فواید خوردن صبحانه برای بدن / لاغری و تقویت حافظه

توسط مریم کوهشاری
551 مشاهده

صبحانه مطمئناً یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی است که حتماً در مورد آن زیاد شنیده‌اید. فواید خوردن صبحانه برای بدن متعدد است. به طوری که خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر باعث متعادل نگه داشتن وزن بدن هم می‌شود. این وعده‌ی غذایی تاثیر زیادی در سلامت جسمانی دارد. اگر می‌خواهید از فواید خوردن صبحانه در فعالیت های روزانه مطلع شوید، این مطلب را تا انتها بخوانید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • صبحانه اشتهای شما را کمتر می‌کند
 • افزایش انرژی با مصرف صبحانه
 • تقویت حافظه یکی از فواید خوردن صبحانه برای بدن
 • خوش‌اخلاقی روزانه با مصرف صبحانه
 • تاثیر صبحانه بر روی دیابت نوع
 • نکاتی برای مصرف صبحانه
فواید خوردن صبحانه برای بردن / لاغری و تقویت حافظه

صبحانه اشتهای شما را کمتر می‌کند

مطالعات زیادی نشان می‌دهد که یکی از فواید صبحانه خوردن برای لاغری است. زیرا گرسنگی و اشتها را در طول روز کمتر می‌کند. وقتی صبحانه نمی‌خورید، قندخون تا حد زیادی کم می‌شود. سپس عصبی می‌شوید. در این زمان هورمون کورتیزول در بدن افزایش می‌یابد. این هورمون‌ها نورن‌ها (انتقال‌دهنده‌های عصبی) را از بین می‌برند.
احساس ضعف و بی‌حالی باعث می‌شود تا به یکباره به سمت غذا بروید. اما از آنجا که نورون‌ها از بین رفته‌اند، پیام سیری دیرتر به مغز ارسال می‌شود. پس اگر قرار باشد فقط یک بشقاب غذا بخورید، به دلیل نخوردن صبحانه، دو بشقاب غذا در وعده‌ی ناهار می‌خورید. بدون شک این نحوه‌ی غذا خوردن تاثیر زیادی در افزایش وزن دارد.

احساس ضعف و بی‌حالی باعث می‌شود تا به یکباره به سمت غذا بروید. اما از آنجا که نورون‌ها از بین رفته‌اند، پیام سیری دیرتر به مغز ارسال می‌شود. پس اگر قرار باشد فقط یک بشقاب غذا بخورید، به دلیل نخوردن صبحانه، دو بشقاب غذا در وعده‌ی ناهار می‌خورید.

افزایش انرژی با مصرف صبحانه

صبحانه انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های روزانه تأمین می‌کند. بدن برای این فعالیت‌ها به میزانی از گلوکز و فروکتوز نیاز دارد. همچنین سوخت و ساز بدن هم به میزانی از انرژی نیاز دارد. صبحانه می‌تواند این مقدار انرژی را برای بدن تأمین کند. شما در وعده‌ی صبحانه مقداری از غذاهای شیرین و حاوی نشاسته میل می‌کنید که باعث افزایش انرژی بدن در طول روز می‌شود.

اگر می‌خواهید از فواید خوردن صبحانه در فعالیت های روزانه مطلع شوید

تقویت حافظه یکی از فواید خوردن صبحانه برای بدن

صبحانه باعث بهبود رفتار و افزایش توانایی یادگیری و تمرکز می‌شود. وقتی قبل از حضور در سرکار یا کلاس درس صبحانه می‌خورید، قدرت یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات در شما افزایش می‌یابد. مطالعات نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که قبل از رفتن به مدرسه، ابتدا صبحانه می‌خورند، در درس ریاضی موفق‌تر هستند. همچنین قدرت یادگیری، حافظه و خلاقیت این گروه از دانش‌آموزان هم بهتر است.
کودکانی که صبحانه می‌خورند کمتر به مشکلات رفتاری از جمله پرخاشگری مبتلا می‌شوند. تاثیر صبحانه در نوجوانان و کودکان به وضوح دیده می‌شود.

یکی دیگر از فواید خوردن صبحانه در فعالیت های روزانه خوش اخلاقی است. بعد از بیدار شدن از خواب قند خون افت می‌کند. به همین دلیل است که اغلب افراد در زمان صبح کم و حوصله و بداخلاق می‌شوند.

خوش‌اخلاقی روزانه با مصرف صبحانه

یکی دیگر از فواید خوردن صبحانه در فعالیت های روزانه خوش اخلاقی است. بعد از بیدار شدن از خواب قند خون افت می‌کند. به همین دلیل است که اغلب افراد در زمان صبح کم و حوصله و بداخلاق می‌شوند. حال وقتی این بداخلاقی از اول صبح شروع شود، فرکانس آن تا انتهای روز ادامه پیدا می‌کند.
صرف صبحانه باعث تأمین قند مورد نیاز بدن می‌شود. در نتیجه کمتر احساس بداخلاقی می‌کنید. کاهش قندخون باعث ترشح هورمون‌هایی می‌شود که در تغییر خلق و خو تاثیرگذارند.

تقویت حافظه یکی از فواید خوردن صبحانه برای بدن

تاثیر صبحانه بر روی دیابت نوع

براساس گزارشاتی که بر روی بیماران دیابتی صورت گرفته، مشخص شده است که آن‌ها هیچ علاقه‌ای به خوردن صبحانه ندارند. در عوض برای تأمین نیاز بدن، در زمان ظهر و شام غذاهای پرچرب و مفصل میل می‌کنند. نخوردن صبحانه باعث کاهش انرژی روزانه می‌شود.
افرادی که به مصرف صبحانه علاقه‌ای ندارند، ۳۰ درصد بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. یکی از فواید خوردن صبحانه برای بدن تامین انرژی برای کل روز است. در نتیجه به غذاهای پرکالری روی نمی‌آورید. از سوی دیگر نخوردن صبحانه، مقاومت بدن در برابر انسولین را افزایش می‌دهد که یکی از ویژگی‌های دیابت نوع ۲ است.

یکی از فواید صبحانه خوردن برای لاغری است

نکاتی برای مصرف صبحانه

با توجه به تاثیر و فواید خوردن صبحانه در فعالیت های روزانه لازم است به چند نکته‌ی مهم نیز توجه داشته باشید:

 • برای انتخاب غذا برای صبحانه باید غذاهای کامل، سالم و با مواد مغذی مصرف کنید. برای مثال تخم‌مرغ، ماست، جو دوسر، میوه و نان گندم برای وعده‌ی صبحانه توصیه می‌شوند.
 • برای تأمین قند بدن در وعده‌ی صبحانه، از خشکبار مثل خرما، مویز، کشمش، توت و انجیر استفاده کنید. این غذا باعث دیابت نمی‌شوند و انرژی مورد نیاز روزانه را تأمین می‌کند.
 • برای عملکرد بهتر سیستم گوارش غذاهای حاوی فیبر مصرف کنید.
 • بهتر است به لبنیات پرچرب، نوع کم چرب را انتخاب کنید.
 • شیر یک ماده‌ی غذایی مفید برای وعده‌ی صبحانه است.
 • بعد از مصرف صبحانه تا فاصله‌ی ناهار هم می‌توانید یک میان وعده داشته باشید. برای این بخش بهتر است یک عدد میوه‌ی تازه را انتخاب کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data