مسکن قوی برای درد سیاتیک | درمان در خانه

توسط مریم کوهشاری
203 مشاهده

سیاتیک یکی از طولانی‌ترین عصب‌های بدن است که هرگونه مشکل در آن باعث ناتوانی در راه‌ رفتن و نشستن می‌شود. رگ سیاتیک در قسمت ستون مهره‌ها و در مجاورت دیسک پایین کمر قرار دارد. این عصب به سمت استخوان لگن و باسن امتداد دارد و از پشت ران به ساق پا می‌رسد. هرگونه مشکل در ناحیه عصب سیاتیک خود را با درد در ناحیه پا نشان می‌دهد. همچنین گرفتگی این رگ باعث بروز مشکلات حرکتی می‌شود. در ادامه به روش‌هایی برای درمان سیاتیک پای چپ می‌پردازیم.

طب سوزنی برای درمان گرفتگی رگ سیاتیک

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان سیاتیک، انجام طب سوزنی است. این روش به تسکین دردهای عضلانی کمک زیادی می‌کند. زیرا در حین انجام طب سوزنی نقاط مختلف بدن تحریک می‌شوند. این امر بر روی رگ سیاتیک تاثیر مثبت دارد. در نتیجه به تقویت این عصب کمک می‌کند.

تاثیر ماساژ درمانی بر روی سیاتیک

یک مسکن قوی برای درد سیاتیک استفاده از روش ماساژ دادن است. در این روش به گرفتگی رگ کمک زیادی می‌شود. چرا که ماساژ دادن باعث گردش خون در بدن شده و در نتیجه گرفتگی عضلات را درمان می‌کند. اما ماساژ درمانی قاعده خاص خود را دارد.

برای درمان گرفتگی رگ سیاتیک باید یک لیوان روغن کنجد را با سه قاشق غذاخوری پودر جوز ترکیب کنید. آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و بعد از اینکه کمی خنک شد، آن را به ناحیه ستون فقرات بزنید. فرد دیگری باید مدام ناحیه پشت کمر را ماساژ دهید. این روز را باید ۲ – ۳ بار در هفته تکرار کنید.

یک مسکن قوی برای درد سیاتیک استفاده از روش ماساژ دادن است.

کمپرس سرد و گرم

با کمک کمپرس سرد و گرم هم می‌توانید برای درمان سیاتیک پای چپ اقدام کنید. کمپرس سرد باعث بی‌حس شدن درد می‌شود. از سوی دیگر به افزایش جریان خون در عضلات هم کمک می‌کند. اگر به مدت چند دقیقه کمپرس یخ را روی ناحیه پشت کمر قرار دهید، باعث درمان گرفتگی عضلات و عصب سیاتیک می‌شود. کمپرس آب گرم هم به شل شدن عضلات کمک می‌کند. هر دو روش را باید به مدت دو ساعت و به طور مداوم تکرار کنید.

استفاده از زردچوبه

زردچوبه را باید یک مسکن قوی برای درد سیاتیک دانست. این ماده خاصیت ضدالتهابی دارد و به همین دلیل گرفتگی عضلات و عصب سیاتیک را برطرف می‌کند. در زردچوبه ماده‌ای به نام «کپسایسین» وجود دارد که اگر به طور مرتب بر روی ناحیه رگ سیاتیک زده شود، باعث تسکین درد می‌شود. البته پماد آن نیز در بازار موجود است. به محض زدن این پماد احساس گرمای زیادی می‌کنید. این گرما باعث از بین بردن گرفتگی عضلات و عصب سیاتیک می‌شود.

برای درمان خانگی سیاتیک ابتدا یک قاشق مرباخوری زردچوبه را داخل یک لیوان شیر گرم بریزید. سپس مقدار کمی دارچین و عسل به آن اضافه کنید. حالا می‌توانید این نوشیدنی را میل کنید.

استفاده از دانه‌های شنبلیله

یکی دیگر از روش‌های درمان گرفتگی رگ سیاتیک استفاده از دانه شنبلیله است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دانه شنبلیله می‌توانید به درمان سیاتیک، نقرس، آرتریت روماتوئید کمک کند. از سوی دیگر باعث درمان درد سیاتیک هم می‌شود. برای این کار ابتدا دو قاشق غذاخوری دانه‌ شنبلیله را کامل آسیاب کنید.

سپس آن را داخل یک لیوان شیر بریزید و روی حرارت قرار دهید. اجازه دهید این ماده حالت خمیری پیدا کنید. در نهایت آن را بر روی ناحیه موردنظر بزنید و ماساژ دهید. بهتر است این خمیر را در زمان شب و قبل از خواب به ناحیه پشت کمر بزنید. اجازه دهید خمیر شنبلیله و شیر تا زمان صبح رو کمر بماند.

برای درمان سیاتیک پای چپ اقدام کنید

استفاده از پوست درخت بید سفید

پوست درخت بید حاوی گلیکوزید و سالیسین است. این دو ماده به عنوان مسکن قوی برای درد سیاتیک شناخته شده‌اند. همچنین خاصیت ضدالتهابی نیز دارند. اگر ۱۲۰ میلی‌گرم مکمل پوست درخت بید سفید را به مدت دو تا سه هفته مصرف کنید، باعث درمان عصب سیاتیک می‌شود. همچنین این ماده به صورت داروی سالیسین نیز در داروخانه موجود است. البته از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید. بهتر است ابتدا بیماری شما درست تشخیص داده شود و سپس پزشک دارو را برایتان تجویز کند.

استفاده از ریشه سنبل الطیب

یکی دیگر از راه‌های درمان عصب سیاتیک پای چپ استفاده از ریشه علف گربه یا سنبل الطیب است. این گیاه در طب سنتی سرشار از فواید درمانی است. برای مثال می‌توانید از آن برای درمان درد، برطرف کردن ناراحتی‌های عصبی و حملات هیستری استفاده کنید.

اما ریشه سنبل الطیب یک مسکن قوی برای درمان عصب سیاتیک نیز محسوب می‌شود. اگر در طی دو هفته روزانه فقط ۱۵۰ میلی گرم از جوشانده این گیاه را مصرف کنید، شاهد بهبود درد سیاتیک خود خواهید بود.

شما علاوه بر مصرف مکمل این گیاه (۱۵۰ میلی‌گرم در روز به مدت دو تا سه هفته)، می‌توانید آن را به صورت دمنوش نیز میل کنید، به این صورت که یک قاشق مرباخوری ریشه خشک شده این گیاه را به یک لیوان آب اضافه کنید و پس از ۱۰ دقیقه جوشاندن، آن را میل نمایید.

زردچوبه را باید یک مسکن قوی برای درد سیاتیک دانست

ورزش برای سیاتیک

اما یکی دیگر از درمان گرفتگی رگ سیاتیک انجام ورزش است. زیرا با ورزش کردن میزان جریان خون در بدن افزایش می‌یابد. در نتیجه به بهبود رگ سیاتیک و گرفتگی این عصب کمک زیادی می‌کند. حرکت کششی زانو به شکم می‌تواند به تقویت عضلات شکم و بهبود درد سیاتیک کمک کنید.

در زمان انجام این ورزش برای بر سیاتیک ابتدا بر روی زمین دراز بکشید. سپس یک پایتان را به سمت شکم خود ببرید. حدود ۲۰ ثانیه صبر کنید و سپس پای دیگر را به سمت شکمتان ببرید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data