راههای پیشگیری از افسردگی فصلی در بهار

توسط admin
415 مشاهده

خواب آلودگی و افسردگی فصل بهار به دلیل شرایط آب و هوایی این فصل کاملا طبیعی است. اگرچه بسیاری از افراد آن را تجربه نمی‌کنند، اما لازم است اطلاعاتی در این مورد داشته باشند. به هر حال ممکن است اطرافیانشان دچار این مشکل باشند و به کمک آن‌ها نیاز داشته باشند. روزهای سرد زمستان که اغلب با نور آفتاب کمتری همراه است، بیشترین علائم افسردگی را با خود به همراه دارد. اما همین که وارد فصل گرم بهار می‌شوید، شکل دیگری از افسردگی فصلی شروع می‌شود. تا انتهای این مطلب کرفس با ما همراه باشید تا به راههای پیشگیری از افسردگی فصلی بپردازیم.

بیشتر بخوانید: درمان حساسیت فصلی پاییز در طب سنتی با ساده ترین روش ها

دلیل افسردگی بهاری چیست؟

بسیاری از افراد هستند که اعتقادی به افسردگی فصلی و یا حتی افسردگی در اثر کمبود برخی از مواد غذایی ندارند. همانطور که در مطلب دیگری به تاثیر کمبود ویتامین D در افسردگی پرداختیم، حتما می‌دانید که کمبود نورآفتاب در بروز این بیماری تاثیر زیادی دارد. برخی از افراد با نوعی از افسردگی فصلی روبرو هستند که در فصل بهار و تابستان به اوج خود می‌رسد. این بیماری معکوس باعث انزوا می‌شود.

یکی از متخصصان روانشناسی در آمریکا «دکتر النا تورونی» در این رابطه می‌گوید: «افزایش گرما و رطوبت در فصل بهار و تابستان نقش زیادی در افسردگی دارد. اما در کنار آن، فشارهای اضافی برای شروع فعالیت‌ در این فصل‌ها نیز محرک افسردگی هستند. زمانی که فصل بهار همه جا سرسبز می‌شوند، همه می‌خواهند به صورت گروهی به تفریح بروند. اما اگر این شرایط برای کسی مهیا نباشد، بدون شک افسرده و منزوی می‌شود.»

راههای پیشگیری از افسردگی فصلی

خواب آلودگی بهار

در کنار افسردگی فصلی بهار، خواب آلودگی هم مشکلی است که بسیاری با آن روبرو هستند. با گرم‌تر شدن هوا و همچنین شروع بارش‌های فصلی و افزایش رطوبت، خواب الودگی یک امر کاملا طبیعی است. حال آنکه خواب زیاد هم در بروز افسردگی نقش موثری دارد.

عامل دیگری که باعث افسردگی بهار می شود، آلرژی‌های فصلی است. این مشکل اغلب با اختلالات خلقی از جمله گوشه‌نشینی همراه می‌شود. برخی از محققان حدس می‌زنند که این ممکن است بخاطر التهاب در بدن باشد. وقتی بدن به آلاینده‌های واکنش آلرژیک نشان می‌دهد، مواد شیمیایی موسوم به سیتوکین‌ها در مجاری هوایی جمع می‌شوند و می توانند بر نحوه عملکرد مغز تأثیر بگذارند.

متاسفانه بخاطر افسردگی فصلی، میزان خودکشی در این فصل بیش از زمستان است. محققان هنوز نمی‌دانند چرا این اتفاق می‌افتد. اما باید افسردگی در بهار را جدی گرفت.

بیشتر بخوانید: تفاوت آلرژی فصلی با کرونا در چیست؟

علائم افسردگی بهاری

در اینجا قصد نداریم با گفتن برخی از نشانه‌های اصلی، شما را از این بیماری بترسانیم. بلکه هدف ما ارائه اطلاعات مهمی به شماست تا اگر این علائم را در خود دیدید، برای درمان اقدام کنید.

تغییرات احساسات مهم‌ترین نشانه افسردگی فصلی در بهار است. تغییر در خلق و خو به طور کلی کوتاه مدت است و اگر در زمان طولانی باشد، باید کمی نگران باشید. از جمله علائم افسردگی در این فصل می‌توان به اضطراب، مشکلات خواب (خواب زیاد یا بی‌خوابی)، احساس تحریک پذیری بیشتر و لذت نبردن از چیزهایی که در گذشته خوشحالتان می‌کرد.

درمان افسردگی فصلی

راههای پیشگیری از افسردگی فصلی

برای درمان افسردگی فصلی بهار راه‌های زیادی وجود دارد. البته از آنجایی که پیشگیری از درمان بهتر است، توصیه می‌کنیم ابتدا موارد زیر را برای پیشگیری امتحان کنید:

  • صبح زود از خانه بیرون بیروید تا نور آفتاب را با اشعه X کمتری دریافت کنید. همچنین نور آفتاب در زمان عصر هم برای برطرف کردن افسردگی و تأمین ویتامین D مورد نیاز بدن لازم است. در طی روز باید به مدت ۴۵ دقیقه در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید.
  • پیاده روی یکی از راههای پیشگیری از افسردگی فصلی است. راه رفتن به طور کلی باعث ایجاد هورمون‌های شادی‌آور در بدن می‌شود و تا حدودی شما را از انزوا و گوشه‌گیری دور می‌کند. در طی روز حداقل به مدت ۳۰ – ۴۵ دقیقه پیاده‌روی کنید.
  • رژیم غذایی متعادل هم می‌تواند انرژی بدن را افزایش دهد. حتی اگر اشتیاق بیشتری به غذاهای نشاسته‌ای و شیرین دارید، نباید غذاهای کم کالری را فراموش کنید. میوه و سبزیجات بیشتری را در این فصل مصرف کنید.
  • هر روز ۵ بار در روز و به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنید. ورزش کردن فعالیت مغز را بهبود می‌دهد و با افزایش جریان خون در بدن، علائم افسردگی را برطرف می‌کند.
  • روابط اجتماعی خود را با اطرافیان بیشتر کنید. در این فصل به حمایت اجتماعی بیشتری نیاز دارید. رفت و آمد با دوستان و نزدیکان صمیمی از افسردگی فصلی پیشگیری می‌کند.
درمان افسردگی فصلی بهار

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد حساسیت فصلی | علائم + درمان

آیا افسردگی در بهار نگران کننده است؟

این عارضه روحی برای افرادی که به مدت طولانی به آن مبتلا هستند، کمی نگران‌کننده است. اما کسی که برای اولین بار است در فصل بهار دچار انزوا و گوشه‌گیری شده است، شاید گذرا و موقت باشد. در بسیاری از مواقع با گذشت زمان افسرددگی از بین می‌رود و جای نگرانی در این مورد وجود ندارد. با این حال باید مواردی که برای راههای پیشگیری از افسردگی فصلی گفته شد، رعایت شوند.

منابع: webmd و patient

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data