بلانچ کردن سبزیجات چه فایده ای دارد؟

توسط admin
2363 مشاهده

بلانچ کردن یعنی چی؟ برای حفظ طعم و رنگ سبزیجات بهتر است آن‌ها را بلانچ کنید. یک اصطلاح آشپزی است. با این کار آنزیم‌هایی که موجب فساد سبزیجات می‌شوند را غیرفعال کرده ایم. مثلا برای جلوگیری از سیاه شدن قارچ در فریزر بهترین را بلانچ کردن آن است. با مجله کرفس همراه باشید تا روش بلانچ انواع سبزیجات را با هم بررسی کنیم.

بلانچ کردن یکی از روش‌های مشهور آشپزی در سراسر دنیاست. آشپزهای حرفه‌ای برای حفظ طعم و رنگ سبزیجات از این روش استفاده می‌کنند. در ادامه به بررسی روش بلانچ یکسری از این سبزیجات می‌پردازیم.

همه چیزهایی که باید درباره رژیم گیاه خواری بدانید!

پرونده کامل درباره گیاه خواری

روش بلانچ کردن بروکلی

بروکلی یکی از سبزیجاتی است که حتما باید قبل از مصرف بلانچ شود. به دو دلیل : اول اینکه بافت متراکم بروکلی باعث میشه به طور کامل با شست و شو تمیز نشود. و مورد دوم حفظ رنگ آن است. برای این کار کمی آب را روی حرارت بجوشانید. بروکلی خرد شده و شسته شده را به آب در حال جوش اضافه کنید. فقط ۲ دقیقه باید در آب بجوشد. اگر بیشتر شود، حالت پخته به خود می‌گیرند و ممکن است طعم آن را دوست نداشته باشید. برای میکروب زدایی بیشتر می‌توانید یک قاشق نمک به آب اضافه کنید.

حالا نوبت مرحله دوم بلانچ است. شوک آب سرد! بروکلی را از روی حرارت برداشته و آبکش کنید. فورا زیر شیر آب سرد بگیرید. با این شوک، برخی از آنزیم‌ها غیرفعال شده و در نتیجه بافت ترد و رنگ سبز بروکلی حفظ می‌شود.

روش بلانچ کردن بروکلی

بروکلی به عنوان شاه سبزیجات شناخته می‌شود. پس این سبزی ارزشمند را در سبد غذایی خود داشته باشید. یک سالاد خوشمزه با ترکیب بروکلی، هویج رنده شده، کرفس و خیار، روز شما را میسازد!

دستور تهیه چند سس‌ رژیمی خوشمزه” سالاد را بدون سس نخورید!”

در اینجا!

 خواص بی‌نظیر کلم بروکلی! با شاه سبزیجات، خود را در برابر سرطان بیمه کنید!

در این مقاله خواص بروکلی را بخوانید!

روش بلانچ کردن نخود فرنگی

نخودفرنگی یکی دیگر از سبزیجاتی است که نیاز به بلانچ کردن دارد. بوی ناخوشایندی که شاید دلیل اصلی برای نخوردن این گیاه ارزشمند باشد، با بلانچ کردن اصولی از بین می‌رود. برای این کار نخود فرنگی پاک شده را به آب در حال جوش اضافه کنید. ۳ دقیقه زمان لازم است تا آماده شود. به آب در حال جوش مقداری سرکه و نمک اضافه کنید. سرکه بوی نخود فرنگی را از بین میبرد. حالا نوبت شوک آب سرد است. می‌توانید این نخودفرنگی را همان لحظه استفاده کنید یا درون فریزر قرار دهید.

نکته مهم اینجاست که با بلانچ کردن نخودفرنگی، رنگ سبز آن در فریزر حفظ می‌شود.

لوبیاسبز هم دقیقا به همین شکل بلانچ می‌شود.

پرونده ویژه انواع سالاد رژیمی( قسمت اول)

سالادهای هیجان انگیز دراین مقاله!
روش بلانچ کردن لوبیاسبز

روش بلانچ قارچ

آیا قارچ در فریزر خراب میشود؟ اگر بلانچ شود خیر! قارچ هم دقیقا مراحلی مانند بلانچ کردن نخود فرنگی دارد. با این تفاوت که به آب درحال جوش به جای سرکه، کمی آبلیمو اضافه می‌کنیم. برای جلوگیری از سیاه شدن قارچ در فریزر بلانچ کردن بسیار ضروری است. قارچ‌های آماده شده را داخل ظروف پلاستیکی ریخته و با خیال راحت در فریزر نگهداری کنید. البته در مدت زمان کم تا مواد مغذی قارچ از بین نرود!

بلانچ گل کلم

روش نگهداری گل کلم سفید برای آن دسته از افرادی که در رژیم غذایی خود از گل کلم به جای برنج سفید استفاده می‌کنند، بسیار مهم است. با این کار رنگ سفید و بافت گل کلم حفظ می‌شود. و می‌توانید برای چند روز داخل یخچال نگه داری کنید. دقیقا مراحل را مانند بلانچ کردن بروکلی انجام دهید. با این تفاوت که ۳ دقیقه زمان لازم است.

بیشتر بخوانید: انواع سوپ خانگی با گوشت، مرغ، سبزیجات و حبوبات

در این مقاله!

بلانچ کردن بلال

به عنوان یک عصرانه خوشمزه قصد داریم دستور تهیه بلال بلانچ شده پنیری را با هم بررسی کنیم. برای این کار پوست بلال را جدا کرده و درون آب در حال جوش قرار دهید. به مدت ۵ دقیقه زمان لازم است. در نهایت هم شوک آب سرد. هم تردتر هم خوشمزه‌تر!

نکته مهم در پخت بلال این است که نمک باید در آخر کار اضافه شود. اگر نمک را هنگام جوش ۵  دقیقه‌ای اضافه کنید. بلال سفت می‌شود.

بلال پخته شده را به کمی پنیر چدار، فلفل سیاه، آویشن و لیموی تازه میل کنید.

البته اگر قصد دارید بلال دان شده را داخل فریزر نگه‌داری کنید، ۲ دقیقه برای جوشیدن کافیست!

حتی برای دلمه برگ مو و کلم هم روش بلانچ کردن بسیار مناسب است. با این کار حالت شکنندگی آن‌ها کمتر شده و به راحتی‌ می‌توانید دلمه را بپیچید. از طرفی رنگ سبز برگ مو هم حفظ می‌شود. یا می‌توانید آن‌ها را در فریزر قرار دهید.

بلانچ سبزیجات در خانه

دستور تهیه انواع دیپ در این مقاله موجود است. انواع دیپ با سبزیجات بلانچ شده برای دورهمی و عصرانه بسیار عالیست!

انواع دیپ، دورچین غذا یا عصرانه خوشمزه و اشتها آور؟

نکته آخر

در فرآیند بلانچ کردن برای سبزیجات و صیفی جات مختلف بین ۱ تا ۵ دقیقه زمان لازم است. نباید بگذارید سبزیجات نرم شوند! در این صورت به حالت پخته و بخارپز تبدیل می‌شوند. سبزیجات دیگری مثل کلم برگ، هویج، کلم بروکسل، اسفناج، مارچوبه و باقلا هم با بلانچ کردن بسیار عالی می‌‌شوند. نکته مهم دیگر آب سرد یا ترکیب یخ و آب است. شوک سردی که بعد از جوشیدن به سبزیجات وارد می‌شود، بسیاری از آنزیم‌هایی که موجب فساد بافت می‌گردند را غیرفعال می‌کند.

اپلیکیشن کرفس برای محاسبه کالری انواع سبزیجات در اختیار شماست!

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data