفاده کنید. این وسیله می‌تواند فاصله بین دو فک بالا و پایین را کم کند و مانع از ریزش اب دهان در زمان خواب شود.

خودداری از مصرف شیرینی یا ترشیجات در زمان خواب

اگر در زمان خواب مواد غذایی از جمله شیرینی و ترشیجات را مصرف کنید، میزان بزاق دهان افزایش می‌یابد. در نتیجه میزان ریزش اب دهان در زمان خواب افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از چنین مشکلی بهتر است از مصرف غذاهای شیرین و یا ترشی‌ها تا یک ساعت قبل از خواب خودداری کنید.

استفاده از دستگاه CPAP

اگر میزان ریزش آب دهان در زمان خواب بیش از حد باشد و راهی برای درمان آن نباشد، بهتر است دستگاه CPAP استفاده کنید. در بیمارانی که دلیل ریزش بزاق دهان آپنه خواب است، بهترین روش استفاده از این دستگاه است. دستگاه CPAP می‌تواند با ایجاد فشای هوای مثبت و مداوم به  تنفس درست و جلوگیری از ریزش بزاق دهان کمک کند.

درمان اب دهان هنگام خواب

تزریق بوتاکس

یکی از راه‌های درمان ریزش اب دهان در خواب تزریق بوتاکس است. در این روش غدد بزاقی که دهان را احاطه کرده است، ضعیف می‌کند تا بیش از حد بزاق تولید نکند. البته تزریق بوتاکس یک روش درمان دائمی برای این عارضه نیست. بعد از مدتی تاثیر بوتاکس بر روی غدد از بین می‌رود و غدد دوباره فعال می‌شود. اگر میزان بزاق دهان بیش از حد باشد این مشکل دوباره برمی‌گردد.

انجام روش جراحی

در افرادی که میزان ترشح بزاق دهان زیاد باشد، ریزش آب دهان در زمان خواب وجود دارد. این مشکل گاهی با روش جراحی درمان می‌شود. البته درمان اب دهان هنگام خواب با روش جراحی مشکلات دیگری را به دنبال دارد. در افرادی که به دلایل عصبی دچار ریزش بزاق دهان در خواب می‌شوند، روش جراحی آخرین راه درمان است.

منبع: healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data