خواص و مضرات بابونه چیست؟

توسط حمید صالحی
2230 مشاهده

بابونه یک گیاه دارویی است که انسان‌ها قرن‌هاست در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. برای مثال مردم ایالات متحده آن را مانند نوعی چای می دانند و برای آرام بخشی، برطرف کردن مشکلات گوارشی و بهبود خواب از آن استفاده می‌کنند. همچنین محققان آلمانی خواص بابونه برای برطرف سازی تورم پوست، ضد عفونی کردن از لحاظ باکتری و به عنوان یک چای برای برطرف کردن ناراحتی های معده تأیید کرده است.

شما می توانید این گیاه دارویی را به صورت گل بابونه، دمنوش بابونه، بوخور بابونه، عرق بابونه و روغن بابونه خریداری کنید.

خواص و مضرات بابونه

خواص بابونه و گل بابونه

در طب سنتی ایران از بابونه برای بهبود سرماخوردگی، ترمیم کند زخم‌ها، آبسه‌ها، التهاب لثه و مشکلات پوستی مانند پسوریازیس، اگزما، آبله مرغان و سوختگی‌های کوچک استفاده می‌کنند. برای این مصارف شما می‌توانید از عصاره های بابونه یا ترکیبات آن با الکل یا کرم و پماد بابونه استفاده کنید.

همچنین برخی از افراد بابونه را به صورت دم کرده برای درمان ناراحتی‌های گوارشی و تسکین دردهای ماهیانه زنان و بهبود مشکلات خواب استفاده می‌کنند.

خواص و مضرات بابونه

نکته

البته باید ذکر کنیم که در طب جدید تحقیقات محدودی بر روی گیاه بابونه انجام شده و ممکن است این گیاه واقعا این تاثیرات را نداشته باشد.

خواص و مضرات بابونه

مضرات بابونه در بارداری و شیردهی

گرده‌ای که در محصولات بابونه وجود دارد ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شود. اگر سابقه آلرژی نسبت به گرده گیاهان را دارید بهتر است از بابونه استفاده نکنید. همچنین بابونه ممکن است با مواد ضد انعقادی بدن واکنش بدهد باعث خونریزی شود.

همیشه قبل از اینکه یک مکمل دارویی را مصرف کنید یا بخواهید دارویتان را با یک داروی گیاهی جایگزین کنید، با پزشکتان مشورت کنید. اینکه داروی تجویز شده توسط پزشکتان را کنار بگذارید و داروهای گیاهی یا مکمل جدیدی را جایگزین آن کنید می تواند خطرناک باشد و عوارض زیادی به همراه داشته باشد. این مسئله به طور ویژه‌ای در زنان باردار یا شیرده اهمیت دارد.

زمانی که قصد مصرف یک مکمل دارویی را دارا هستید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

مانند داروهای استاندارد، مکمل‌های دارویی هم می‌توانند اثرات جانبی داشته باشند، از نظر آلرژی محرک باشند، و یا با داروهای تجویز شده دیگر که احتمالا مصرف می‌کنید تداخل داشته باشند. یک عارضه یا تداخل دارویی با داروها می‌تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

شیوه‌ای که برخی از مکمل‌های دارویی توسط آن بدست می‌آیند ممکن است استاندارد نباشد. به همین دلیل میزان اثر گذاری آن‌ها و همچنین عوارض جانبی آنها حتی برای یک فرآورده مشخص می‌تواند در برندهای مختلف متفاوت باشد. آن مکملی که شما از عطاری یا فروشگاه نزدیک خانه تان خریداری می‌کنید می‌تواند با محصولی که روی آن تحقیق انجام شده و تأیید شده است متفاوت باشد.

اثرات طولانی مدت مکمل‌های دارویی حتی ویتامین‌ها و مواد معدنی هنوز کاملا شناخته نشده است.

خواص و مضرات بابونه

اخطار

شیوه ای که بعضی از مکمل های دارویی توسط آن بدست می آیند ممکن است استاندارد نباشد. به همین دلیل مقدار اثرگذاری آنها و همچنین عوارض جانبی آنها حتی برای یک فرآورده مشخص می تواند در برندهای مختلف متفاوت باشد.آن مکملی که شما از داروخانه یا فروشگاه نزدیک خانه تان خریداری می کنید می تواند با محصولی که روی آن تحقیق انجام شده و تأیید شده است متفاوت باشد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱ نظر

Avatar
رحمن ایوبی شهریور ۱۶, ۱۳۹۹ - ۷:۵۰ ب٫ظ

مطالب بسیار مفید وعالیست

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data