میوه‌های مضر برای دیابت

توسط admin
525 مشاهده

میوه‌های مضر برای دیابت

اگر دچار دیابت باشید احتمالا این جمله را بارها شنیده‌اید که میوه برای افراد مبتلا به دیابت مضر است! یا دیابتی‌ها نباید میوه‌ بخورند! این جمله چیزی جز کذب محض نیست!

افراد دیابتی مانند هر فرد دیگر می‌توانند میوه بخورند اما تحت شرایط به خصوصی که در ادامه درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد. میوه یک کربوهیدرات ساده یا همان قند است بنابراین بر قند خون شما تاثیر مستقیم می‌گذارد و شما نمی‌توانید مقادیر نامحدودی از آن را مصرف کنید.

بعضی از میوه‌ها حاوی مقادیر بیشتری از قند میوه یا فروکتوز هستند و به همین علت قند خون شما را سریع‌تر از سایر میوه‌ها افزایش می‌دهد. اما نکته‌ای که در مورد این مبحث باید به آن توجه کرد این است که قند میوه بر روی افراد به طور متفاوت اثر می‌گذارد و بدن هر فرد دیابتی با ویژگی‌های شخصی خود واکنش نشان می‌دهد.

بنابراین برای اینکه دقیقا قند هر میوه و اثر آن بر روی هر فرد دیابتی مشخص شود، بهترین حالت این است که قبلو بعد از خوردن میوه مد نظر، بر روی فرد تست قند خون انجام شود تا تغییر آن را محاسبه نماییم.

میوه‌های بدون قند

میوه‌های بدون قند وجود خارجی ندارند اما می‌توان با مراجعه به جدول قند میوه‌ها، میوه‌های مفید برای دیابت را در آن پیدا کرد. در مقاله میوه‌های مفید برای دیابتی‌ها به طور مفصل درباره آن توضیح خواهیم داد.

چه میوه‌ هایی برای دیابت مضر است؟

انگور و دیابت

۱-   انگور و دیابت

معمولا انگور به دلیل کوچک بودن حبه‌های آن به نظر یک واحد کامل نمی‌آید اما باید گفت که یک انگور کوچک حاوی یک گرم کربوهیدرات ساده یا قند است. این به این معنی است که ۱۵ انگور به عنوان یک واحد از میوه در نظر گرفته می‌شود.

برای جلوگیری از پرخوری بهتر است که انگورها را بشمارید یا آنها را با میوه‌های مناسب‌تری برای بیماران دیابتی مانند توت‌فرنگی جایگزین کنید. ۱ فنجان توت‌فرنگی قندی برابر با ۱۵ عدد انگور دارد اما برای بیمار دیابتی انتخاب بهتری است.

 گیلاس و دیابت

۲-   گیلاس و دیابت

اکثر مردم میوه‌های کوچکی مانند گیلاس را به عنوان میوه کامل در نظر نمی‌گیرند و در خوردن آن زیاده‌روی می‌کنند و به همین دلیل است که خوردن گیلاس معمولا به افزایش قند خون منجر می‌شود. همانند انگور، یک گیلاس حاوی یک گرم کربوهیدرات ساده یا قند است. بنابراین انتخاب مناسبی برای بیمار دیابتی نخواهد بود.

 آیا آناناس برای دیابت مضر است؟

۳-   آیا آناناس برای دیابت مضر است؟

جواب این سوال بسیار نسبی است زیرا به اندازه مصرف و نحوه مصرف آناناس برمی‌گردد. بدیهی است که آناناس میوه‌ای شیرین و خوشمزه است. آناناس در حالت رسیده، می‌تواند شاخص گلوکز بسیار بالایی داشته باشد که باعث می‌شود بهترین گزینه برای بیماران دیابتی نباشد.

اما اگر ناچار به خوردن آناناس هستید، سعی کنید حداکثر نصف فنجان آناناس را با ماست کم چرب یا ماست یونانی مخلوط کرده و میل نمایید.

 انبه و دیابت

۴-   انبه و دیابت

در کمال ناباوری یک انبه می‌تواند حاوی ۳۰ گرم کربوهیدرات پیچیده و ۲۶ گرم کربوهیدرات ساده یا قند باشد. با این تفاسیر بیمار دیابتی در خوردن انبه باید بسیار احتیاط کند و تا حد ممکن از انبه را در مقدار کم و سفت‌تر مصرف کند. زیرا هر چه انبه رسیده‌تر باشد، شاخص گلوکز و قند آن نیز بیشتر است.

۵-   موز و دیابت

احتمالا شنیده باشید که موز شیرین‌ترین میوه است! زمانی که دقیق‌تر اطلاعات تغذیه‌ای موز را مطالعه کنیم، می‌فهمیم که این جمله چندان غلط هم نیست! یک موز متوسط حاوی مقدار یکسانی از قند یا همان کربوهیدرات ساده، نسبت به دو واحد از هر میوه‌ دیگری مانند نارنگی یا سیب است.

۶ – میوه‌های خشک شده و دیابت

یک ظرف کوچک از میوه‌های خشک شده‌ حاوی مقدار زیادی قند است. این مقدار به خصوص زمانی که با فرآورده دیگری چون ماست پر چرب یا شکلات مخلوط می‌شود، افزایش چشمگیری می‌یابد.

توصیه می‌شود بیماران دیابتی مصرف میوه خشک شده را قطع و آن را با میوه‌های تازه و مناسب دیابتی‌ها جایگزین کنند تا هم با بیماری آنها تداخلی نداشته باشد و هم از سایر مواد مغذی میوه تازه بهره‌مند شوند.

۷-   آب میوه و دیابت

بیمار دیابتی تحت هیچ شرایطی، حتی اگر یک آب میوه ۱۰۰٪ از میوه طبیعی تشکیل شده باشد، نباید آب میوه مصرف کند. تصور کنید که چند پرتقال آب‌گیری می‌شود تا یک لیوان آب پرتقال تهیه شود؟

یک لیوان آب پرتقال حاوی ۳۰ گرم کربوهیدرات پیچیده و ۳۰ گرم کربوهیدرات ساده یا قند و بدون فیبر است.

بدن انسان برای شکستن قند میوه، نیاز به فعالیت چندانی ندارد و به همین علت به سرعت متابولیزه شده و در عرض چند دقیقه گلوکز خون افزایش می‌یابد.

آب میوه طبیعی همچنین می‌تواند به شما در روند کاهش وزن ضرر برساند. زیرا بدون اینکه احساس سیری به شما بدهد، حاوی کالری زیادی است.

منبع:

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data