با زایمان در آب درد کمتری بکشید

توسط سارا عربی
450 مشاهده

در طول سی سال گذشته، علی‌رغم افزایش محبوبیت زایمان در آب، بررسی‌های اندکی بر روی خطرات ناشی از این نوع زایمان صورت گرفته است. برخی از پژوهش‌های انجام‌شده نشان می‌دهد، میزان مرگ پیرازایشی (مرگ جنین یا نوزاد) در زایمان به شیوه معمول و زایمان در آب یکسان است.

براساس مقاله‌ی منتشرشده توسط پزشکان متخصص زنان و زایمان Royal College، به‌لحاظ نظری احتمال به‌وجود آمدن آمبولی آب (ورود آب به جریان خون مادر) وجود دارد. اگرچه مجله‌ی British Medical Journal، امنیت این روش را در حدود ۹۵ درصد می‌داند، اما احتمال آسپیراسیون (ورود آب به ریه‌ی نوزاد) وجود دارد. اگر جنین در مجرای زایمان تحت فشار باشد یا بند ناف پیچ بخورد و جنین مجبور شود با دهان نفس بکشد، این احتمال وجود دارد که مقداری آب همراه هوا به درون بدن نوزاد وارد شود. چنین اتفاقی به‌ندرت می‌افتد، چون جنین تا درمعرض هوا قرار نگیرد، عمل دم را انجام نمی‌دهد و تا هنگامی‌که بند ناف جدا نشود، نوزاد اکسیژن موردنیاز خود را از بند ناف می‌گیرد.

کدام زنان برای زایمان در آب مناسب هستند؟

وقتی صحبت از زایمان می‌شود، ذهن بسیاری از زنان به سمت سزارین می‌رود، در حالی‌که تجربه زایمان طبیعی و فواید آن آنقدر زیاد است که  بسیاری از زنان حاضر هستند، دردهای شدید را هم تحمل کنند و زایمان طبیعی داشته باشند

زایمان در آب
با پیشرفت علم روش هایی بوجود آمده که میتواند درد زایمان را کمتر کند

تمام زنان بارداری که کاندید زایمان طبیعی هستند، کلاس‌های آموزشی را گذرانده و در نهایت کارت مجوز را دریافت کرده‌اند، می‌توانند در آب زایمان کنند، اما زنانی که چند قلو حامله هستند، نوزاد در رحم مادر نچرخیده یا بنا بر دلیل پزشکی دیگر باید سزارین کنند، امکان انجام زایمان در آب را ندارند. در نهایت اینکه برای این نوع زایمان محدودیتی وجود ندارد و زنان می‌توانند در هر تعداد از بارداری‌های خود به شرط گذراندن دوره‌های آموزشی لازم، به این شیوه زایمان کنند.

چند روش برای زایمان در آب وجود دارد؟

این نوع زایمان به ۲ روش انجام می‌شود که البته در هر ۲ روش از آب استفاده می‌شود، اولین روش این است که خانم باردار قبل از زایمان، تمام مراحل زایمانی را در زیر آب انجام می‌دهد و زمانی که دهانه رحم کاملا باز شده و برای بیرون آمدن بچه آماده می‌شود، خانم روی تخت زایمان رفته و مرحله آخر زایمان را روی تخت انجام می‌دهد. روش دوم این است که خانم باردار تمام مراحل زایمان و درد‌های زایمانی را داخل آب تجربه کرده و نوزاد نیز در آب متولد و در آب رها می‌شود. پرسنل اتاق زایمان بچه را از زیر آب گرفته و به مراحل دیگرآن کمک و رسیدگی می‌کنند.

چه کسانی بهتر است از این روش استفاده نکنند؟

زنانی که تا به حال به استخر نرفته و علاقه‌ای به آب ندارند، عمدتا توانایی این نوع زایمان را ندارند و به طور حتم این نوع هم برایشان دشوار است، این نوع از زایمان نیز بیشتر در کشور‌هایی رواج دارد که مردمان‌شان با آب سروکار بیشتری دارند؛ به‌عنوان نمونه زنان در استرالیا که یک کشور پر آب است، بسیار بیشتر برای انجام این نوع زایمان کاندید می‌شوند، چرا که بدن آن‌ها با آب آشنا و سازگار‌تر بوده و به طور حتم راحت‌تر می‌توانند این نوع زایمان را تجربه کنند. در کشور ما هم زنانی که در طول زندگی بیشتر به استخر رفته و از آب واهمه ندارند، راحت‌تر از دیگر زنان از این روش استقبال می‌کنند و این نوع زایمان همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

زایمان در آب
به خاطر داشته باشید که تمرینات ورزشی خود را در این دوران تمام و کمال انجام دهید

و اما در آخر:

خانم‌ها در گذشته چنین تصور می‌کردند که این نوع زایمان بهترین راه و معجزه‌ای بزرگ برای رهایی از درد‌های شدید زایمان است؛ به دلیل این ساده انگاری، طرفداران زیادی برای آن وجود داشت؛ اما در حال حاضر زنان با آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر دریافته‌اند که این روش از زایمان، تفاوتی با زایمان طبیعی نداشته و تنها در کاستن از درد موثر است. پس در انتخاب این نوع زایمان و حمل وزن، نباید توقع زایمان بدون درد داشت.

در مجموع نه تنها برای انجام این عمل بلکه زنان برای انجام هرکدام از روش‌های زایمانی باید از چگونگی پروسه زایمان خود اطلاعات کسب کرده و آموزش‌های لازم را جدی بگیرند، زنانی که دوره‌های لازم را می‌گذرانند بسیار راحت‌تر می‌توانند در زمان زایمان با ماما و پزشک متخصص همکاری کنند چرا که با پروسه وضعیت خود به صورت کامل آشنا می‌شوند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data