بهترین برنامه رژیم غذایی در بارداری

توسط مریم کوهشاری
898 مشاهده

رژیم غذایی در بارداری به هر مادری کمک می‌کند تا از مصرف برخی از غذاهای پرکالری، شور، ترش و … خودداری کند. اغلب این غذاها برای سلامت مادر و جنین مضر هستند. برای مثال مصرف غذاهای شور باعث بالا رفتن فشارخون مادر می‌شود. اگر در ماه‌های آخر بارداری مادر به فشارخون مبتلا شود، چاره‌ای جز زایمان زودرس باقی نمی‌ماند. مصرف زیاد غذاهای پرچرب هم باعث بالا رفتن کلسترول خون مادر و بروز مشکلاتی از جمله زردی در نوزاد می‌شود. پس هر مادری به رژیم غذایی مناسب در بارداری نیاز دارد.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • نکاتی در مورد برنامه‌غذایی بارداری
  • مصرف غذاهای حاوی آهن
  • مصرف غذاهای حاوی مواد پروتئینی
  • مصرف غذاهای حاوی کلسیم
  • مصرف موادغذایی حاوی امگا ۳ و اسید فولیک
  • مصرف آب در حاملگی
نکاتی در مورد رژیم غذایی در بارداری

نکاتی در مورد رژیم غذایی در بارداری

بارداری ۹ ماه طول می‌کشد که برای در پیش گرفتن یک برنامه‌غذایی درست، آن را به سه نیمه تقسیم می‌کنند. در سه ماهه نخست، مادران باردار در شرایط مهم‌تری قرار دارند. در این سه ماه، نطفه‌ی جنین در رحم مادر شکل گرفته و در حال تکامل است. هر گونه بی‌احتیاطی مادر در مصرف برخی از غذاهای نامناسب باعث آسیب جدی به جنین می‌شود.
همچنین افزایش وزن مادر قبل از بارداری و در زمان بارداری برای جنین دردسرساز می‌شود. اضافه وزن در دوره‌ی بارداری بین ۱۱ – ۱۶ کیلوگرم است. این مقدار کاملاً طبیعی است و در همه‌ی بانوان به مقدار کمتر یا بیشتر وجود دارد. نکته‌ی مهم دیگری که باید در همین ابتدا به آن متذکر شویم، خودداری از رژیم لاغری در دوران بارداری است.
برخی از بانوان از ترس اینکه مبادا در بارداری اندام آن‌ها چاق شود، اقدام به در پیش گرفتن رژیم غذایی بارداری در سه ماه اول می‌کنند. مصرف غذاهای کم کالری برای لاغری آسیب زیادی به جنین وارد می‌کند. بانوان باردار باید رژیم لاغری را به بعد از زایمان موکول کنند. در آن زمان هم باید با متخصص تغذیه مشورت کنند تا در دوره‌ی شیردهی با مشکل روبه‌رو نشوند.

برخی از بانوان از ترس اینکه مبادا در بارداری اندام آن‌ها چاق شود، اقدام به در پیش گرفتن رژیم غذایی بارداری در سه ماه اول می‌کنند. مصرف غذاهای کم کالری برای لاغری آسیب زیادی به جنین وارد می‌کند.

مصرف غذاهای حاوی آهن دوره‌ی بارداری

داشتن برنامه و رژیم غذایی بارداری در ماه اول اهمیت زیادی دارد. بسیاری از بانوان در همان هفته‌ی اول بارداری نسبت به این موضوع مطلع می‌شوند. پس باید یک برنامه‌ی غذایی درست را در پشت بگیرند. در این ماه مصرف موادغذایی حاوی آهن اهمیت زیادی دارد.
از جمله‌ غذاهایی که حاوی مقدار زیادی آهن است، می‌توان به شامل گوشت قرمز، جگر، زرده‌ی تخم‌مرغ، سبزیجات، اسفناج، حبوبات، سیب‌زمینی و انواع لوبیا اشاره کرد. کم خونی مادر در ماه اول به شدت بر روی رشد جنین تاثیر منفی بر جای می‌گذارد. اگر مادر در همان ۴ هفته‌ی اول بارداری آهن بدن را با تغذیه‌ی درست تأمین کند، تاثیر زیادی در رشد جنین دارد.

رژیم غذایی در بارداری به هر مادری کمک می‌کند

مصرف غذاهای حاوی مواد پروتئینی

مصرف پروتئین در رژیم غذایی بارداری در سه ماه اول اهمیت زیادی دارد. این غذاها به رشد ذهنی جنین کمک می‌کند. در همین سه ماهه‌ی نخست سلول‌های عصبی و مغز جنین در حال شکل‌گیری است. پس اگر مادر غذاهای حاوی پروتئین مصرف کند، به رشد بهتر مغز جنین کمک زیادی می‌کند.
از جمله غذاهایی که حاوی پروتئین هستند می‌توان به شیر، گوشت قرمز، فیله مرغ، ماهی، سفیده‌ی تخم‌مرغ، حبوبات، پنیر، پنیر و قارچ اشاره کرد. کمبود پروتئین در رشد ذهنی کودک اثر منفی بر جای می‌گذارد.

مصرف پروتئین در رژیم غذایی در بارداری در سه ماه اول اهمیت زیادی دارد

مصرف غذاهای حاوی کلسیم

یکی دیگر از مواد مغذی و مهم که باید در رژیم غذایی در دوران بارداری گنجانده شود، کلسیم است. کلسیم برای رشد استخوان‌های جنین لازم است. کمبود این ماده‌ی معدنی باعث بروز پوکی استخوان، پوسیدگی دندان و مشکلات دیگری برای مادر می‌شود. از سوی دیگر احتمال نرمی استخوان را در جنین افزایش می‌دهد.
از جمله غذاهایی که حاوی کلسیم هستند می‌توان به ماست، دوغ، پنیر، تن ماهی، سبزیجات، برنج، سویا و کلم بروکلی اشاره کرد. مصرف یکی از این غذاها در طی روز باعث تأمین کلسیم مورد نیاز بدن مادر و جنین می‌شود. هر زبان بارداری باید در طی روز ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کند. این مقدار کلسیم برای زنان باردار زیر ۳۰ مهم‌تر است.

از جمله غذاهایی که حاوی کلسیم هستند می‌توان به ماست، دوغ، پنیر، تن ماهی، سبزیجات، برنج، سویا و کلم بروکلی اشاره کرد. مصرف یکی از این غذاها در طی روز باعث تأمین کلسیم مورد نیاز بدن مادر و جنین می‌شود.

مصرف موادغذایی حاوی امگا ۳ و اسید فولیک

یکی دیگر از مواد مغذی که باید در رژیم غذایی در بارداری گنجانده شود، امگا۳ است. مصرف موادغذایی مثل ماهی، تخم کدو، تخم کتان، سویا، تخمه آفتابگردان، فندق، گردو، کنجد، تن ماه، آب میوه و نان به تأمین این ماده‌ی مغذی کمک می‌کند.
اسید فولیک نیز یکی از مواد مغذی است که باید در بارداری تأمین شود. این ماده‌ی مغذی به سلامت سیستم عصبی جنین و مادر کمک می‌کند. از جمله مواد غذایی حاوی اسید فولیک می‌توان به عدس، اسفناج، مارچوبه، لوبیا سفید، کاهو و جعفری اشاره کرد.

در رژیم غذایی در بارداری گنجانده شود، کلسیم اهمیت دارد

مصرف آب در حاملگی

نوشیدن آب برای رژیم غذایی در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. مصرف آب کافی باعث ارتجاعی شدن پوست می‌شود. اگر بدن مادر باردار به کم آبی مبتلا باشد، برای سلامت جنین هم یک تهدید خواهد بود. در این دوره مادران باردار باید از مصرف چای و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنند. به جای آن تا می‌توانند آب بنوشند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data