راه های پیشگیری از آنفلوانزا را به سادگی یاد بگیرید و از این بیماری دور بمانید

توسط مریم کوهشاری
261 مشاهده

راه های پیشگیری از آنفلوانزا درست زمانی که در اوج سرایت این بیماری قرار می‌گیریم، اهمیت پیدا می‌کند. به‌راستی چقدر خوب می‌شود قبل از ابتلا به این بیماری به فکر پیشگیری باشیم. چرا که به دردسرهای حین بیماری، درمان، مرخصی‌های پزشکی، مراجعه به پزشک و هزینه‌های سرسام‌آور درمان دچار نمی‌شویم. علائم این بیماری به صورت تب‌ و لرز شدید، سردردهای مزمن، سرفه‌های پی در پی، احساس درد و سوزش شدید در گلو، آبریزش بینی و … بروز می‌کند. البته میزان بروز این علائم در همه‌ی افراد یکسان نیست. اما به هر حال آنفلونزای مرغی یک سرماخوردگی شدید محسوب می‌شود. پس لازم است از همین حالا برای پیشگیری اقدام کنید.

  • شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون مایع
  • واکسن آنفلوانزا برای سالمندان و کودکان الزامیست
  • راه های پیشگیری از آنفلوانزا با شستشوی دهان
  • وسایل منزل را ضدعفونی کنید
  • از دست دادن و روبوسی کردن خودداری کنید
  • وسایل شخصی خود را از افراد بیمار جدا کنید
  • پیشگیری از سرماخوردگی با تغذیه‌ی سالم
  • از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کنید
راه های پیشگیری از آنفلونزا را به سادگی یاد بگیرید

شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون مایع

یکی از راه های پیشگیری از آنفلوانزای جدید شستشوی مداوم دست‌هاست. چرا که با دست‌دادن به افراد مبتلا، شما نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرید. البته دست‌ها را باید با صابون مایع بشویید. برای خشک کردن به هیچ عنوان از حوله‌ی سایر اعضاء خانواده استفاده نکنید.

واکسن آنفلوانزای جدید برای بیماران، سالمندان و کودکان الزامیست

قبل از اینکه یکی از اعضاء خانواده به ویروس سرماخوردگی یا آنفلوانزا مبتلا شود، بهتر است برای همه واکسن بزنید. وقتی یکی از اعضاء خانواده به این بیماری مبتلا می‌شود، احتمال ابتلا آن در سایر اعضا نیز بالا می‌رود. کودکانی که به مدرسه می‌روند، ممکن است ویروس این بیماری را از هم‌کلاسی‌ها خود دریافت کنند. بنابراین با زدن واکسن برای کودکان، تا حد زیادی از ورود ویروس به منزل جلوگیری می‌کنید.
سالمندان و بیماران مبتلا به آسم و بیماران قلبی که قدرت بدنی کمتری برای مقابله با بیماری آنفلونزا دارند، بهتر است در برابر آن واکسیناسیون شوند.

قبل از اینکه یکی از اعضاء خانواده به ویروس سرماخوردگی یا آنفلوانزا مبتلا شود، بهتر است برای همه واکسن بزنید. وقتی یکی از اعضاء خانواده به این بیماری مبتلا می‌شود، احتمال ابتلا آن در سایر اعضا نیز بالا می‌رود

راه های پیشگیری از آنفلونزا با شستشوی دهان
Sick baby

راه های پیشگیری از آنفلوانزا با شستشوی دهان

در ماه‌های پایانی فصل پاییز و اوایل زمستان، این بیماری به طرز وسیعی گسترش می‌یابد. بنابراین یکی از راه های پیشگیری از آنفلوانزای جدید شستشوی مداوم دهان است. یکی از توصیه‌های مهم پزشکان، غرغره کردن شبانه‌ی آب و نمک است. این محلول شما را از ابتلا به سرماخوردگی در امان نگه می‌دارد. البته این محلول نباید به طور مداوم و در کل سال غرغره شود. زیرا به مینای دندان آسیب می‌رساند. اما تا زمانی که بیماری آنفلونزا شایع شده و شما در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارید، بهتر است با محلول آب و نمک دهان و دندان‌های خود را ضدعفونی کنید.

وسایل منزل را ضدعفونی کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای پیشگیری از آنفلوانزای مرغی ضدعفونی کردن وسایل عمومی در منزل است. از جمله‌ی این وسایل می‌توان به دستگیره‌های درب، سینک ظرفشویی، سینک دستشویی، توالت، حمام، کنترل تلویزیون و گوشی تلفن است. توالت و دستشویی را روزانه با محلول‌های ضدعفونی کننده بشویید.

از دست دادن و روبوسی کردن خودداری کنید

اگرچه دست دادن و روبوسی کردن یکی از فرهنگ‌های خوب در بین مردم ماست. اما این کار باعث انتقال ویروس سرماخوردگی و آنفلونزا به افراد دیگر می‌شود. حتی ممکن است فرد در ظاهر سالم به نظر برسد. اما ناقل بیماری باشد. پس با دست دادن احتمال ابتلاء شما به این بیماری افزایش می‌یابد. در طی روزهای سرد زمستان که احتمال ابتلا به ویروس سرماخوردگی و آنفلوانزا افزایش می‌یابد، بهتر است از دست دادن و روبوسی کردن با دیگران بپرهیزید.

در طی روزهای سرد زمستان که احتمال ابتلا به ویروس سرماخوردگی و آنفلوانزا افزایش می‌یابد، بهتر است از دست دادن و روبوسی کردن با دیگران بپرهیزید.

یکی دیگر از راه های پیشگیری از آنفلونزا مصرف غذاهای سالم است

وسایل شخصی خود را از افراد بیمار جدا کنید

اگر یکی از اعضاء خانواده به این بیماری مبتلا شد، یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا شما و سایرین، جداکردن وسایل فرد بیمار است. از جمله‌ی این وسایل باید به ظروف غذاخوری اشاره کرد. سایر اعضا خانواده نباید به این وسایل دست بزنند.

پیشگیری از سرماخوردگی با تغذیه‌ی سالم

یکی دیگر از راه های پیشگیری از آنفلوانزا مصرف غذاهای سالم است. برخی از این غذاها عبارتند از شلغم و لبوی پخته. این دو ماده‌ی خوراکی همانند یک آنتی‌بیوتیک قدرتمند عمل می‌کنند. قبل از اینکه به بیماری آنفلونزا مبتلا شوید، این غذاها را روزانه میل کنید. همچنین دمنوش‌هایی مثل آویشن برای پیشگیری از سرماخوردگی مؤثر هستند. مرکبات حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C هستند. این ویتامین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. لیموشیرین و پرتقال از جمله میوه‌هایی هستند که باید برای پیشگیری از سرماخوردگی میل کنید.

یکی دیگر از راه های پیشگیری از آنفلوانزا مصرف غذاهای سالم است. برخی از این غذاها عبارتند از شلغم و لبوی پخته. این دو ماده‌ی خوراکی همانند یک آنتی‌بیوتیک قدرتمند عمل می‌کنند

راه های پیشگیری از آنفلونزا درست زمانی که در اوج سرایت این بیماری قرار می‌گیریم

از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کنید

تا حد امکان از حضور در اماکن عمومی شلوغ خودداری کنید. مکان‌هایی مثل مترو، اتوبوس و یا سالن‌های انتظار که جمع زیادی از افراد در آن‌ها حضور دارند، محلی برای انتقال ویروس آنفلونزا هستند. اگر مجبور در این مکان‌ها حضور پیدا کنید، حتماً ماسک بزنید. همچنین از روبه‌رو شدن با افراد خودداری کنید. زیرا تنفس نزدیک هم احتمال انتقال این بیماری را افزایش می‌دهد. اگر خودتان به این بیماری مبتلا شدید، با زدن ماسک سعی کنید از انتقال ویروس آن به دیگران جلوگیری کنید.
ضمن اینکه زمان بیرون رفتن از خانه باید حتما دستکش بپوشید و به محض ورود به خانه آن را بشویید. چرا که ویروس ممکن است در مکان‌های عمومی داخل شهر از جمله صندلی‌های اتوبوس، تاکسی و یا مترو هم به بدن شما منتقل شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data