نقش تغذیه در درمان و پیشگیری از سرطان پروستات

توسط حمید صالحی
178 مشاهده

فرمول، قرص یا محصولی وجود ندارد که، بتواند تضمین کند شما به سرطان پروستات مبتلا نخواهید شد. اگر چه محققان در حال بررسی اثرات احتمالی بسیاری از ترکیبات مانند ویتامین‌ها، املاح و گیاهان دارویی بر روی سرطان پروستات هستند اما نتایج قطعی هنوز حاصل نشده است.

ارتباط بین سرطان، رژیم غذایی و مکمل‌های تغذیه‌ای متغیر است. به عقیده پزشکان، بهترین توصیه برای پیشگیری از این سرطان، نگه داشتن بدن در بهترین وضع ممکن است؛ این کار از طریق ورزش کردن منظم، مصرف متعادل کالری و حفظ یک BMI سالم امکان پذیر است و اگر شما مصرف روزانه یک مکمل مولتی ویتامین و املاح را انتخاب کنید، زیاده روی نکرده و احتمالا می‌توانید اثرات جانبی مفیدی را تجربه کنید.

سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان پس از سرطان ریه در بین مردان است. اگرچه سرطان پروستات معمولا به آهستگی رشد می‌کند اما می‌تواند کشنده باشد. سالانه حدود ۲۹۰۰۰ آمریکایی بدلیل سرطان پروستات جان خود را از دست می‌دهند. اقداماتی که برای کاهش خطر سرطان پروستات در ادامه این مقاله به شما ارئه می‌شوند، می‌توانند در کاهش خطر ابتلا به این سرطان موثر باشند.

 طبق نتایج تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است، رژیم غذایی کم چرب بر مبنای غذاهای گیاهی، بی تردید به پیشگیری از سرطان پروستات کمک می‌کند.

نقش تغذیه در درمان و پیشگیری از سرطان پروستات

پیشگیری از طریق رژیم غذایی سالم

مصرف میوه‌ها و سبزیجات نقش مفیدی در پیشگیری از بسیاری از سرطان‌ها دارد. این غذاها نه تنها ویتامین‌ها، املاح و فیبر را فراهم می‌کنند، بلکه وعده‌های غذایی کم کالری و کم چربی را نیز تامین می‌کنند. این احتمال وجود دارد که، مصرف کالری و چربی بیش از حد خطر سرطان پروستات را افزایش دهد (چربی‌های حیوانی میزان ترشح هورمون تستوسترون که یکی از عوامل افزایش سرعت رشد غده پروستات است را افزایش می‌دهند) و این به نوبه‌ی خود رشد سلول‌های سرطانی پروستات را تحریک می‌کند. رژیم غذایی کم چرب بر مبنای غذاهای گیاهی، بی‌تردید به پیشگیری و کاهش سرعت رشد سلول‌های سرطانی در پروستات کمک می‌کند.

نقش تغذیه در درمان و پیشگیری از سرطان پروستات

آنتی اکسیدان‌ها

پژوهشگران نقش بسیاری از ویتامین‌ها و املاح مانند ویتامین‌های E، D سلنیم و روی (املاح) را بر روی سرطان پروستات بررسی کرده‌اند. این ویتامین‌ها و املاح جزو آنتی اکسیدان‌ها هستند. آنتی اکسیدان‌ها با محافظت سلول‌ها در برابر مواد سرطان‌زا، خطر سرطان پروستات را کاهش می‌دهند. میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات بهترین منابع غذایی شناخته شده ویتامین‌ها و املاح هستند که انواع وسیعی از مواد مغذی (شناخته و ناشناخته) را تامین می‌کنند. بیشتر پزشکان برای کاهش خطر سرطان پروستات مکمل‌های تکی (مکمل‌های غذایی که صرفا یک ماده را به بدن شما انتقال می‌دهد، مانند کپسول‌هایی که تنها دارای ویتامین E هستند.) را توصیه نمی‌کنند.

*اخطار

اگر شما مولتی‌ویتامین استفاده می‌کنید هوشیارانه آن را مصرف کنید. تنها یک جیره روزانه از ویتامین‌ها و املاح توصیه می‌شود؛ از مقادیر زیاد اجتناب کنید. مقادیر زیاد بعضی از ویتامین‌ها و املاح سمی هستند. برای مثال دریافت روزانه بیش از ۴۵۰ میلی‌گرم روی، ممکن است سبب کم خونی (نوعی کم خونی است که در آن بدن توانایی سنتز گلبول های قرمز خون را از دست می‌دهد) شود. با پزشک یا متخصص تغذیه‌ی خود در خصوص مصرف مکمل و هر چه بهتر تامین کردن مواد مورد نیاز بدنتان صحبت کنید.

نقش تغذیه در درمان و پیشگیری از سرطان پروستات

برخی از مواد غذایی که می‌توانند در پیشگیری از سرطان پروستات موثر باشند:

گوجه فرنگی

 گوجه فرنگی و محصولات گوجه فرنگی، حاوی لیکوپن (آنتی اکسیدانی که رنگ قرمز گوجه فرنگی به دلیل آن است.) هستند. خوردن محصولات گوجه فرنگی یا دیگر غذاهای غنی از لیکوپن مانند هندوانه و گریپ فروت (صورتی رنگ) خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهند. فراوان‌ترین غذای دارای لیکوپن، فرآورده‌های گوجه فرنگی پخته شده مانند سوپ گوجه فرنگی و سس اسپاگتی است (البته سعی کنید از فرآورده‌های غیر صنعتی و بدون مواد نگهدارنده و رنگ‌های افزوده استفاده کنید؛ مواد نگهدارنده و مواد افزودنی به محصولات صنعتی، خود جزو عوامل ایجاد کننده انواع سرطان محسوب می‌شوند.) . گوجه فرنگی نپخته مقدار کمتری لیکوپن دارد. مکمل‌های لیکوپن مانند آن‌هایی که شما می‌توانید در داروخانه پیدا کنید تمامی خواص لیکوپن موجود در مواد گیاهی و غیر صنعتی و دارویی را دارا نیستند.

سویا

فرآورده‌های سویا مانند شیر سویا، آجیل سویا، حاوی ایزوفلاون‌ها (ترکیباتی که احتمالا خطر سرطان پروستات شما را کاهش می‌دهند) هستند. حضور ایزوفلاون‌ها، پروتئین‌های اتصالی (گلوبولین‌ها) بدن شما را تحریک کرده تا میزان تولید هورمون جنسی تستوسترون را در بدن شما کنترل کنند. این تئوری محققان است که کمتر بودن تستوسترون در خون، خطر رشد و پیشرفت سرطان پروستات را کاهش می‌دهد؛ زیرا رشد سلول‌های سرطانی پروستات در محیط غنی از تستوسترون سریع‌تر است.

سیر

در تحقیقات مشخص شده است مصرف سیر، خطر انواع بسیاری از سرطان‌ها، به انضمام سرطان پروستات را کاهش داده است. احتمالا ترکیبات سولفور موجود در سیر عمل ایمنی را افزایش داده و این به مبارزه با رشد تومور کمک می‌کند. همچنین احتمال دارد این ترکیبات گسترش سلول‌های سرطانی را کاهش داده و تولید آنزیم‌هایی را که به از بین بردن ترکیبات سرطان‌زا کمک می‌کنند، افزایش دهند.

چای سبز

اندکی بعد از درو کردن، از برگ‌های چای خشک و خرد شده چای سبز به دست می‌آید. چای سبز حاوی ترکیبی طبیعی به نام اپی گالو کتچین گالات (EGCG) می‌باشد. طبق تحقیقات حضور این ترکیب فعالیت آنزیم‌های ضروری برای رشد انواع سرطان را مهار کرده و همچنین با کاهش جذب چربی از طریق روده به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می‌کند.

نقش تغذیه در درمان و پیشگیری از سرطان پروستات

گیاهان دارویی

مبلغان گیاهان دارویی مدعی هستند که این محصولات از سرطان پروستات جلوگیری می‌کنند. نخلک، گیاهی است که احتمال دارد در سلامت پروستات سودمند باشد. محققان دقیقا به علت تاثیر این گیاه در از بین بردن علائم ادراری (مانند تکرر یا دردناک بودن ادرار) پی نبرده‌اند؛ با این وجود آن‌ها می‌دانند که این گیاه از تبدیل تستوسترون به شکل هورمونی که در ارتباط با رشد بافت پروستات است، جلوگیری می‌کند. اما هنوز معلوم نیست که این گیاه نقش جلوگیری کننده از پیشرفت سرطان پروستات را داشته باشد.

*اخطار

گیاهان دارویی را هوشیارانه مصرف کنید. قبل از اینکه هر نوع گیاه دارویی مصرف کنید، با پزشکتان مشورت کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data