طناب زدن برای لاغری مفید است؟ ساده‌ترین و در دسترس‌ترین ابزار ورزشی

توسط حمید صالحی
1013 مشاهده

طناب زنی ورزش جدیدی نیست و سال ها است که وجود دارد. همچنین فواید طناب زدن برای لاغری و همینطور کاهش چربی های شکمی سال‌ها است که اثبات شده است. متاسفانه، وقتی بزرگ می شویم، طناب ورزشی از چرخه زندگی ما خارج می‌شود. در این مقاله به شما خواهیم گفت چرا طناب زدن باید دوباره جزئی از زندگی شما شود.

آیا طناب زدن برای لاغری مفید است؟

فواید طناب زدن برای چربی سوزی

اگر در هر دقیقه بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ طناب بزنید، در هر ساعت ۷۲۰ کالری می‌سوزانید که این میزان دو برابر سوخت کالری در ورزش‌هایی نظیر تنیس و والیبال است. به گفته دکتر لئونارد شوارتز (متخصص قلب و عروق)، اگر به جای حذف یک وعده غذا از برنامه روزانه، بتوانید طناب بزنید ۹۰ درصد از آنچه که از دست می‌دهید چربی‌های اضافه شکم و دیگر اعضا خواهد بود. همچنین اگر بتوانید روزانه معادل ۱۵۰۰ کالری از طریق ورزش بسوزانید (که این میزان پنج برابر مقداری است که انجمن قلب امریکا برای تناسب اندام تجویز می‌کند) طناب زدن برای لاغری سریع شکم شما بسیار مفید خواهد بود.

همچنین طناب زدن باعث کاهش تنش‌های عصبی و افزایش سطح انرژی می‌گردد و سرعت تناسب اندام را نسبت به گذشته تا ۳۰ برابر افزایش می‌دهد.

آیا طناب زدن برای لاغری مفید است؟

عوارض طناب زدن برای رحم واقعیت دارد؟ مضرات طناب زدن برای آقایان چطور؟

از نقطه نظر علمی این ورزش به طور معمول مشکل خاصی را برای هیچ فردی ایجاد نمی‌کند. به طور کلی در چنین ورزش‌هایی تفاوت‌ چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد. تنها به صورت بسیار نادر بیماری‌هایی ممکن است در دستگاه تناسلی خانم‌ها (مثل رحم و ضمائم لگنی) وجود داشته باشند که باعث شل شدن و عدم پایداری این بخش‌ها شده و در این موارد ممکن است انجام چنین ورزش‌هایی باعث تشدید بیماری‌ فرد شوند. در واقع طناب زدن چه در زنان و چه در مردان به جز در افراد دارای سابقه بیماری در مفصل زانو و یا بیماری‌های اعضا داخلی مانند فتخ شکمی هیچ گونه آسیبی ایجاد نخواهد کرد.

یکی از نگرانی‌هایی که اغلب در مورد طناب زنی مطرح می‌شود، ایجاد پرولاپس یا افتادگی رحم است، به ویژه در مورد زنان باردار. پرولاپس رحم زمانی اتفاق می‌افتد که رباط‌ها حمایت کنند رحم ضعیف می‌شوند و رحم نمی‌تواند در جای خود باقی بماند، در چنین شرایطی و در خانم‌های باردار هر گونه فعالیت ورزشی که با حرکات پرشی و جهشی همراه باشد می‌تواند مضر باشد، در دیگر شرایط نه برای دختران و نه خانم‌ها ضرری ندارد.

آیا طناب زدن برای لاغری مفید است؟

مشخصات یک طناب ورزشی خوب

بیش از شروع تمرین طناب زدن برای خرید یک طناب ورزشی مناسب باید به دو فاکتور توجه کنید:

۱. جنس طناب مناسب

اولین کاری که باید بکنید، انتخاب یک طناب پرش است که برای شما راحت باشد. طناب ممکن است، جنس های مختلفی مانند پلاستیک، نایلون یا الیاف پشمی داشته باشد. طناب‌های پلاستیکی سریع‌تر هستند و ورزشکاران حرفه‌ای مانند بوکسورها از آن‌ها استفاده می‌کنند ولی برای شما جنس طناب تفاوت زیادی در عملکردتان ایجاد نمی کند. پس مطابق سلیقه‌تان طناب خود را انتخاب کنید ولی دو مورد را حتما” در خرید رعایت کنید و آن طول طناب و سایز طناب است.

۲.طول طناب

برای این که بفهمید طول طناب مناسب شما چه قدر است، هر دو پای خود در کنار هم قرار دهید و وسط طناب بگذارید، سپس دسته‌های طناب را بالا بیاورید، اگر طول طناب برای شما مناسب باشد، باید تا وسط قفسه سینه‌تان بالا بیاید و در صورت بلندتر بودن یا کوتاه‌تر بودن، هنگام طناب زدن با مشکل مواجه خواهید شد.

آیا طناب زدن برای لاغری مفید است؟

کفش مناسب برای طناب زدن

و اما به جز خود طناب باید به نکات دیگری نیز توجه کنید؛ برای مثال برای جلوگیری از آسیب به زانو و کمر باید پیش از انجام ورزش طناب زنی اقدام به تهیه یک کفش مناسب با مشخصات زیر کنید:

  • کفی مناسبی به خصوص در قسمت پنجه‌های پا داشته باشد.
  • ثبات و پایداری مناسبی داشته باشد.
  • از مفصل مچ پا به خوبی حمایت کند.
  • قوس کف پایی داشته باشید.
  • کف کفش دارای انعطاف پذیری خوبی باشد.

کفش‌های بسکتبال و تنیس نیز برای طناب زدن خوبند ولی کفش‌های دویدن ممکن است به پاهای شما فشار بیاورند. معمولا کفش‌های cross-training که دارای کفی انعطاف ‌‌پذیری هستند برای این منظور مناسب‌ هستند.

آیا طناب زدن برای لاغری مفید است؟

تجربه لاغری با طناب

از دوستانی که تجربه موفق لاغری با طناب داشته‌اند می‌خواهیم در کامنت‌ها آن را با ما در میان بگذارند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data