روش مصرف نمک دریا و خواص این ماده غذایی

توسط admin
340 مشاهده

نمک دریا از طریق تبخیر آب نمک تهیه می‌شود. در سراسر دنیا و در دوران‌های مختلف تاریخی، نمک دریا کاربرد زیادی داشته است. اکنون هم این ماده کاربرد زیادی در آشپزی دارد. جالب است بدانید از نمک دریا برای تهیه اسکراب بدن، حمام کردن و تهیه نوشیدنی‌ هم استفاده می‌شود. بسیاری از مردم معتقدند که این ماده نسبت به سنگ نمک فواید بیشتری دارد. البته تحقیقات هنوز این ادعاها را اثبات نکرده‌ است. با این حال اگر فکر می‌کنید بهترین نمک برای مصرف خانگی نمک دریاست، تا انتهای این مطلب با سایت کرفس همراه شوید.

نمک دریا بهتر است یا سنگ نمک

نمک‌دریا بیشتر از کلرید سدیم تشکیل شده است و به همین دلیل یکی از خواص نمک دریا برای فشار خون است. وجود آهن، کلسیم و مواد معدنی در این ماده به کاهش فشار خون کمک زیادی می‌کند. سنگ نمک و یا همان نمک سفره به دلیل اینکه آسیاب می‌شود، بسیاری از مواد مغذی خود را از دست می‌دهد. با این وجود مواد مغذی در نمک دریا هم آنقدرها خارج از تصور نیست. فقط مقدار پتاسیم، آهن، کلسیم و منیزیم این ماده نسبت به نمک سفره بیشتر است.

یکی از دلایلی که نشان می‌دهد نمک‌دریا بهترین نمک برای مصرف خانگی است، وجود مقدار زیادی گرانول در این ماده غذایی است. در هر یک قاشق چایخوری نمک سفر حدود ۲۳۰۰ میلی‌گرم سدیم وجود دارد.این در حالیست که نمک دریا فقط ۲۰۰۰ میلی‌گرم سدیم دارد.

خواص نمک برای پوست صورت

خواص نمک دریا

از آنجایی که کلرید سدیم چندین عملکرد مفید را در بدن دارد، برای حفظ سلامت به آن نیاز دارید. این در حالیست که میزان کلرید سدیم موجود در نمک دریا نسبت به نمک سفره بیشتر است. برخی از مردم هم ادعا می‌کنند که خواص نمک دریا بی‌شمارست و حتی می‌تواند به جوانسازی پوست صورت و یا کاهش فشارخون کمک زیادی کند. همان‌طور که گفتیم هنوز هیچ منبع معتبر علمی این ادعا را اثبات نکرده است. با این حال خوب است که نظرات رایج برخی از محافل را هم در مورد خواص نمک دریا بدانید.

خواص نمک برای پوست صورت

به اعتقاد برخی از افراد سدیم یکی از عواملی است که در رطوبت پوست تاثیر زیادی دارد. سدیم در تعادل مایعات در بدن نقش حیاتی را برعهده دارد. به طوری که کمبود آن در بدن عامل اصلی کم‌آبی است. یک علت قرمزی چشم و خشکی پوست، کم آبی بدن است. در زمان ورزش کردن و فعالیت بدن، آب بدن به میزان بیشتری از دست می‌رود. اما با وجود سدیم در بدن، می‌توان تا حدودی این مشکلات را برطرف کرد. از سوی دیگر این ماده مغذی با مصرف نمک دریا تأمین می‌شود.

خواص نمک دریا برای فشار خون

به گفته برخی مصرف نمک دریا نسبت به نمک سفره به حفظ سطح فشارخون کمک بیشتری می‌کند. از آنجا که کلرید سدیم این ماده نسبت به سنگ نمک کمتر است، بنابراین باعث افزایش فشارخون نمی‌شود. از سوی دیگر افرادی که به پرفشاری خون مبتلا هستند و از سویی نمی‌توانند غذای بدون نمک مصرف کنند، بهتر است نمک دریا را جایگزین نمک سفره کنند.

خواص نمک دریا

خواص نمک دریا برای سیستم گوارش

برخی هم معتقدند که مصرف نمک‌دریا به هضم غذا کمک می‌کند. این گروه بر این نظر هستند که روش مصرف نمک دریا باید به این صورت باشد که آن را با آب گرم ترکیب کنید و بعد از صرف غذا بخورید. کلراید موجود در این ماده به افزایش اسید معده کمک می‌کند. از سوی دیگر به انتقال مواد مغذی در روده و تجزیه آن در هنگام هضم غذا کمک زیادی می‌کند.

البته این مورد توسط برخی از محققان مورد بررسی قرار گرفت. در یک مطالعه اثرات روش مصرف نمک دریا و حتی خاصیت آن بر روی ۵۴ فرد بالغ بررسی شد. کسانی که ۲ فنجان محلول آب و نمک ( ۴۸۰ میلی‌لیتر آب + ۴.۵ گرم نمک دریا) را مصرف کرده بودند، حرکات روده‌ای بهتری داشتند.

با این حال هنوز مشخص نشده است که خواص نمک دریا بر روی سلامت روده چقدر است. فراموش نکنید مصرف زیاد این ماده هم باعث تمایل شما به سمت نمک بیشتر می‌شود که مشکلات دیگری را به دنبال دارد.

برطرف کردن مشکلات پوستی

طبق ادعای برخی یکی از خواص نمک برای پوست صورت برطرف کردن التهابات پوستی و حتی درمان اگزمای پوستی است. این گروه معتقدند اگر یک فنجان نمک را به آب حمام اضافه کنید و به مدت نیم ساعت در آن دراز بکشید، به درمان مشکلات پوستی مثل قرمزی و خارش پوست کمک زیادی می‌کند.

البته این گروه نگفته‌اند که خواص نمک دریا برای کاهش التهاب پوست چقدر است. البته برخی از تحقیقات نشان می‌‌دهد که کلرید سدیم موجود در این ماده به افزایش تعداد سلول‌های ایمنی بدن کمک می‌کند. در نتیجه در رفع التهاب پوست مثل خشکی و خارش پوست تاثیر زیادی دارد.

بهترین نمک برای مصرف خانگی

مضرات نمک دریا

با وجود ادعای برخی مبنی بر خواص نمک برای پوست صورت و کاهش فشارخون، نباید فکر کنید این ماده هیچ ضرری برای بدن ندارد. مصرف زیاد این ماده غذایی باعث افزایش فشار خون می‌شود. چرا که این نوع نمک هم مثل نمک سفره حاوی مقداری سدیم است که در هر صورت فشارخون را بالا می‌برد و حتی باعث افزایش آب موجود در بدن می‌شود.

بیماران کلیوی، بیماران قلبی و مبتلا به فشارخون باید در مصرف نمک دریا دقت بیشتری داشته باشند. به طوری که با خواندن برخی اطلاعات اشتباه، این نوع نمک را بیش از حد مصرف نکنند.

منبع: healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data