چگونه شربت سکنجبین درست کنیم ؟ همراه با نکات

توسط مریم کوهشاری
204 مشاهده

سکنجبین نوعی شربت سنتی ایرانی است که از ترکیب عسل و سرکه بدست می‌آید. این معجون معطر و لذیذ خاصیت دارویی و درمانی هم دارد. در نقاط مختلف کشور با روش‌های متفاوتی آن را تهیه می‌کنند. برای مثال در برخی از نقاط با کمک میوه‌هایی مثل خیار و یا نعناع شربت سکنجبین تهیه می‌کنند. در ادامه شما را با روش طرز تهیه این شربت آشنا می‌کنیم. پس تا انتهای این مطلب با تیم کرفس همراه شوید.

خواص سکنجبین

این شربت سنتی طبع گرم و خشک دارد و برای طبع بلغمی مناسب است. از جمله خواص این شربت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

خواص سکنجبین و لاغری

از آنجایی که این شربت طبع گرم و خشک دارد، می‌تواند برای لاغری سریع بلغمی ها مناسب باشد. این نوشیدنی خوش طعم با کاهش بلغم، متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. در نتیجه با کاهش کالری مصرفی روزانه و افزایش فعالیت بدنی، سریع‌تر به وزن ایده‌آلتان می‌رسید.

در طرز استفاده از سرکه انگبین برای لاغری باید میزان شکر یا عسل آن را کمتر کنید. در عوض میزان سرکه و نعناع آن را افزایش دهید.

طرز تهیه شربت سکنجبین با عرق نعنا

خواص سکنجبین برای چاقی

به همان اندازه که مصرف سنکجبین با شیرینی کمتر به لاغری کمک می‌کند، در چاقی و افزایش وزن هم موثر است. اگر برای افزایش وزن این شربت را می‌خورید، میزان عسل آن را افزایش دهید. سرکه و نعناع هم به دلیل اینکه اشتهاآور هستند، باعث افزایش وزن می‌شوند. البته به شرط اینکه مقدار آن‌ها را زیاد نکنید. در این صورت به جای افزایش وزن، لاغرتر می‌شوید.

چگونه شربت سکنجبین درست کنیم ؟

برای درست کردن این شربت روش‌های زیادی وجود دارد. بهترین روش‌ها ترکیبی از عسل، سرکه و نعناست. البته اگر به عسل طبیعی دسترسی نداشته باشید، می‌توانید به جای آن از شکر هم استفاده کنید. در این صورت شربت سکنجبین شما فقط طعم شیرینی خواهد داشت و خاصیت دارویی خود را از دست می‌دهد.

طرز تهیه شربت سکنجبین با عرق نعنا

برای درست کردن این نوشیدنی به مواد زیر نیاز دارید:

نعناع 2 کیلوگرم
سرکه سفیدنصف الی ۱ پیمانه
شکر۳ کیلوگرم
آب۱۰- ۱۲ لیوان
گلابنصف فنجان

برای درست کردن این شربت به صورت زیر عمل کنید:

ابتدا آب و شکر را با هم مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا شکر به طور کامل در آب حل شود. حالا نعناع شسته شده را هم بدون اینکه برگ‌ها را از دسته جدا کنید، با نخ ببندید و داخل آب و شکر قرار دهید. اجازه دهید با حرارت ملایم شهد طعم نعناع وارد شهد آب و شکر شود.

وقتی شربت سکنجبین غلیظ شد، نعناع را از آن جدا کنید. حالا داخل شربت گلاب و سرکه اضافه کنید. دوباره اجازه دهید چند دقیقه شربت با حرارت بجوشد تا غلیظ‌تر شود. در آخر شربت را از صافی رد کرده و در یخچال قرار دهید. این شربت آماده خوردن است.

این شربت را می‌توانید با کاهو یا دلمه برگ انگور میل کنید. برای فصل تابستان این شربت خنک کننده است. البته می‌توانید در آن مقداری خاکشیر نیز اضافه کنید تا خاصیت خنک کنندگی آن بیشتر شود.

خواص سکنجبین و لاغری

نکاتی برای طرز تهیه شربت سکنجبین

برای درست کردن این شربت به نیم ساعت زمان نیاز دارید.

این دستور طرز تهیه شربت سکنجبین برای ۱۵ نفر است.

می‌توانید شربت را داخل بطری بریزید و برای مدت طولانی در یخچال نگهداری کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data