مواد غذایی ضد سرطان کدامند ؟ | ۸ مواد غذایی مفید برای سرطان

توسط مریم کوهشاری
158 مشاهده

مواد غذایی ضد سرطان کدامند ؟ آیا مصرف غذاهای سالم از ابتلا به این بیماری مهلک و کشنده پیشگیری می‌کند؟ آیا نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان مؤثر است؟ چه غذاهایی می‌توانند بدن را در برابر انواع بیماری‌ سرطان محافظت کنند؟

این سوالات احتمالا در ذهن شما هم وجود دارد. ما قصد داریم در ادامه به معرفی چند نمونه مواد غذایی برای جلوگیری از سرطان بپردازیم.

تاثیر هویج در مبارزه با سرطان

یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای سرطان هویج است. این ماده غذایی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان معده را تا ۲۶ درصد کاهش دهد. نتایج یک بررسی نشان داد مصرف مداوم هویج حتی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را ۱۸ درصد کاهش دهد.

یک مطالعه بر روی ۱۲۲۶ شرکت کننده مبتلا به سرطان ریه و افراد سالم انجام شد. این افراد همگی سیگاری بودند. اما کسانی که در هفته حداقل یک بار هویج می‌خوردند، نسبت به افرادی که هویج نمی‌خوردند، به بیماری سرطان ریه مبتلا نشده بودند.

به همین دلیل سعی کنید این ماده غذایی را چند بار در هفته به عنوان یک میان وعده میل کنید.

مواد غذایی ضد سرطان / مواد غذایی مفید برای سرطان

تاثیر لوبیا در پیشگیری از سرطان

یکی دیگر از مواد غذایی برای جلوگیری از سرطان لوبیاست. این ماده خوراکی حاوی مقدار زیادی فیبر است. تحقیقات زیادی نشان می‌دهد تأمین روزانه فیبر بدن، از ابتلا به روده بزرگ پیشگیری می‌کند. یک مطالعه بر روی ۱۹۰۵ با سابقه تورمورهای کولورکتال صورت گرفت. نتایج نشان می‌داد افرادی که لوبیای پخته شده را مدام مصرف می‌کنند، احتمال عود تومور در آنها کاهش می‌یابد.

بنابراین سعی کنید در هفته چند وعده غذاهای حاوی لوبیا مصرف کنید.

کلم بروکلی یکی از مواد غذایی از بین برنده سرطان

کلم بروکلی حاوی مقدار زیادی سولفورافان است. این ترکیب گیاهی خاصیت ضدسرطانی دارد. یک آزمایش نشان داده است که سولفورافان می‌تواند اندازه و تعداد سلول‌های سرطانی سینه را تا ۷۵ درصد کاهش دهد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد مصرف سبزیجاتی مثل کلم بروکلی مانع از ابتلا به سرطان روده بزرگ می‌شود.

برای همین توصیه می‌شود در هفته حداقل ۲ بار کلم بروکلی میل کنید.

مصرف انواع توت

یکی دیگر از مواد غذایی از بین برنده سرطان انواع توت است. زیرا توت‌ها حاوی مقدار زیادی آنتوسیانین هستند. این میوه دارای رنگدانه‌های گیاهی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. در نتیجه خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه که بر روی ۲۵ نفر مبتلا به سرطان کولورکتال صورت گرفته، آنها به مدت ۷ روز مدام زغال اخته مصرف کردند. سپس محققان رشد سلول‌های سرطانی را در آنها اندازه‌گیری کردند. نتیجه نشان داد که رشد سلول‌های سرطانی در این افراد به میزان ۷ درصد کاهش یافته است.

انواع توت از جمله مواد غذایی مفید برای بیماران سرطانی هستند. بنابراین باید در هفته یکی از انواع توت مصرف شود.

مواد غذایی برای جلوگیری از سرطان

مصرف دارچین و خاصیت ضدسرطانی آن

یکی دیگر از مواد غذایی ضد سرطان دارچین است. این ماده غذایی در بهبود التهاب بدن و کاهش قند خون نقش مؤثری را ایفا می‌کند. آزمایشات زیادی بر روی تاثیر و خاصیت ضدسرطان بودن دارچین صورت گرفته است. نتایج نشان می‌دهد این ادویه به مسدود کردن سلول‌های سرطانی کمک زیادی می‌کند.

بنابراین می‌توان گفت دارچین یکی از مواد غذایی مفید برای سرطان محسوب می‌شود. بیماران مبتلا می‌توانند همراه با غذا و یا دمنوش‌ها دارچین مصرف کنند. مصرف ۱ قاشق چایخوری دارچین در رژیم غذایی به پیشگیری از سرطان، کاهش التهاب و قندخون کمک زیادی می‌کند.

مصرف مداوم آجیل

آجیل خام (بدون نمک) هم یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای بیماران سرطانی است. تحقیقات زیادی نشان می‌دهد مصرف مداوم این مواد خوراکی احتمال ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. یک مطالعه بر روی ۱۹۳۸۶ نفر صورت گرفت. این افراد همگی به طور مداوم آجیل خام مصرف می‌کردند.

نتایج نشان داد همگی کمتر در معرض ابتلا به سرطان قرار گرفتند.

تاثیر روغن زیتون را دست کم نگیرید

در نهایت یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای سرطان روغن زیتون است. این روغن گیاهی در رژیم غذایی مدیترانه‌ای تاثیر زیادی دارد. یک بررسی گسترده بر روی فواید روغن زیتون نشان داد افرادی که بیشترین میزان از این روغن را مصرف کرده‌اند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه و سرطان دستگاه گوارش قرار دارند.

مواد غذایی مفید برای بیماران سرطانی / مواد غذایی ضد سرطان کدامند

تاثیر زردچوبه در پیشگیری از سرطان

یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای بیماران سرطانی مصرف زردچوبه است. این ادویه مقدار زیادی آنتی اکسیدان را در خود جای داده است که با رادیکال‌های آزاد در بدن مقابله می‌کنند.

کورکومین یک ماده شیمیایی موجود در زردچوبه است که خاصیت ضدسرطانی و ضدالتهابی دارد. در یک مطالعه بر روی ۴۴ بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ مشخص شد که آنها روزانه ۴ گرم کورکومین مصرف کردند. بعد از یک ماه، ۴۰ درصد از سلول‌های سرطانی در بدنشان کاهش یافت.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data