۱۵ روش برنامه‌ریزی و افزایش انگیزه در حین کاهش وزن (قسمت پایانی)

توسط مینا صیادی
285 مشاهده

۱۵ روش برنامه‌ریزی و افزایش انگیزه در حین کاهش وزن (قسمت پایانی)

چگونه انگیزه برای لاغری پیدا کنیم؟

همانطور که در قسمت‌های گذشته (قسمت اول، قسمت دوم) خواندید، به دلیل نداشتن برنامه‌ریزی درست بسیاری از افراد علاقه، و امید و انگیزه برای رژیم لاغری را از دست داده و از ادامه‌ی آن دست می‌کشند. در این مقاله و قسمت پایانی این مقاله به معرفی آخرین روش‌های برنامه‌ریزی و افزایش انگیزه در حین کاهش وزن خواهیم پرداخت.

۱۱- بخشنده باشید!

منظور از بخشنده بودن، لزوما بخشش در برابر دیگران نیست بلکه در قبال خود نیز باید بخشنده باشید. بدیهی است که هر فردی در طول زندگی خود مرتکب اشتباهاتی می‌شود. یکی از این دوره‌ها که احتمال خطا در آن بالا است، دوره‌ای است که فرد در رژیم غذایی به سر می‌برد. اگر در حین رژیم، دستورات آن را مو به مو اجرا نکردید و یک خطای کوچک از شما سر زد، ناامید نشوید. اساسا تلاش برای داشتن رژیمی بی‌نقص و کاهش وزن دقیق در موعد زمانی مشخص، می‌تواند باعث یاس شما شود. زمانی که اشتباهی را مرتکب می‌شوید، خود را سرزنش نکنید زیرا این افکار تنها شما را به نیمه رها کردن رژیم سوق می‌دهد. در عوض سعی کنید خود را ببخشید و برای جبران اشتباه‌ و ثابت کردن این مساله به خودتان که فرد پایبند و متعهدی هستید، تلاش خود را چند برابر کنید. برای مثال اگر به یک مهمانی دعوت شدید و نتوانستید در برابر غذاهای متنوع آن مقاومت کنید، به خود قول دهید که وعده‌ی بعدی غذایی را سبک و سالم خواهید خورد.

۱۲- بدن خود را دوست داشته باشید.

یاد بگیرید که بدن خود را دوست داشته باشید. مطالعات نشان داده است که افرادی که تصویر ذهنی زیبایی از بدن خود ندارند و به آن افتخار نمی‌کنند، نسبت به افرادی که برخلاف آنها به بدن خود عشق می‌ورزند، با کاهش وزن کمتری مواجه شده‌اند. این افراد احتمال کمتری نیز برای پایبند ماندن در رژیم‌شان دارند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

·       ورزش کنید.

·       به وظایف حیاتی و مهمی که بدن شما برایتان انجام می‌دهد، فکر کنید.

·       به اسپا یا ماساژ بروید و مانیکور و پدیکور کنید!

·       در دوره‌ی رژیم، سعی کنید بیشتر اطراف افراد مثبت‌اندیش باشید.

·       از مقایسه خود با افراد دیگر به ویژه مدل‌ها یا افراد مشهور دست بکشید.

·        لباسهایی را که دوست دارید بپوشید.

·       به آینه نگاه کنید و نکات مثبتی را که در مورد خود دوست دارید، بلند بلند بگویید.

۱۳- ورزش مورد علاقه‌ی خود را پیدا کنید.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که نه تنها در روند کاهش وزن، کمک به تعادل انرژی، افزایش متابولیسم و سوختن بیشتری کالری روزانه افراد در رژیم، تاثیرگذار است، بلکه باعث بهبود وضعیت سلامیت فرد و همچنین حفظ روحیه‌ی مثبت او در حین رژیم است، انجام ورزش است! بهترین نتیجه‌ی ورزش، آن رشته‌ی ورزشی است که شما آن را دوست دارید و برای آن انگیزه دارید. اما قبل از اینکه رشته‌ی ورزشی را انتخاب کنید، ابتدا فکر کنید که ترجیح می‌دهید که بیرون از خانه و در یک باشگاه ورزشی و یا در خانه به ورزش بپردازید. همچنین باید بدانید که ترجیح می‌دهید که به یک ورزش انفرادی یا گروهی مانند زومبا، کرافس‌فیت یا یوگا مشغول شوید و یا به ورزش‌های هوازی یا قدرتی علاقه‌ی بیشتری دارید.

۱۴- الگو داشته باشید.

پیدا کردن کسانی که مسیر مشابه‌ای با شما را پشت سر گذاشته‌اند و به موفقیت رسیده‌اند، به شما امید و انگیزه‌ی قوی‌ای برای ادامه‌ی راه می‌دهد. می‌توانید با یک جستجوی ساده‌ در اینترنت با ده‌ها نفر که سرنوشت مشابه‌ای با شما داشته‌اند، آشنا شوید. همچنین صفحه‌ی اینستاگرام کرفس نیز می‌تواند منبع خوبی برای معرفی این افراد باشد. خواندن قصه‌ی این افراد، برای شما می‌تواند بهترین الگو باشد.

۱۵- از یک متخصص کمک بگیرید.

از اینکه به پزشک متخصص مراجعه کنید هراسی نداشته باشید. فرقی نمی‌کند که در فرآیند رژیم‌تان به مشکل برخورده‌اید و یا با مسائل روحی در حین رژیم کنار نیامده‌اید، در هر صورت مراجعه به پزشک متخصص تغذیه یا مراجعه به روانشناس، باید یکی از اولویت‌های شما در حین رژیم غذایی باشد. اگر هیچ‌کدام از نکات بالا به کمک شما نیامد، عدم مراجعه به هر کدام از این متخصصان (تغذیه یا روانشناس)، می‌تواند به طور کلی شما را از ادامه‌ی رژیم منصرف کند. فراموش نکنید که هیچ‌گاه از کمک خواستن نترسید زیرا این کار می‌تواند بسیار اثربخش باشد.

*برای مطالعه قسمت‌های گذشته این مقاله به قسمت اول و قسمت دوم آن مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data