در مورد روغن پالم بیشتر بدانید! مصرف پالم خوب است یا بد؟

توسط سپیده سرداری
47 مشاهده

یکی از موضوعاتی که امروزه در جهان بسیار بحث برانگیز است، مصرف روغن پالم می‌باشد. با این حال، مصرف این ماده در جهان روز به روز در حال افزایش است. هنگامی که مقالات مختلف را بررسی می‌کنیم، نتایج جالبی درمورد این ماده مشاهده می‌شود. در برخی منابع امکان وجود فوایدی برای روغن پالم یا نخل ذکر شده است. از طرف دیگر مضرات زیادی نیز برای مصرف روغن‌های پالم آشکار شده است.

در این مقاله قصد داریم فواید و مضرات روغن‌های پالم را بررسی کنیم. و درمورد تاثیرات مصرف این روغن‌ها بر سلامتی انسان گفت و گو کنیم. با در ادامه این مقاله همراه باشید.

روغن پالم چیست؟

روغن پالم یا روغن نخل از میوه‌های گوشتی درخت‌های نخل روغنی حاصل می‌شود. رنگ این روغن‌ها قرمز مایل به نارنجی می‌باشد. و به همین دلیل به نام روغن قرمز نیز شناخته می‌شوند. بنابراین منبع اصلی تهیه روغن پالم درخت‌های نخل روغنی هستند. که به صورت بومی در مناطق غرب و جنوب غربی آفریقا وجود دارند. در سال‌های اخیر پرورش این گیاهان در مناطق جنوب شرقی آسیا از جمله کشورهای مالزی و اندونزی نیز رواج یافته است. و در حال حاضر این دو کشور بیش از ۸۰ درصد پالم جهان را تامین می‌کنند.

Is-palm-good-or-bad

روغن پالم مانند روغن نارگیل در دمای اتاق حالت جامد دارد. ولی دمای ذوب آن حدود ۹۵ درجه فارنهایت است. که به طور قابل توجهی از دمای ذوب روغن نارگیل بالاتر است. در حال حاضر روغن‌های پالم یکی از ارزانترین و پرطرفدار ترین روغن‌های گیاهی در جهان محسوب می‌شوند. که حدودا ۳۳ درصد از تولید روغن‌های گیاهی را به خود اختصاص می‌دهد.

توجه به این نکته ضروری است که روغن پالم را نباید با روغن هسته خرما اشتباه گرفت. با آنکه هردو از یک گیاه گرفته می‌شوند. اما روغن هسته خرما مزایای ویژه‌ای دارد. که آن را بسیار ارزشمند تر از روغن پالم می‌کند.

موارد استفاده روغن‌های پالم

به طور کلی از روغن‌های پالم برای مصارف خانگی. و همچنین به عنوان افزودنی به خوراکی‌های فراوری شده استفاده می‌شود. برخی افراد عطر و طعم روغن نخل را بین هویج و کدو تنبل توصیف می‌کنند. پالم به دلیل دمای ذوب بالا، در برابر حرارت زیاد پایدارتر است. به همین دلیل گاهی به عنوان تثبیت کننده در مواد خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Is-palm-consumption-good-or-bad

برخی محصولات خوراکی که به احتمال زیاد می‌توان روغن نخل را در آن‌ها یافت عبارتنداز:

انواع شکلات‌ها، خامه‌ها، غلات، نان‌های فراوری شده، قهوه، خمیردندان، صابون، مواد آرایشی و بهداشتی و …

از روغن پالم همچنین برای تولید سوخت بیو دیزل نیز استفاده می‌شود. که در نوع خود قابل تامل است.

در این مقاله انواع مختلفی از روغن‌های مفید بررسی شده است.

درصد مواد موجود در روغن‌های پالم

قصد داریم مواد موجود در یک قاشق غذاخوری(حدود ۱۴ گرم) روغن نخل وجود دارد را بررسی کنیم:

این مقدار روغن پالم حدود ۱۱۴ واحد کالری را به خود اختصاص می‌دهد. حدود نیمی از چربی‌های موجود در این نوع روغن، اشباع نشده به حساب می‌آید. که باید مورد توجه قرار بگیرد. دلیل رنگ قرمز و نارنجی روغن نخل، رنگدانه‌های موجود در آن هستند. که نوعی آنتی اکسیدان محسوب می‌شوند. و بدن می‌تواند آن‌ها را تبدیل به ویتامین A کند. روغن‌ نخل همچنین حاوی مقادیری ویتامین E می‌باشد.

فواید احتمالی روغن پالم

با وجود تبلیغات منفی بسیاری که برای مصرف پالم وجود دارد. امکان وجود برخی فواید برای بدن نیز از سوی دانشمندان و محققان آورده شده است. در اینجا قصد داریم برخی از این موارد را بررسی کنیم.

از جمله فواید احتمالی روغن نخل می‌توان به محافظت از عملکرد مناسب مغز، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، و بهبود وضعیت ویتامین A موجود در بدن اشاره کرد.

palm-oil

مضرات روغن پالم برای سلامتی

با وجود فوایدی که برای روغن پالم گفته شد. اما برخی دیگر از مطالعات نتایج متفاوتی را نشان می‌دهند. از جمله این‌ها، خطراتی است که مصرف روغن نخل برای سلامتی قلب دارد. به عنوان مثال مصرف پالم باعث افزایش سطح کلسترول بد در بدن می‌شود. که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از عوامل خطرزا، استفاده از روغن پالمی است. که چندین بار گرم و سرد شده باشد. آن هم به دلیل این است که خواص آنتی اکسیدانی روغن از بین می‌رود. و باعث رسوب شدن چربی‌ها در شریان‌های قلبی خواهد شد.

اختلاف نظرها و عوامل زیست محیطی در خصوص مصرف روغن نخل

چندین مسئله مهم درمورد تاثیر تولید پالم بر محیط زیست، حیات وحش و جوامع وجود دارد. افزایش بی سابقه تولید روغن های پالم در دهه‌های اخیر سبب ایجاد مشکلاتی برای کشورهایی نظیر مالزی، اندونزی و تایلند شده است. با وجود آب و هوای مطلوب این مناطق برای رشد این گیاه، اما به منظور اختصاص مناطقی برای پرورش درختان نخل، جنگل‌ها و مراتع زیادی از بین می‌روند. که یک مسئله غیر اخلاقی در برابر حیط زیست به شمار می‌رود. و موجب کاهش تنوع زیستی این مناطق شده است.

جنگل زدایی همچنین تاثیرات منفی زیادی بر گرم شدن کره زمین و افزایش گاز‌های گلخانه‌ای دارد. که امروزه به یکی از مهم ترین موضوعات زیست محیطی تبدیل شده است.

توصیه می‌شود تا حد امکان از مصرف پالم خودداری کنید.

سخن پایانی

افزایش تولید روغن پالم امروزه به یکی از موضوعات مهم تبدیل شده است. که بسیار بحث برانگیز است. و نظرات متفاوتی در این زمینه وجود دارند. اما موضوع آشکار این است که مصرف روغن نخل می‌تواند تاثیرات منفی قابل توجهی بر سلامتی انسان داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان از مصرف پالم خودداری کنید. و اگر این کار اجتناب ناپذیر است، از محصولات شرکت‌های معتبر استفاده کنید.

همچنین از دیگر مشکلاتی که افزایش تولید پالم به وجود آورده، مشکلات محیط زیستی و تهدید زندگی افراد بومی مناطق جنوب شرق آسیا می‌باشد. با این حال دانشمندان در تلاشند با ارائه راهکارهای مناسب، تاثیرات منفی مصرف روغن نخل را به حداقل برسانند. و به سلامت افراد و محیط زیست، کمک کنند. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data