راه های جلوگیری از خشکی پوست در سرما

توسط حمید صالحی
251 مشاهده

اکثر افراد با شروع فصل زمستان یا سرد شدن هوا دچار خشکی پوست و خارش آن می‌شوند. در مقاله پیش رو به بررسی علل خشکی پوست در زمستان و روزهای سرد می‌پردازیم.

راه های جلوگیری از خشکی پوست در سرما

دلایل اصلی خشکی پوست در زمستان

۱. هوای خشک و سرد

هوای سرد به علت واکنش‌های فیزیکی آب نسبت به دما از رطوبت کمتری نسبت به هوای گرم برخوردار بوده و در نتیجه رطوبت پوست شما در مجاورت هوا یا باد سرد کاهش می‌یابد.

به منظور پیشگیری از خشک شدن پوست در برابر سرما بهتر است روزانه از لوسیون‌ها یا کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید.

نکته:

کرم استفاده شده توسط شما نیاز به چرب کنندگی خاص ندارد و تقریبا می‌توانید از هر نوع کرم یا لوسیون استفاده کنید؛ به شرط آنکه بدن شما نسبت به آن حساسیت نداشته باشد.

راه های جلوگیری از خشکی پوست در سرما

۲. بادهای تند

باد مستقیم چه در زمستان و چه در تابستان، دلیل اصلی جدا شدن رطوبت از سطح پوست و در نتیجه خشکی پوست است.

برای محافظت در برابر این بادها، بهتر است که سر، دست و صورت خود را با کلاه، شال و دستکش بپوشانید تا در معرض باد قرار نداشته باشند. همچنین در صورت شدت داشتن باد، پیش از خروج از خانه یک لایه مرطوب کننده و روی آن یک لایه ضد آفتاب استفاده کنید.

راه های جلوگیری از خشکی پوست در سرما

۳. خانه‌ی گرم

با توجه به کاهش رطوبت هوا در فصل سرد، رطوبت هوای خانه نیز کاهش می‌یابد. وسایل گرمایشی همچون بخاری و یا شومینه هم عللی هستند که بر کاهش هرچه بیشتر رطوبت خانه تاثیر می‌گذارند. برای افزایش رطوبت خانه و جلوگیری از افزایش خشکی پوست، بهتر است از از دستگاه بخار سرد به‌طور دائم در خانه استفاده شود یا اینکه با بستن تمامی منافذ هوای خانه از خروج رطوبت هوا از خانه جلوگیری شود.

راه های جلوگیری از خشکی پوست در سرما

۴. دوش آب‌ گرم و حمام

یکی از لذت‌های زمستان گرفتن دوش آب گرم به مدت طولانی و هر روزه است. هر چند این کار بسیار لذت بخش است اما پوست انسان در دماهای بالاتر از ۴۰ درجه و همچنین کمتر از ۱۰ درجه به شدت آسیب دیده و در فرآیند ترمیم چربی، رطوبت خود را از دست می‌دهد. بهتر است در طی فصل پاییز و زمستان برای حفاظت از پوست خود در برابر خشکی؛ از دوش آب ولرم استفاده کنید. همچنین بهتر است برای تمیز کردن پوست خود از صابون‌های قلیایی استفاده نکنید.

راه های جلوگیری از خشکی پوست در سرما

۵. نوشیدنی‌های گرم

نوشیدنی‌های گرم همچون چای سیاه و قهوه به علت داشتن کافئین و تئین، خاصیت مدر (ادرار آور) بالایی داشته و دفع آب بدن را افزایش می‌دهند. این اتفاق می‌تواند موجب کاهش بیش از حد آب بدن شده و در نتیجه خشکی پوست شما را افزایش دهد. در صورتی که علاقه زیادی به خوردن نوشیدنی‌های گرم و مدر مانند قهوه و چای دارید بهتر است نوشیدن بین ۱۰ تا ۱۱ لیوان آب در روز را فراموش نکنید.

راه های جلوگیری از خشکی پوست در سرما

۶. لباس‌های زمستانی

لباس‌های بافتی عادی غالبا بافتی زبر و حساسیت‌زا داشته و موجب افزایش خراش و خشکی پوست می‌شوند. اگر مجبور به پوشیدن بافتنی هستید، حتما در زیر آن یک لایه لباس نخی بپوشید تا به طور مستقیم با پوستتان تماس نداشته باشد. همچنین اگر پوست حساسی دارید، از شوینده‌های غیر عطری و ملایم استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data