سرطان سینه

توسط admin
498 مشاهده

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه یکی از شایع‌‌ترین سرطان‌ها در میان زنان ایرانی محسوب شده و طبق آمار سالانه در حدود ۷ هزار زن ایرانی به این سرطان مبتلا می‌شوند؛ با توجه به این‌ موضوع که ۷۰ درصد این بیماران پس از شروع و تشخیص بیماری بدون درمان نزدیک به ۵ سال عمر می‌کنند، اکنون حدود ۷۰ هزار زن مبتلا به این بیماری در کشور داریم و این آمار کمی نیست! بویژه آن‌که سن ابتلا به سرطان سینه در ایران ۵ سال پایین‌تر از سطح جهانی است.

در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به این بیماری در ایران بین ۴۵ تا ۵۵ سال است در حالی که این سن در کشورهای غربی بین ۵۰ تا ۶۰ سال است.

بیماری سرطان پستان مانند سایر بیماری‌های سرطان ۴ مرحله دارد، مرحله اول آن کاملا قابل علاج قطعی است، مرحله دوم و سوم، مرحله کلینیکی است، که بیمار باید تحت درمان‌های خاص و عمدتا جراحی و شیمی‌درمانی قرار گیرد؛ اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری خیلی پیشرفت کرده است و کار زیادی برای آن نمی‌توان انجام داد. (غالبا بیماری در این مرحله به دیگر اعضا بدن بیمار نیز سرایت کرده و در بدن پخش شده است.)

در سرطان سینه، مبتلایان شانس بالایی برای زنده ماندن دارند. پس از درمان‌، احتمال بازگشت و عود مجدد بیماری وجود دارد؛ بنابراین بیماران مبتلا به سرطان سینه پس از طی دوره درمان باید تحت نظر پزشک معالج قرار بگیرند.

احتمال پیشگیری از ۴۰ درصد انواع سرطان‌ها وجود دارد. سرطان سینه نیز یکی از انواع سرطانی است که به راحتی می‌توان با تشخیص زودرس از پیشرفت آن جلوگیری کرد و تنها شرط آن، هوشیار بودن مردم جامعه بخصوص زنان است.

سابقه فامیلی احتمال ابتلا به سرطان سینه را به ۵ برابر افزایش می‌دهد. از این رو پیشگیری از این سرطان بسیار حائز اهمیت است تا این بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود

سرطان سینه

نازایی و عدم شیردهی زنان از عوامل ابتلا به سرطان سینه به شمار می‌رود، زنانی که پس از بارداری شیردهی نداشته یا نازا هستند، یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به این سرطان را دارا هستند.

سرطان سینه شایع‌‌ترین سرطان بدخیم در زنان ایرانی محسوب می‌شود. استعمال دخانیات و بخصوص قلیان از عوامل اصلی بالابرنده احتمال ابتلا به سرطان سینه به شمار می‌رود. همچنین افزایش وزن غیرطبیعی و مصرف ترکیبات هورمونی‌ زنانه به صورت غیرعلمی نیز از عوامل موثر در ابتلا به این سرطان محسوب می‌شود. همچنین سابقه فامیلی و سقط جنین غیرطبی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه محسوب می‌شوند.

سرطان سینه

نشانه‌های سرطان سینه

درد، التهاب، تورم، قرمزی و فرو رفتگی نوک سینه از علائم شایع سرطان سینه به شمار می‌رود.

سن بالا، سابقه فامیلی ابتلا به سرطان، اولین حاملگی بالای ۳۰ سال، قاعدگی زیر ۱۲ سال، یائسگی بالای ۵۵ سال، عدم حاملگی، عدم شیردهی و هورمون‌ درمانی بعد از یائسگی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان سینه هستند.

دردهای شایع سینه به دو دسته دوره‌ای و غیردوره‌ای تقسیم می‌شود که دردهای دوره‌ای در زنان ۳۰ تا ۳۵ ساله در نیمه دوم قاعدگی یا در صورت مصرف هورمون دیده می‌شود.

 دردهای دوره‌ای

دردهای دوره‌ای غالبا دو طرفه هستند و به علت شدت درد به زیر بغل منتشر می‌شوند و همچنین با مصرف کافئین یا در صورت اضطراب و افسردگی تشدید می‌شوند و عموما علت این دردها تغییرات هورمونی است.

دردهای غیردوره‌ای

این دردها بدون ارتباط با قاعدگی هستند، معمولا در افراد بالای ۴۰ سال دیده می‌شود و ماهیت سوزنی یا کششی دارند. علت دردهای غیردوره‌ای عموما کیست‌های ناحیه سینه، دردهای قلبی و عضلانی، توده‌های خوش خیم یا بدخیم سینه هستند.

یکی دیگر از نگرانی‌های زنان در ارتباط با سرطان پستان به بحث زیبایی و حفظ تناسب اندام آنها برمی‌گردد. پزشکان ایرانی تقریبا از حدود ۲۰ سال پیش در عمل جراحی سرطان سینه قادر به حفظ سینه‌ها هستند. ضمن این‌که استفاده از پروتزهای سینه می‌تواند نگرانی خانم‌ها را در این‌باره برطرف کند. با این حال زنان جامعه ما باید پس از ۳۵ سال برای تشخیص و پیشگیری از سرطان سینه، سالی یک بار معاینه کلینیکی و هر ۵ سال یک بار ماموگرافی را فراموش نکنند.

سرطان سینه

اکنون راهکارهایی که خطر ابتلا به سرطان سینه را به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌دهد به شما ارائه می‌دهیم:

۱.در غذای خود میوه و سبزیجات را بگنجانید.

خوردن تعدادی فلفل سبز، یک نارنگی، یک لیوان آب میوه، انواع میوه و سبزیجات که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های موسوم به کاروتنوئیدها هستند، نشان داده است که این خوردنی‌ها به محض ورود به بدن، اثر تمام مواد سرطان‌زایی که در بدن وجود دارند، را خنثی می‌سازند.

۲.روش آسیایی‌ها را پیشه خود سازید.

زنان چینی و ژاپنی نسبت به زنان دیگر، با عادات غذایی خویش، خطر ابتلا به سرطان را به میزان نصف، کاهش داده‌اند! پزشکان معتقدند تنها مصرف بالای چای سبز در کشورهای آسیایی، چنین موقعیتی را برای این زنان به وجود آورده است. چای سبز به میزان بسیار زیادی، دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام “پلی فنول” است، که کار مبارزه با انواع بیماری‌ها ، به ویژه سرطان سینه را بر عهده دارند. بنابر آزمایشات انجام شده، این آنتی‌اکسیدان‌ها ۲۵ بار بیشتر از ویتامین E در جوان نگاه داشتن سلولها موثر هستند.

سرطان سینه

۳.معاینات پزشکی سالیانه را فراموش نکنید.

در قسمت پزشکی سالانه خود، از پزشکتان بخواهید که ریسک ابتلا به سرطان سینه را در شما محاسبه کند .

اگر از ریسک متوسطی در ابتدا به بیماری برخوردار هستید، هر ماه سینه خود را چک کنید. بهتر است این کار از بیست سالگی شروع شود. از ۲۰ تا ۳۹ سالگی نیز هر سه سال یک بار به کلینیک‌های تخصصی مراجعه کرده و از سلامت خود‌آگاه شوید و از ۴۰ سال به بالا هر سال این کار را انجام دهید.

اگر ریسک شما در ابتلا به بیماری بالا است می‌بایست در مورد چگونگی انجام آزمایشات و فاصله زمانی بین آن‌ها با پزشک متخصص مشورت کنید.

۴.مصرف روزانه شیر، پنیر و حتی بستنی را افزایش دهید.

زنانی که در روز حداقل ۳ لیوان شیر می‌نوشند، به میزان ۵۰ درصد کمتر به این سرطان دچار می‌شوند. پروتئین و کلسیم موجود در شیر یا پنیر با سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کند.همچنین می‌توان کلسیم را از طریق قرص یا کپسول نیز به بدن رسانید.

سرطان سینه

۵.فعالیت‌های ورزشی خود را افزایش دهید.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد زنان ورزشکار ۴۰ درصد کمتر از سایر زنان دچار سرطان سینه می‌شوند. پزشکان معتقدند که تداوم ورزش روزانه، در عین این که وزن را ثابت نگاه می‌دارد، به عدم ابتلا به این بیماری پس از دوران یائسگی نیز کمک شایانی می‌کند. چرا که زنان عموما در دوران یائسگی با اضافه‌وزن پیش آمده، ۴۰ درصد بیش از زنان دیگر امکان ابتلا به سرطان پیدا می‌کنند. متخصصان سرطان شناسی، حداقل ۳۰ دقیقه ورزش بدنسازی و یا ورزش‌های سخت بدنی را به میزان سه بار در هفته، توصیه می‌کنند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data