چه کسانی بیشتر در معرض خطر ناباروری هستند؟

توسط admin
410 مشاهده

ناباروری به معنای تلاش ناموفق برای باردار شدن به مدت حداقل یک سال تعریف می شود. میلیون‌ها زوج در ایالات متحده با مشکلات ناباروری در زنان، ناباروی در مردان یا ترکیبی از این دو دست به گریبانند. بین ۱۰ تا ۱۸ درصد زوجین برای باردار شدن یا زایمان موفق با مشکل مواجه هستند. یک سوم موارد ناباروی به دلیل عوامل زنانه، یک سوم به دلیل عوامل مردانه و یک سوم باقی مانده هم به علت موارد ناشناخته یا ترکیبی از عوامل مردانه و زنانه است. تشخیص دلایل ناباروری زنان ممکن است با دشواری‌هایی همراه باشد. بسته به علت ناباروی، درمان های متعددی برای این مشکل وجود دارد. بسیاری از زوجین نابارور بدون استفاده از روش های درمانی به تلاش برای بچه دار شدن ادامه می دهند. در حدود ۹۵ درصد موارد، زوجین پس از ۲ سال تلاش، موفق به بچه دار شدن می شوند.

علائم ناباروری را خوب بشناسید تا به موقع درمان کنید

ناتوانی در باردار شدن نشانه اصلی ناباروری است. دوره قاعدگی بسیار طولانی (۳۵ روز یا بیشتر) یا بسیار کوتاه (کمتر از ۲۱ روز) یا نامنظم یا پریود نشدن ممکن است حاکی از عدم تخمک گذاری باشد. ممکن است هیچ نشانه بیرونی دیگر در کار نباشد.

اینکه چه زمانی باید سراغ پزشک رفت ممکن است به سن شما بستگی داشته باشد:

تا ۳۵ سالگی، اغلب پزشکان توصیه می کنند که پیش از شروع هرگونه درمانی، حداقل یک سال برای باردار شدن سعی کنید.

ناباروری
در صورتی که هرکدام از این گزینه ها شامل حالتان میشود بدون معطلی پزشک خود را در جریان بگذارید

اگر ۳۵ تا ۴۰ ساله هستید، بعد از شش ماه تلاش ناموفق، بهتر است موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر بیشتر از ۴۰ سال دارید، ممکن است پزشک شما بلافاصله روند آزمایش یا درمان را آغاز کند.

در صورت وجود سابقه پریودهای نامنظم یا دردناک، بیماری التهابی لگن، سقط جنین مکرر، سابقه درمان سرطان یا اندومتریوز در شما یا همسر شما، ممکن است پزشک بلافاصله بخواهد روند آزمایش یا درمان را آغاز کند.

عواملی که باعث افزایش خطر ناباروری میشوند:

عوامل خاصی ممکن است شما را در معرض خطر بالاتر ناباروری قرار دهد، از جمله:

سن. با افزایش سن کیفیت و کمّیت تخمک های زنان سیر نزولی پیدا می کند. در اواسط دهه ۳۰ سالگی، روند کاهش فولیکول سرعت می یابد و در نتیجه کیفیت و تعداد تخمک ها کاهش می یابد. این موضوع لقاح را دشوارتر می کند و خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن. سیگار کشیدن علاوه بر آسیب رساندن به گردن رحم و لوله های فالوپ، خطر سقط جنین و بارداری خارج رحمی را افزایش می دهد. همچنین تصور می شود که تخمدان های شما را مسن تر می کند و باعث تحلیل رفتن زودهنگام تخمک ها می شود. قبل از شروع درمان باروری سیگار کشیدن را متوقف کنید.

وزن. اضافه وزن یا کم وزنی چشمگیر ممکن است تخمک گذاری طبیعی را تحت تاثیر قرار دهد. رسیدن به یک شاخص توده بدنی سالم ممکن است دفعات تخمک گذاری و احتمال بارداری را افزایش دهد.

سابقه جنسی. عفونت‌های منتقل شونده از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک می توانند به لوله‌های فالوپ آسیب وارد کنند. داشتن رابطه جنسی محافظت نشده خطر ابتلا به عفونت منتقل شونده از راه جنسی را افزایش می دهد که ممکن است بعدا به مشکلات باروری منجر شود.

الکل. نوشیدن الکل باعث بیماری‌های زیادی از جمله ناباروری میشود پس لازم است به هیچ عنوان نوشیدنی الکلی مصرف نکنید.

ناباروری
چگونه از بروز این بیماری جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از ناباروری چگونه امکانپذیر است؟

برای زنانی که تصمیم دارند به زودی یا در آینده باردار شوند، این نکات می تواند به بهینه سازی باروری کمک کند:

وزن طبیعی خود را حفظ کنید: زنان دارای اضافه وزن و کم وزنی در معرض خطر ابتلا به اختلالات تخمک گذاری هستند. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، در حد متوسط ​​ورزش کنید. ورزش شدید، بیش از پنج ساعت در هفته با کاهش تخمک گذاری همراه است.

ترک سیگار: تنباکو تاثیرات منفی زیادی روی باروری، سلامت عمومی و سلامت جنین دارد. اگر سیگار می کشید و قصد باردار شدن دارید، همین حالا سیگار را کنار بگذارید.

از الکل اجتناب کنید: مصرف زیاد الکل ممکن است منجر به کاهش باروری شود و هر میزانی از مصرف الکل می تواند بر سلامت جنین در حال رشد تاثیر بگذارد. اگر قصد باردار شدن دارید، از مصرف الکل اجتناب کنید و در دوران بارداری الکل مصرف نکنید.

استرس را کاهش دهید: برخی از مطالعات نشان داده اند که درمان ناباروری در زوج هایی که تحت استرس روانی قرار دارند، نتایج ضعیف تری دارد. اگر می توانید قبل از بارداری راهی برای کاهش استرس در زندگی خود پیدا کنید.

مصرف کافئین را محدود کنید: تحقیقات نشان می دهد که محدود کردن مصرف کافئین به کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز، نباید در توانایی شما در بارداری تاثیری بگذارد. این میزان کافئین برابر با یک تا دو فنجان قهوه در روز است.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data