خواص گوجه فرنگی برای لاغری | چرا نباید گوجه را ناشتا بخوریم؟

توسط مریم کوهشاری
3056 مشاهده

خواص گوجه فرنگی برای لاغری به دلیل وجود مواد مغذی متعدد در این میوه است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند ورزشکاران و بدنساز‌ها حتماً این میوه‌ی خوشمزه و آب‌دار را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانند. اگر می‌خواهید بدانید گوجه فرنگی چه فوایدی را برای بدن شما به همراه دارد و چطور به لاغری و تناسب اندام‌تان کمک می‌کند، تا انتهای این مطلب با ما باشید.

گوجه فرنگی چه خواصی را به همراه دارد؟

گوجه یکی از میوه‌های پرکاربرد است که در سراسر دنیا آن را برای پخت انواع غذا و سالاد استفاده می‌کنند. این ماده‌ی غذایی حاوی مواد معدنی و مواد مغذی متعددی است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن انواع ویتامین آ، ث، E و K
  • داشتن فیبر زیاد
  • حاوی اسیدآمینه
  • کالری کم
  • داشتن چربی و پروتئین مفید
  • داشتن قند طبیعی گلوکز و فرکتوز
  • داشتن اسید فولیک
  • حاوی لیکوپین
  • داشتن مواد معدنی از جمله فسفر، روی، مس، کلسیم و منگنز
خواص گوجه فرنگی در بدنسازی

آیا با خوردن گوجه فرنگی لاغر می‌شوم؟

خواص گوجه فرنگی برای لاغری با توجه به کم بودن کالری آن، کاملاً قابل تشخیص است. گوجه را باید در دسته‌ی سبزیجات نیز قرار داد. این میوه قند و چربی بسیار کمی دارد. در عین حال انرژی‌زاست و به دلیل داشتن فیبر زیاد، با خوردن آن احساس سیری می‌کنید.
وجود مقدار زیادی لیکوپین در گوجه فرنگی اشتهای کاذب را از بین می‌برد. بنابراین می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی در بدنسازی بهبود عملکرد سیستم گوارش است. این میوه‌ی آبدار با داشتن فیبر زیاد، باعث تحریک شدن روده‌ شده و دفع مواد زائد از بدن را آسان‌ می‌کند.

تاثیر گوجه بر روی عملکرد سیستم گوارش

یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی در بدنسازی بهبود عملکرد سیستم گوارش است. این میوه‌ی آبدار با داشتن فیبر زیاد، باعث تحریک شدن روده‌ شده و دفع مواد زائد از بدن را آسان‌ می‌کند. از سوی دیگر گوجه یک میوه‌ی ادرارآور نیز هست که به دفع موادی مثل کلسترول و قندخون اضافه از بدن کمک می‌کند. پس از بروز یبوست پیشگیری می‌کند.
گوجه فرنگی با بهبود عملکرد سیستم گوارش، سوءهاضمه را نیز از بین می‌برد. با کارکرد بهتر سیستم گوارش، تناسب اندام تا حد زیادی حفظ می‌شود.

ورزشکاران حتماً گوجه بخورند

یکی دیگر از خوردن گوجه فرنگی بعد از ورزش انرژی زا بودن این ماده‌ی خوراکی است. این میوه می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن را تأمین کند. همچنین بعد از یک ورزش خسته کننده، با مصرف گوجه خستگی شما کمتر می‌شود. این میوه متابولیسم بدن را نیز بالا می‌برد.
بنابراین اگر بعد از ورزش آن را میل کنید، نه تنها خستگی و گرسنگی را کمتر می‌کند، بلکه فرآیند چربی‌سوزی در بدن را کاهش می‌دهد.

خواص گوجه فرنگی برای لاغری / خواص گوجه فرنگی در بدنسازی

گوجه را چه موقع بخوریم؟

برای اینکه گوجه به تناسب اندام و لاغری کمک کند، می‌توانید آن را به دو روش زیر میل کنید:

اول: مصرف گوجه به عنوان میان وعده

با توجه به اینکه ورزشکارها نباید غذا را به یکباره میل کنند، میان وعده نقش زیادی را در رژیم غذایی آن‌ها دارد. گوجه فرنگی می‌تواند یک میان‌وعده‌ی خوب باشد. آن را همراه با خیار، کاهو، کلم و مقدار کمی نان مصرف کنید.

با توجه به اینکه ورزشکارها نباید غذا را به یکباره میل کنند، میان وعده نقش زیادی را در رژیم غذایی آن‌ها دارد. گوجه فرنگی می‌تواند یک میان‌وعده‌ی خوب باشد. آن را همراه با خیار، کاهو، کلم و مقدار کمی نان مصرف کنید.

دوم: مصرف گوجه به عنوان وعده‌ی غذایی

گوجه فرنگی تنها یک میوه برای درست کردن سالاد نیست. بلکه می‌توانید آن را پخته نیز مصرف کنید. خواص گوجه فرنگی برای لاغری زمانی به نتیجه می‌رسد که آن را با غذاهای کم چرب و مقوی مثل ماهی یا مرغ کبابی، حبوبات پخته شده، کمی برنج و یا نان مصرف کنید.

یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی در بدنسازی بهبود عملکرد سیستم گوارش است.

خواص گوجه فرنگی در بدنسازی تا چه حد است؟

گوجه حاوی دو ماده به نام توماتیدین و اورسولیک است که به عضله‌سازی کمک می‌کند. همچنین این دو ماده در افزایش قدرت و استحکام ماهیچه‌ها نقش زیادی دارد. کمبود آن در بدن باعث تنبلی و ضعف ماهیچه‌ها می‌شود. در حالی که با مصرف گوجه می‌توانید رشد و قدرت سلول‌های ماهیچه را دو برابر کنید.

اگر چه یکی از خواص گوجه فرنگی در بدنسازی است و به تناسب اندام شما کمک می‌کند. اما نباید آن را ناشتا مصرف کنید. زیرا به دلیل داشتن مقدار زیاد تانیک اسید، اسیدیته معده را زیاد می‌کند.

خواص آب گوجه فرنگی برای تناسب اندام

گوجه فرنگی مثل هر ماده‌ی غذایی دیگری می‌تواند به صورت آب نیز مصرف شود. این نوشیدنی حاوی مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌های قوی و چندین ویتامین است. بهترین زمان مصرف آب گوجه فرنگی بعد از فعالیت بدنی و در زمان خستگی است. می‌توانید آب این میوه را به جای یک نوشیدنی شیرین مصرف کنید.
یکی از خواص گوجه فرنگی برای لاغری و همزمان حفظ سلامت بدن است. یعنی فقط تناسب اندام را به شما هدیه نمی‌دهد. بلکه سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند. همچنین به دلیل داشتن ویتامین A بینایی را تقویت می‌کند.

یکی از خواص گوجه فرنگی برای لاغری و همزمان حفظ سلامت بدن است

نکته‌ی مهم برای مصرف گوجه

اگر چه یکی از خواص گوجه فرنگی در بدنسازی است و به تناسب اندام شما کمک می‌کند. اما نباید آن را ناشتا مصرف کنید. زیرا به دلیل داشتن مقدار زیاد تانیک اسید، اسیدیته معده را زیاد می‌کند. اگر به رفلاکس معده مبتلا می‌شوید، از مصرف گوجه قبل از صرف صبحانه خودداری کنید. زیرا باعث زخم معده می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data