علائم بیماری واسکولیت و علل بروز آن ، التهاب رگ‌های خونی

توسط admin
658 مشاهده

قصد داریم به معرفی و بررسی بیماری واسکولیت یا التهاب عروق و رگ‌های خونی بدن بپردازیم. و علائم این بیماری، علل بروز آن و روش‌های درمان و کنترل عوارض واسکولیت را شرح دهیم. در اثر این التهاب، دیواره‌های رگ‌ها و عروق خونی ضخیم‌تر شده و باعث کاهش میزان خون عبوری از آن‌ها می‌شود و میزان خون رسانی به بخش‌ها و بافت‌های مختلف بدن کاهش پیدا می‌کند. برای آشنایی بیشتر با بیماری واسکولیت و دستیابی به شناخت بهتر نسبت به آن، در ادامه این مقاله همراه مجله کرفس باشید.

بیماری واسکولیت چیست؟

بیماری واسکولیت یا التهاب عروق، موجب التهاب رگ‌های خونی می‌شود که وظیفه خون رسانی و انتقال خون به بخش‌ها و اندام‌های مختلف بدن را بر عهده دارند. این بیماری در انواع رگ‌های خونی موجود در بدن نظیر سرخرگ‌ها، سیاهرگ‌ها و مویرگ‌ها می‌تواند رخ بدهد. در اثر این التهاب، دیواره‌های رگ‌ها و عروق خونی ضخیم‌تر شده و باعث کاهش میزان خون عبوری از آن‌ها می‌شود و میزان خون رسانی به بخش‌ها و بافت‌های مختلف بدن کاهش پیدا می‌کند.

در نتیجه این بیماری، می‌تواند منجر به آسیب رساندن و بروز مشکل برای بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن بشود. بیماری واسکولیت یک بیماری نادر به شمار می‌رود و می‌تواند یک یا چند عضو بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد. همچنین مدت زمان ابتلا به این بیماری می‌تواند بسته به نوع و شدت آن، کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد.

به طور کلی بیماری واسکولیت ممکن است زنان و مردان را در همه سنین تحت تاثیر خود قرار دهد. با این حال برخی از انواع مختلف این بیماری در سنین خاص احتمال وقوع بیشتری دارند. همچنین یک نوع از علائم واسکولیت در زنان شایع‌تر می‌باشد.

درمان التهاب رگ

انواع مختلف بیماری واسکولیت یا التهاب عروق

به طور کلی ۹ نوع مختلف از بیماری واسکولیت وجود دارد که تفاوت آن‌ها در علت بروز بیماری، گروه سنی که در معرض خطر ابتلای بالاتری قرار دارند، شدت بیماری و برخی علائمی است که در افراد بیمار نمایان می‌شوند.

علائم بیماری واسکولیت چیست؟

راه تشخیص واسکولیت چیست؟ التهاب‌هایی که در قسمت خارجی بدن شما اتفاق می‌افتند، اغلب قابل مشاهده بوده و همراه با درد و احساس ناراحتی هستند. اما التهاب عروق که در بیماری واسکولیت اتفاق می‌افتد، در قسمت داخلی بدن است و شما هیچ نشانه‌ای را در قسمت خارجی بدن مشاهده نخواهید کرد. به همین دلیل شناخت علائم واسکولیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی شایع ترین علائم و نشانه‌های بروز بیماری واسکولیت که در انوع مختلف آن نیز با هم مشترک هستند، عبارتند از:

تب، سردرد، احساس خستگی شدید و دائمی، کاهش وزن ناگهانی، احساس درد در نواحی و اندام‌های مختلف بدن، مشکلات گوارشی، سرگیجه، ضعیف شدن ناگهانی حس شنوایی، شنیدن صدای زنگ مانند( اصطلاحاً زنگ زدن گوش)، بروز برخی مشکلات بینایی مانند دو بینی، احساس بی‌حسی و ضعف در دست‌ها و پاها، متورم و سفت شدن برخی اندام‌هی بدن مانند کف دستان، تنگی نفس و سرفه‌های شدید که ممکن است خونی نیز باشند. خون ریزی زیر پوستی که به صورت لکه‌های قرمز زیر پوست نمایان می‌شود( بیماری واسکولیت پوستی ). مشکلات بویایی و خون ریزی بینی و … .

همانطور که در ابتدا گفتیم، بیماری واسکولیت می‌تواند بخش‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد و علائم و عوارضی را در نواحی مختلف ایجاد کند. در صورت بروز این علائم، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا تشخیص زودهنگام بیماری کلید دستیابی به درمان موثر خواهد بود.

همچنین به این نکته هم توجه داشته باشید که در صورت تشخیص پزشک مبنی بر ابتلای شما به بیماری واسکولیت، نیاز به نگرانی نیست، زیرا با پیشرفت علم پزشکی، درمان واسکولیت و مدیریت عوارض آن بسیار موفقیت آمیز شده است. و شما به راحتی می‌توانید با انجام صحیح روش‌های درمانی، به زندگی عادی خود ادامه دهید.

راه تشخیص واسکولیت

علل بروز واسکولیت کدامند؟

واسکولیت ارثی است؟ دانشمندان و متخصصان هنوز علت اصلی بروز بیماری واسکولیت را کشف نکرده‌اند و در اکثر مواقع نیز دلیل بروز التهاب عروق ناشناخته باقی می‌ماند. به طور کلی بیماری واسکولیت را نمی‌توان یک بیماری ارثی قلمداد کرد. اما محققان می‌گویند که ممکن است مسائل ژنتیکی در شکل گیری این بیماری موثر باشند. آن‌ها همچنین معتقدند که در برخی موارد یک عفونت یا بیماری و یا مصرف نوع خاصی از دارو می‌تواند به عنوان محرک ایجاد بیماری التهاب رگ‌های خونی عمل کند.

برخی دیگر از محرک‌های احتمالی ایجاد کننده بیماری واسکولیت عبارتند از:

بیماری‌های عفونی نظیر هپاتیت نوع B و C ، سرطان خون، برخی بیماری‌های سیستم ایمنی یا به اصطلاح بیماری‌های خودایمنی نظیر روماتیسم و لوپوس، مسائل ژنتیکی، واکنش بدن نسبت به مصرف برخی داروهای خاص و … .

انواع بیماری خودایمنی ؛ هرچه که باید درباره آن‌ها بدانید!

در اینجا بخوانید…

عواملی نظیر سن و جنسیت نیز در ابتلا به نوع خاصی از بیماری تاثیرگذارند. به عنوان مثال نوعی واسکولیت بیشتر در سنین ۵۰ سال به بالا مشاهده می‌شود، اما نوع دیگری از التهاب عروق کودکان زیر ۵ سال را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. همچنین برخی از انواع واسکولیت در زنان و برخی دیگر در مردان بیشتر شایع هستند.

درمان التهاب رگ های خونی

روش‌های درمان واسکولیت یا التهاب عروق بیشتر بر کنترل و کاهش التهاب و مدیریت عوارض این بیماری تمرکز دارند. برای درمان ممکن است مصرف برخی داروها توسط پزشک متخصص تجویز شود. همچنین ممکن است با صلاحدید پزشکف مصرف دارویی که علت به وجود آمدن بیماری است، متوقف شود.

در برخی موارد نیز ممکن است عمل جراحی نیاز شود. برخی تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی نیز ممکن است توسط پزشک تجویز شود. اما همانطور که گفتیم نکته مهم این است که نباید با ابتلا به این بیماری، نگران کیفیت زندگی خود باشید، زیرا با انجام صحیح دستورات پزشک و البته تشخیص به موقع بیماری، به راحتی می‌توانید عوارض بیماری را کنترل کنید و آن را درمان کنید.

سخن آخر

دراین مقاله به معرفی بیماری واسکولیت یا التهاب عروق پرداختیم و علائم و علل بروز آن را برای شما بررسی کردیم. همچنین در پایان در خصوص درمان واسکولیت نیز موضوعاتی را برای شما شرح دادیم. تشخیص زودهنگام و انجام درست دستورات پزشک از مهم ترین عواملی هستند که می‌توانند درمان واسکولیت را بسیار موثر و موفقیت آمیز کنند. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

منابع مورد استفاده:

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data