علت افتادگی پلک بالا و راه‌های درمان آن

توسط admin
346 مشاهده

افتادگی پلک چشم یا پتوز یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد به آن مبتلا هستند. این عارضه اغلب مادرزادی است. اما در برخی از افراد هم با افزایش سن، پلک چشم افتاده می‌شود. عارضه افتادگی پلک، سن را بالاتر از آنچه که هست نشان می‌دهد. برای درمان این مشکل، روش جراحی بهترین راه حل است. اطلاع از علت افتادگی ناگهانی پلک چشم، پیشگیری، علائم و تشخیص آن می‌تواند از این عارضه جلوگیری کند. با کرفس همراه شوید تا بیشتر در مورد این عارضه با شما صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید : انواع بیماری‌ چشم و بررسی راه‌های مراقبت اصولی و تغذیه مناسب

افتادگی پلک چشم چیست؟

افتادگی پلک پاتولوژیک که برخی هم به آن «پتوز» می‌گویند، اغلب به دلیل اختلالات پزشکی، افزایش سن و یا حوادث و ضربه ایجاد می‌شود. اگر افتادگی پلک روی یک چشم باشد به آن پتوز یک طرفه و اگر روی دو چشم باشد پتوز دو طرفه گفته می‌شود. این عارضه گاهی موقتی و گاهی هم دائمی است. در برخی از افراد در بدو تولد وجود دارد و به عنوان پتوز مادرزادی شناخته می‌شود.

بسته به شدت وضعیت افتادگی پلک فوقانی ممکن است باعث کاهش بینایی هم شود. به همین دلیل گاهی به مداخله پزشکی نیاز پیدا می‌کند.

علت افتادگی ناگهانی پلک چشم چیست؟

پتوز به دلیل مختلفی اتفاق می‌افتد. این عارضه بیشتر در افراد مسن به دلیل روند طبیعی افزایش سن شایع است. در ناحیه پلک عضلاتی وجود دارد که مثل آسانسور عمل می‌کند. این عضله وظیفه بلند کردن و پایین آوردن پلک چشم را برعهده دارد. زمانی که سن افزایش پیدا می‌کند عضلات هم کشیده شده و در نتیجه پلک دچار افتادگی می‌شود.

توجه داشته باشید که این مشکل ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد و تحت تاثیر یک بیماری باشد. در بسیاری از مواقع علت افتادگی ناگهانی پلک چشم مشخص نیست.

شایع‌ترین دلیل آن مادرزادی است. کودکانی که دچار این مشکل هستند، دچار آمبلیوپی می‌شود که به دلیل تنبلی چشم است. این اختلال می‌تواند سلامت چشم را کاهش دهد.

عمل افتادگی پلک

مشکلات ناشی از افتادگی پلک بالا

طبق گفته برخی از پزشکان، پتوز یا افتادگی پلک چشم می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای هم باشد. به خصوص اگر هر دو چشم به این عارضه مبتلا شده باشند. اگر فقط یکی از پلک‌های دچار این مشکل شده باشند، می‌تواند نتیجه آسیب عصب موقتی باشد. بوتاکس کردن، جراحی معمولی لیزیک و یا حتی جراحی آب مروارید باعث کشش عضلات پلک می‌شود. بنابراین می‌تواند علت افتادگی ناگهانی پلک چشم باشد.

در برخی از مواقع این مشکل از شرایط جدی‌تر جسمی مثل سکته مغزی، تومور مغزی، سرطان، بیماری عصبی و یا افت قدرت عضلات خبر می‌دهد.

اختلالات عصبی که بر روی اعصاب یا عضلات چشم تأثیر می‌گذارد (مانند میاستنی گراویس) هم یکی دیگر از دلایلی است که باعث بروز پتوز می‌شود.

علائم افتادگی پلک بالا چیست؟

افتادگی پلک مادرزادی و یا پتوز در کودکان با علائم خاصی همراه نیست. افتادگی پلک‌ها نیز به راحتی قابل مشاهده است. به این صورت که احساس می‌کنید ناحیه بالای پلک به مژه‌ها چسبیده است و زمان باز کردن چشم‌ها روی پلک پایین سنگینی می کند.

همچنین پتوز باعث می‌شود چهره خسته و پیر به نظر برسد. افراد با همان مشاهده اول متوجه افتادگی پلک می‌شوند. البته در افرادی که این مشکل موقتی و ناگهانی است، می‌تواند زمینه بروز دائمی آن را ایجاد کند. به همین دلیل گاهی به معاینات پزشک نیاز پیدا می‌کنید.

ورزش افتادگی پلک

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

بوتاکس روشی برای جوانسازی پوست صورت و کشیدن پوست است. در این روش برخی از ماهیچه‌های صورت از جمله قسمت پیشانی، کنار لب‌ها و کنار چشم‌ها ضعیف می‌شود تا صورت جوان‌تر به نظر برسد. هدف از بوتاکس اینست تا زمان خندیدن و صحبت کردن خطوط در اطراف لب، چشم‌ها و یا روی پیشانی ایجاد نشود.

در مورد پلک چشم به دلیل ضعیف کردن و کشیدن ماهیچه ممکن است به ناحیه پلک آسیب وارد شود. هر چند گفته می‌شود این عارضه موقتی است و بعد از مدتی رفع می‌شود.

روش‌های درمان افتادگی بالای چشم

درمان پتوز به میزان شدت و یا علت بستگی دارد. در برخی از افراد این مشکل مادرزادی است و شدت آن به قدری است که فرد جز با عمل افتادگی پلک بالا درمان نمی‌شود. اما اگر تحت شرایط خاصی ایجاد شده و موقتی است، با کمک برخی از ورزش‌ها می‌توانید از میزان آن بکاهید و ماهیچه‌های پلک را تقویت کنید.

ماساژ روزانه پلک می‌تواند یک راه درمان این مشکل باشد. در برخی از مواقع هم از عینک‌های مخصوصی برای افراد استفاده می‌شود که می‌تواند به درمان پلک افتاده کمک کند. البته تاثیر این روش هنوز به تایید مراکز بهداشت و درمان نرسیده است.

علت افتادگی ناگهانی پلک چشم

عمل افتادگی پلک بالا

یکی از روش‌های درمان افتادگی پلک‌ها انجام جراحی پلاستیک است. در این روش عضلات پلک‌های چشم تقویت و سفت می‌شود و بنابراین فرد به راحتی می‌تواند چشم را باز و بسته کند. البته دقت داشته باشید ما در کرفس قصد تبلیغات برای هیچ پزشکی را نداریم و این اطلاعات جهت کمک به شما ارائه می‌شود. رفع افتادگی پلک بدون عمل جراحی بهترین روش برای درمان است. اما اگر با این روش‌ها از جمله ماساژ و انجام ورزش پلک به شرایط عادی برنگشتید از روش جراحی استفاده کنید.

منبع: healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data