بهترین خوراکی برای کاهش فشار خون در طب سنتی

توسط مریم کوهشاری
89 مشاهده

پرفشاری خون در سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ و میر در کشورهایی مثل ایران تبدیل شده است. در ایران سالانه افراد زیادی بر اثر ابتلا به فشارخون بالا جان خود را از دست می‌دهند. پرفشاری خون باعث ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. مهم‌ترین دلیل افزایش فشارخون رژیم غذایی نادرست و مصرف نمک زیاد است. اما راههای کاهش فشار خون مینیمم چیست؟ چطور می‌توان فشارخون را پایین آورد؟

در ادامه به بهترین خوراکی برای کاهش فشار خون اشاره می‌کنیم.

مصرف ریحان با تنظیم فشارخون

یکی از راه‌های کاهش فشار خون با گیاهان دارویی مصرف ریحان است. این گیاه حاوی نوعی ماده شیمیایی به نام «اوژنول» است که به درمان فشارخون کمک زیادی می‌‌کند. این ماده می‌تواند هر نوع مواد سفت‌کننده رگ‌های خونی را از بین ببرد. بنابراین به افت فشارخون کمک زیادی می‌کند. افزودن ریحان تازه به رژیم غذایی نمی‌تواند به کسی آسیب بزند. اما در بهبود سلامت جسم تاثیر زیادی دارد.

کاهش فشار خون با گیاهان دارویی

یکی دیگر از راه‌های پایین نگه‌داشتن فشارخون، مصرف دارچین است. این ادویه خوش عطر می‌تواند برای مدت زمان طولانی فشارخون را پایین نگه دارد. عصاره دارچین وارد رگ‌های وریدی می‌شود و در کاهش فشارخون تاثیر می‌گذارد. مطالعات زیادی بر روی تاثیر این ادویه صورت گرفته است که نشان می‌دهد تاثیر زیادی در افت ناگهانی فشارخون دارد.

مصرف بهترین میوه برای کاهش فشار خون

نارنج از جمله میوه هایی برای کاهش فشار خون است که خیلی سریع جواب می‌دهد. کافیست چند قاشق غذاخوری آب نارنج را میل کنید. بعد از چند دقیقه فشارخون به حد نرمال می‌رسد. به همین دلیل است که گفته می‌شود افرادی که فشارخون نرمال دارند، از مصرف زیاد آب نارنج خودداری کنند. زیرا با افت فشارخون باعث سردردهای شدید می‌شود.

راههای کاهش فشار خون مینیمم/ کاهش فشار خون

مصرف هل

یکی دیگر از راههای کاهش فشار خون مینیمم مصرف دمنوش هل است. این ادویه هندوستانی در غذاهای مردم جنوب آسیا نقش زیادی دارد. به همین دلیل یک بررسی بر روی ۲۰ نفر از مردم آسیای جنوبی نشان داد مصرف ۱.۵ گرم پودر هل در مدت ۱۲ روز می‌تواند به تنظیم فشارخون کمک زیادی کند. شما می‌توانید پودر هل را همراه با دمنوش و یا انواع غذا مصرف کنید.

مصرف دانه کتان

دانه کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است. در یک مطالعه مشخص شد که مصرف این گیاه بهترین خوراکی برای کاهش فشار خون است. اگر در طی روز ۳۰ تا ۵۰ گرم از دانه‌های آسیاب شده کتان را به مدت ۱۲ هفته مصرف کنید، بعد از مدتی شاهد تنظیم فشارخون خواهید بود.

همچنین مصرف دانه‌های کتان به کاهش کلسترول مضر، پایین آمدن گلوکز خون و بهبود وضعیت قلب کمک زیادی می‌کند. پودر دانه کتان را می‌توانید در برخی از انواع غذا و سوپ مصرف کنید.

مصرف سیر برای پایین آوردن فشارخون

یکی از راه‌های کاهش فشار خون با گیاهان دارویی مصرف سیر است. این چاشنی تند حاوی ماده‌ای به نام اکسید نیتریک است که به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند. در نتیجه توانایی بدن برای کاهش فشارخون را افزایش می‌دهد. وقتی رگ‌های خونی باریک و تنگ می‌شوند، خون برای عبور پرفشارتر می‌شود. اما اکسید نیتریک موجود در سیر باعث آزاد شدن جریان خون می‌شود. جویدن سیر خام و یا مصرف آن در غذا به کاهش فشار خون کمک زیادی می‌کند.

یکی از راه‌های کاهش فشار خون با گیاهان دارویی مصرف ریحان است.

استفاده از زنجبیل

در طب سنتی زنجبیل پایین آورنده سریع فشار خون است. در چند مطالعه بر روی حیوانات مشخص شد که مصرف این ادویه می‌تواند گردش خون را بهبود و عضلات اطراف رگ‌های خونی را شل کند. همچنین مصرف زنجبیل به کاهش فشارخون کمک زیادی می‌کند. زنجبیل ماده‌ای است که بیشتر در تهیه شیرینی و یا نوشیدنی مصرف می‌شود.

برای اینکه تاثیر آن را در کاهش فشارخون ببینید می‌توانید آن را به غذا اضافه کنید.

مصرف گیاه زالزاک

یکی از راههای کاهش فشار خون مینیمم در طب سنتی، مصرف گیاه زالزالک است. این گیاه دارویی از هزاران سال پیش توسط چینی‌ها استفاده شده است. مطالعات بر روی زالزالک نشان داده است که مصرف این گیاه می‌تواند به کاهش فشارخون و جلوگیری از مسدود شدن شریان‌های خون کمک زیادی کند. زالزالک را می‌توانید به صورت دمنوش مصرف کنید.

کاهش فشار خون با گیاهان دارویی

مصرف دانه کرفس

دانه کرفس گیاهی است که برای طعم دادن به سوپ، خورش، شیرینی و سایر غذاهای شور استفاده می‌شود. در طب سنتی آسیای شرقی هزاران سال است که از کرفس برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. در طی چند دهه اخیر محققان دریافته‌اند که مصرف مداوم کرفس به درمان پرفشاری خون کمک زیادی می‌کند.

دانه کرفس همچون ساقه آن در تنظیم فشارخون تاثیر بالایی دارد. این گیاه ادرارآور است و به خروج مواد اضافه از جمله سدیم از بدن کمک زیادی می‌کند. بنابراین یکی از بهترین خوراکی برای کاهش فشار خون محسوب می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data