حاملگی خارج از رحم علائم اولیه ندارد!

توسط admin
455 مشاهده

 حاملگی خارج از رحم زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده ای خارج از حفره رحم کاشته شود و رشد کند. بارداری با یک تخمک بارور شده شروع میشود. این تخمک بارور شده  در حالت طبیعی به دیواره رحم می‌چسبد. بارداری خارج رحمی اغلب در لوله فالوپ که تخمک‌ها را از تخمدان‌ها به رحم منتقل می کند، انجام می‌شود. این نوع بارداری بارداری لوله ای نام دارد. بارداری رحمی برخی اوقات در نواحی دیگر بدن همچون تخمدان، حفره شکمی یا قسمت پایین رحم (دهانه رحم) که به واژن متصل است، رخ میدهد. حاملگی خارج رحمی به طور طبیعی ادامه پیدا نمی‌کند. تخمک بارور شده زنده نمی‌ماند و بافت در حال رشد در صورت درمان نشدن، میتواند باعث خونریزی خطرناک شود.

آشنایی با علائم حاملگی خارج از رحم

ممکن است در ابتدا متوجه چیزی نشوید. با این حال، برخی از زنان دارای بارداری خارج رحمی علائم یا نشانه های معمول اولیه بارداری نداشتن قاعدگی، التهاب پستان و تهوع را دارند.

اگر آزمایش بارداری بدهید، ممکن است مثبت باشد. با این حال، حاملگی خارج از رحم نمیتواند به طور طبیعی ادامه پیدا کند. علائم و نشانه ها با رشد تخمک بارور شده در محل نامناسب، بیشتر میشوند. درد لگن اغلب اولین نشانه هشدار دهنده بارداری خارج رحمی است. احتمال خونریزی خفیف واژینال نیز وجود دارد.

در صورت نشت خون از لوله  فالوپ، ممکن است درد شکمی فزاینده، نیاز به اجابت مزاج یا ناراحتی لگنی داشته باشید. در صورت خونریزی شدید، ممکن است به دلیل پر شدن لگن و شکم از خون، در شانه ها احساس درد کنید. علائم خاص به محل جمع شدن خون و اعصاب تحریک شده بستگی دارد.

ادامه رشد تخمک بارور شده در لوله فالوپ می تواند باعث پارگی لوله شود. احتمال خونریزی شدید در داخل شکم نیز وجود دارد. علائم این عارضه خطرناک شامل گیجی شدید، غش، شکم درد شدید و شوک می­شود.

حاملگی خارج از رحم
بارداری خارج از رحم در لوله‌های فالوپ شکل میگیرد

بارداری لوله ای رایج ترین نوع بارداری خارج رحمی زمانی رخ میدهد که یک تخمک بارور شده در راه رفتن به سمت رحم، اغلب به دلیل آسیب وارد شده به لوله فالوپ در اثر التهاب یا تغییر شکل لوله فالوپ، در آن گیر میکند. عدم تعادل هورمونی یا رشد غیر طبیعی تخمک بارور شده نیز می تواند عامل مؤثری باشد.

عوامل خطرساز حاملگی خارج از رحم

سابقه داشتن این بیماری: اگر قبلاً این نوع بارداری را داشته‌اید، احتمال داشتن بارداری دیگری از این نوع در شما بالاتر است.

التهاب یا عفونت: عفونت های مقاربتی همچون سوزاک می تواند باعث التهاب لوله ها و اندام های نزدیک دیگر شود و خطر داشتن بارداری خارج رحمی را بالا ببرد.

درمان های باروری: برخی از تحقیقات نشان میدهد که زنانی که لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا درمان‌های مشابهی داشته‌اند، بیشتر در معرض بارداری خارج رحمی قرار دارند. ناباروری خود نیز می‌تواند خطر داشتن این نوع بارداری را بالا ببرد.

جراحی لوله فالوپ: جراحی ترمیم بستگی یا آسیب لوله فالوپ می تواند خطر داشتن این بارداری را بالا ببرد.

 گزینه مورد استفاده برای جلوگیری از بارداری: احتمال باردار شدن در حین استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) پایین است. با این حال، اگر با داشتن IUD باردار شوید، به احتمال زیاد بارداری شما از نوع خارج رحمی است.  بارداری پس از عمل بستن لوله فالوپ که یکی از روش های دائمی کنترل بارداری است نیز خطر داشتن حاملگی خارج رحمی را بالا می­برد.

سیگار کشیدن. سیگار کشیدن قبل از باردار شدن می تواند خطر داشتن بارداری خارج رحمی را بالا ببرد. هر چه بیشتر سیگار بکشید، خطر این نوع بارداری در شما بالاتر است.

عوارض حاملگی خارج از رحم

این بیماری می‌تواند باعث پارگی لوله فالوپ شود. درمان نشدن پارگی لوله فالوپ می تواند باعث خونریزی خطرناک شود.

حاملگی خارج از رحم
این بیماری در ابتدا میتواند کاملا بدون علامت باشد

پیشگیری از حاملگی خارج از رحم

راهی برای پیشگیری از بارداری خارج رحمی وجود ندارد اما راه هایی برای کاهش خطر داشتن این نوع بارداری وجود دارد:

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ‌های مقاربتی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های التهاب لگن، همیشه در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

سیگار نکشید. اگر سیگاری هستید قبل از اقدام برای باردار شدن، آن را ترک کنید.

در آخر:

بارداری ناموفق بسیار ناراحت کننده است حتی اگر تازه از آن باخبر شده باشید. ضایعه وارد شده را قبول کنید و به خود فرصت غصه خوردن بدهید. در مورد احساسات خود حرف بزنید و به خودتان اجازه دهید تا آنها را کاملاً تجربه کنید.

حمایت همسر، عزیزان و دوستان خود را بپذیرید. می توانید از یگ گروه حمایت کننده، مشاور یا دیگر ارائه دهندگان مراقبت روانی نیز کمک بگیرید.

بسیاری از خانم هایی که بارداری خارج رحمی دارند، بارداری بعدی سالمی خواهند داشت. بدن زن به طور طبیعی دو لوله فالوپ دارد. در صورت آسیب یا برداشته شدن یکی از آن دو، تخمک می تواند در لوله­ دیگر با اسپرم ادغام شود و سپس، به سمت رحم حرکت کند.

در صورت آسیب یا برداشتن هر دو لوله، لقاح آزمایشگاهی (IVF) همچنان یک گزینه است. در این روش، تخمک ‌های بالغ در آزمایشگاه بارور می‌شوند و داخل رحم کاشته می­شوند.

اگر می‌خواهید دوباره باردار شوید، تحت نظر پزشک باشید. آزمایش‌ خون و سونوگرافی زودهنگام این بارداری را به سرعت مشخص می‌کند یا خیال شما را آسوده می‌کند که بارداری شما روند طبیعی خود را طی می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data