چرا هوس شیرینی میکنیم؟ | میل به شیرینی نشانه چیست؟

توسط admin
5018 مشاهده

در این مقاله میل به شیرینی و هوس شیرینی را بررسی خواهیم کرد. و به سوالاتی نظیر اینکه چرا بعد از غذا هوس شیرینی می کنیم یا میل به شیرینی کمبود چه ویتامینی است پاسخ خواهیم داد. به طور کلی ممکن است در ساعات مشخصی از روز و یا بعد از وعده‌های غذایی، میل به شیرینی جات در شما ایجاد شود. این هوس شیرینی جات ممکن است برای برخی آزاردهنده و زیان آور باشد. با تیم کرفس همراه باشید.

به همین دلیل قصد داریم علت هوس زیاد به شیرینی را بررسی کنیم. و در صورت امکان آن را کاهش دهیم. میل به مصرف شیرینیجات معمولا دلایل مشخصی دارد. و کمبود برخی عناصر طبیعی در بدن یکی از شایع ترین این دلایل است. همچنین عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی رژیم‌های غذایی ممکن است سبب ایجاد هوس شیرینی شود.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع خوراکی برای هضم بهتر غذا

هوس به شیرینی نشانه چیست ؟ کمبود چه چیزی باعث هوس شیرینی می شود ؟ در ادامه ۴ دلیل اصلی شکل گیری و تشدید هوس شیرینی را برای شما بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

Why-do-we-crave-sweets

۱) عدم مصرف غذای مناسب و یا عدم خوردن غذای کافی

اگر به اندازه کافی کالری دریافت نکنید، بدن به دنبال سوخت کافی برای تامین انرژی خواهد بود. به این ترتیب، میل به شیرینی جات در ذهن شما شکل خواهد گرفت. با آنکه قند و شکر منابع سالمی از انرژی به شمار نمی‌روند، اما می‌توانند به سرعت انرژی مورد نیاز بدن برای سوخت و ساز را تامین کنند. به همین دلیل سوء تغذیه سبب افزایش هوس شیرینی خواهد شد.

چگونه میل به شیرینی را کم کنیم ؟ برای حل این معما، سعی کنید به اندازه کافی از منابع سالم حاوی کالری تغذیه کنید. همچنین سعی کنید به هیچ عنوان از شیرین کننده‌های مصنوعی استفاده نکنید. زیرا شیرین کننده‌های مصنوعی به طور موقت هوس شیرینی را رفع می‌کنند. اما پس از مدتی بدن شما دوباره به کالری نیاز پیدا خواهد کرد.

۲) عادت‌های بد غذایی که ممکن است متوجه آن‌ها نشوید

ممکن است برخی افراد بدون آنکه متوجه شوند، به یک عادت غذایی روزانه یا ساعتی گرفتار شده باشند. مثلا ممکن است فردی هر روز در یک ساعت مقرر یک شکلات بخورد. و یا برخی عادت به نوشیدن چای شیرین در صبحانه دارند. این عادت‌های غلط، می‌توانند زیان آور باشند.

هنگامی که به یک عادت غذایی مبتلا می‌شوید، باید از خود بپرسید که آیا واقعا به خوردن این خوراکی‌ها نیاز دارید؟ اگر واقعا احساس گرسنگی می‌کنید، باید با مصرف منابع سالم کالری گرسنگی خود را رفع کنید. اگر هم این عادت غذایی ناشی از هوس شیرنی جات است، کافی است سعی کنید که آن را ترک کنید. و از سایر منابع سالم و شیرینیجات سالم مانند آبمیوه‌ها بهره ببرید.

۹ راهکار ساده برای کاهش مصرف قند و شکر را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید. روی لینک سبز رنگ بزنید.

craving-for-sweets

۳) مصرف بیش از حد نشاسته و عدم مصرف چربی یا پروتئین به میزان کافی

هنگامی که یک وعده غذایی سرشار از نشاسته می‌خورید، میل به شیرینی را در خود ایجاد خواهید کرد. یک علت تمایل به خوردن شیرینی بعد از غذا می‌تواند به دلیل مصرف نشاسته باشد. در حقیقت این منابع سرشار از نشاسته، فاقد مقادیر کافی پروتئین و فیبر هستند. به همین دلیل نمی‌توانند احساس سیر شدن کامل را برای شما ایجاد کنند.

برای حل این مشکل، در کنار غذاهایی مانند ماکارونی که سرشار از نشاسته هستند، یک منبع سالم و سرشار از پروتئین مصرف کنید. همچنین از روغن زیتون برای تامین چربی‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ مورد نیاز بدن استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید به سوال میل به شیرینی نشانه کمبود چیست پاسخ دهید.

درباره فواید چربی‌های مفید مثل امگا۳ یا امگا ۶ چه می‌دانید؟ در این مقاله به طور کامل به بررسی آنها پرداختیم. روی لینک سبز رنگ بزنید.

۴) مصرف زیاد نمک و خوراکی‌های شور

غذاهای فست فودی و خوراکی‌های فراوری شده به احتمال زیاد حاوی مقدار زیادی سدیم هستند. همچنین اگر در هنگام پخت و پز به مقدار نمک استفاده شده دقت نکنید، بیشتر از میزان نیاز نمک دریافت خواهید کرد. متخصصان نیز یکی از دلایل هوس شیرینی را مصرف زیاد نمک می‌دانند. زیرا هرچقدر که غذای شما شورتر باشد، میل به مصرف شیرینی جات بیشتر می‌شود.

برای حل این مشکل باید به مقدار سدیم ورودی به بدن توجه کنید. و میزان مصرف نمک را کنترل کنید. راه‌های مختلفی برای کاهش مصرف نمک وجود دارند. به عنوان مثال باید تا حد امکان از خوراکی‌های فست فودی دوری کنید. برای کاهش مصرف نمک، مقاله‌ای هست که می‌توانید از آن کمک بگیرید.

راهکارهای جذابی برای کاهش مصرف نمک و عادت به کم نمک خوردن را اینجا مطالعه کنید. روی لینک سبز رنگ بزنید.

crave-sweets

کنترل کمبود مواد معدنی بدن با آزمایش خون

شما می‌توانید با انجام یک آزمایش خون زیر نظر پزشک، میزان مواد معدنی بدن خود را کنترل کنید. و در صورت کمبود آن‌ها، با مشورت پزشک اقدام به مصرف مکمل‌های خوراکی کنید. زیرا کمبود برخی مواد معدنی می‌توانند سبب افزایش میل به شیرینی در شما شود.

سخن پایانی

هوس شیرینی یکی از عادت‌های بد غذایی به شمار می‌رود. در صورتی که میل به شیرینی بیش از حد مجاز شود، می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد. افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت، یکی از اصلی ترین تحدیدها برای سلامتی بدن به شمار می‌رود. امیدواریم با مطالعه این مقاله، توانایی مقابله با هوس شیرینی را پیدا کنید. و آن را رفع کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data