تغذیه سالم برای دانش آموزان

توسط سارا عربی
196 مشاهده

مصرف تغذیه سالم برای دانش آموزان بسیار مهم است و گاه از طرف خانواده‌ها مورد غفلت قرار میگیرد. در حالت کلی مواد غذایی مصرفی توسط دانش آموزان چه در خانه و چه در مدرسه نباید تفاوت چندانی داشته باشد. یک دانش آموز یا حتی دانشجو به دلیل اینکه در حساس ترین دوره‌ی زندگی خود میباشد، باید مواد غذایی سالم و مغذی استفاده کند. چرا که میخواهد از حداکثر توان ذهنی خود بهره ببرد. به همین دلیل باید مواردی را مصرف کند که تمام املاح معدنی، ویتامین ها و مواد مغذی را به بدن او برساند.

تغذیه سالم برای دانش آموزان
تغذیه سالم

تغذیه سالم برای دانش آموزان شامل چه مواردی میشود؟

صبحانه

قبل از هرچیز فراموش نکنید که فرزندانتان باید حتما قبل از خروج از منزل صبحانه بخورند. بسیاری از بچه ها صبحانه نمیخورند و پدر و مادرشان اصراری به این موضوع نمیکنند که این صد درصد اشتباه است. صبحانه ۲۵ درصد انرژی روز را تامین میکند و خوردن آن برای همه به خصوص بچه‌ها ضروری است. سعی کنید طوری زمان بندی کنید که فرزندان شما برای صرف صبحانه عجله نکنند و سر فرصت صبحانه ی خود را میل کنند.

حداقل و ساده‌ترین چیزی که میتوانند برای صبحانه بخورند، نان، پنیر، گردو و شیر است. اگر فرزند شما شیر نمیخورد میتوانید از مواردی مثل فرنی یا شیر برنج که حاوی شیر است استفاده کنید.

توجه: همانقدر که خوردن صبحانه برای افراد ضروری است، زیاد خوردن آن نیز نتیجه‌ی خوبی نخواهد داشت. زیاد خوردن صبحانه باعث کسالت و خواب آلودگی میشود.

تغذیه سالم برای دانش آموزان
غذای سالم

میان وعده

خودتان خوب میدانید که چیپس و پفک و سوسیس و کالباس به عنوان میان وعده برای کودکان اصلا مناسب نیستند. پس وقتی میگوییم میان وعده در واقع درباره‌ی اینها صحبت نمیکنیم. بهترین میان وعده برای بچه های در حال رشد، ساندویچ‌های خانگی و میوه‌جات است. میتوانید ساندویچ مرغ، پنیر یا کوکو درست کنید و در کیف فرزندتان بگذارید تا در زنگ تفریح میل کند. همچنین میتوانید میوه‌های فصل را خرد کرده و برای اینکه اشتیاق بیشتری به خوردن آن پیدا کند با آنها یک سالاد میوه درست کنید و در ظرف بریزید.

به عنوان نوشیدنی برای فرزندتان شیر بگذارید. اگر شیر نمیخورد میتوانید آنرا با میوه‌ای مخلوط کنید. مثلا شیر و توت فرنگی، شیر و موز یا شیر و خرما. این مخلوط را در قمقمه‌اش بریزید اما به شرطی که هوا گرم نباشد و شیر خراب نشود.

به عنوان میان وعده از آجیل و میوه خشک هم میتوانید استفاده کنید. به شرطی که در این مورد زیاده روی نکنید. به اندازه ی یک مشت کافیست.

توجه: هرگز آب میوه های صنعتی را به عنوان نوشیدنی به فرزندتان ندهید چرا که به جز قند فراوان و مواد نگه دارنده‌ی مضر چیزی برای فرزندتان ندارد.

ناهار

اگرچه بهتر است تا فرزنتان در خانه و در کنار شما ناهار را میل کند ولی خب اگر هم در مدرسه میخورد مشکلی وجود ندارد. به هر حال این شمایید که مسوول فراهم کردن ناهار او هستید. قبل از هرچیز سعی کنید از چند ظرف استفاده کنید تا محدودیتی نداشته باشید. مثلا در یک ظرف سالاد بریزید، در ظرفی دیگر ماست و در یک ظرف نیز غذا. بهتر است برای ناهار غذای برنجی استفاده شود تا شام. همچنین برای این وعده گوشت،ماهی،مرغ و انواع پروتئین‌ها را در نظر بگیرید.

تغذیه سالم برای دانش آموزان
تغذیه سالم

یک تغذیه سالم برای دانش آموزان باید شامل چه ویتامین‌هایی شود؟

کلسیم

سعی کنید فرزندانتان را به مصرف کلسیم عادت بدهید. اگر کودکان را از همان بچگی به خوردن ماست و شیر عادت دهید دیگر مشکلی با مصرف کردن این موارد نخواهند داشت. سه وعده لبنیات در روز برای کودکان واجب است تا کلسیم مورد نیاز بدنشان تامین شود. بهتر است از لبنیات کم چرب استفاده کنید.

فسفر

مورد مهم بعدی فسفر است. فسفر باعث سلامت فکر و ذهن میشود. این مورد برای سلامت فکر و تمرکز کودک بسیار مفید است. پس سعی کنید کودکانتان را به خوردن خشکبار و مغز گردو و بادام عادت بدهید.

انواع ویتامین‌ها

از مصرف انواه میوه‌جات و سبزیجات غافل نشوید. انواع ویتامین‌ها که در سلامت ما نقش بسیار مهمی هم دارند به وسیله سبزیجات و میوه‌جات وارد بدن ما میشوند. به جای مواد غذایی بی‌ارزش و مضر در کیف فرزندانتان انواع و اقسام میوه‌ها را بگذارید.

ویتامین آ

ویتامین A همانطور که میدانید ارتباط مستقیم با سلامت چشم ها دارد که بسیار هم برای دانش آموزان ضروریست. این ویتامین به مقدار زیاد در هویج، تخم مرغ، گوشت گوساله، پنیر و کره یافت میشود. از مصرف این موارد غافل نشوید.

آهن

فقر آهن در بچه ها به خصوص دختر بچه‌ها زیاد است. از طرفی آهن یکی از نیازهای لازم و حیاتی بدن است و نبود آن مشکلات بسیار زیادی را به وجود می آورد. برای اینکه فرزندتان به این مشکل دچار نشود پیشنهاد میشود مواردی مثل مرغ، جگر، کشک، عدس و پیازچه را در برنامه‌ی غذایی او بگنجانید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data