۱۵ روش برنامه‌ریزی و افزایش انگیزه در حین کاهش وزن (قسمت دوم)

توسط مینا صیادی
۱ نظر

۱۵ روش برنامه‌ریزی و افزایش انگیزه در حین کاهش وزن (قسمت دوم)

چگونه انگیزه برای لاغری پیدا کنیم؟

همانطور که در قسمت گذشته خواندید، به دلیل نداشتن برنامه‌ریزی درست بسیاری از افراد علاقه، امید و انگیزه برای رژیم لاغری را از دست داده و از ادامه‌ی آن دست می‌کشند. در مطلب گذشته به معرفی برخی از روش‌های برنامه‌ریزی و افزایش انگیزه در حین کاهش وزن پرداختیم که در این مقاله نیز به ادامه‌ی آن خواهیم پرداخت.

۵-   از عملکرد خود، گزارش مکتوب داشته باشید.

بهترین شاهد و ناظر رژیم غذایی شما، خود شما هستید. با خود صادق باشید و عملکرد خود را دقیق به صورت روزانه از نظر بگذارنید. مطالعات نشان داده است که افرادی که کالری مواد غذایی مصرفی خود را پیگیری کردند، کاهش وزن بیشتری داشتند. یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای این کار، کالری‌شماری به کمک اپلیکیشن کالری‌شمار کرفس است. فراموش نکنید که به راحتی از کنار تنقلات کوچک روبروی تلویزیون و ریزه‌خواری‌ها نیز نگذرید و کالری تمامی آنها را به کمک اپلیکیشن کالری‌شمار کرفس بشمارید زیرا تا این کار را نکنید متوجه فاجعه در حال وقوع نمی‌شوید!

۶-   پیروزی‌های خود را جشن بگیرید!

در صعب‌العبور بودن مسیر کاهش وزن، هیچ شکی نیست. بر همه نیز آشکار است که شما در حال انجام کار بسیار بزرگی هستید، پس برای هر پیروزی، به خود افتخار کنید و آن را جشن بگیرید. سعی کنید پیروزی‌ها را بر مبنای ارزش کارهایتان قرار دهید. به این معنی که لزوما رسیدن به وزن مشخص، پیروزی شما نباشد، بلکه تغییر رفتار و سبک زندگی را پیروزی بدانید! کمیت را فدای کیفیت نکنید! به خود جایزه بدهید. البته این جایزه از جنس خوراکی نباید باشد! برای خود خرید کنید. به اسپا بروید یا کارهایی را بکنید که پیش از این به دلایل مختلف نتوانستید آنها را انجام دهید.

۷-   پشتیبان پیدا کنید!

انجام هر کار بزرگی، نیازمند پشتیبان است. شما نیز برای اینکه چالش کاهش وزن را پشت سر بگذارید. افرادی که در رژیم نیز هستند، نیاز به حمایت و پشتیبانی منظم دارند. اگر دوست یا شریک زندگی‌تان نیز دارای اضافه وزن است از این موقعیت استفاده کنید و با کمک و همراهی یکدیگر، این چالش را پشت سر بگذرانید. همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام، گروه‌هایی را که همسو با شما هستند پیدا کنید و روند رژیم خود را با سایرین به اشتراک بگذارید. به طور کلی وجود افراد با هدف مشترک به شما انگیزه بیشتری برای ادامه‌ی رژیم می‌دهد.

۸-   متعهد باشید.

تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که از تعهدات خود به صورت عمومی صحبت می‌کنند، به آنها وفادارتر خواهند بود. پس سعی کنید که از اهداف رژیم غذایی خود با خانواده، دوستان و آشنایانتان صحبت کنید. سعی کنید که در باشگاه ورزشی ثبت‌نام کنید و شهریه خود را جلوتر بدهید. مجموعه‌ی این کارها باعث می‌شود که به تعهدات و اهداف خود در رژیم غذایی پایبندتر باشید.

۹-   مثبت باشید.

افرادی که از خود انتظارات مثبت و برای رسیدن به اهدافشان اعتماد به نفس دارند و این توانایی را در خود می‌بینند، کاهش وزن بیشتری را تجربه کرده‌اند. همچنین بلند صحبت کردن از چالش پیش رو و داشتن حس مثبت درباره‌ی آن، به شما کمک می‌کند که این مساله تبدیل به یک دغدغه روزمره شما شود. به خوبی‌ها و بدی‌های چاقی و لاغری خود فکر کنید و درباره‌ی شرایط ایده‌آل خود رویاپردازی کنید.

۱۰- برای چالش‌های پیش رو برنامه‌ریزی کنید.

هر روز که از خواب بیدار می‌شویم مطمئنا با چالش‌های قدیمی و جدیدی روبرو خواهیم شد که در این دوره‌ی زمانی مشخص، یعنی در زمان رژیم، باید از قبل آمادگی برخورد با آن را در خود پیدا کنیم. باید از قبل بدانید که همیشه تعطیلات، جشن‌ها، مهمانی‌ها و مناسبت‌های مختلفی پیش روی شما هستند که شما را به شکستن رژیم وسوسه می‌کنند. برای مبارزه با این وسوسه باید قبل از پیشآمد این مناسبت‌ها دلایل رژیم گرفتن‌تان را با خود مرور و به عواقب عدم رعایت آن فکر کنید. فراموش نکنید که همیشه حداقل یک سالاد، به عنوان غذای سالم در منوی هر رستورانی پیدا می‌شود! پس نبودن غذای سالم را بهانه‌ی شکستن رژیم‌تان نکنید!

یکی دیگر از چالش‌هایی که برخی افراد با آن روبرو می‌شوند، مشکلات و اتفاقات استرس‌زایی است که واکنش دفاعی آنها، پناه آوردن به خوردن افراطی غذا می‌باشد. مطالعات نشان داده است که افرادی که با استرس و اضطراب خود در این برهه‌ی زمانی کنار آمده‌اند، وزن بیشتری را از دست داده‌اند.

روش‌های مختلفی برای مبارزه با استرس افراد در حین رژیم وجود دارد، مانند:

·        ورزش کنید.

·         تنفس تمرین کنید.

·        حمام بگیرید.

·        بیرون بروید و هوای تازه تنفس کنید.

·        با یک دوست تماس گرفته و با او صحبت کنید.

·        از اطرافیان خود کمک بخواهید.

در قسمت بعدی و پایانی، ۶ روش پایانی برای برنامه‌ریزی و افزایش انگیزه خود در حین رژیم را خواهید خواند.

بازنشر

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱ نظر

Avatar
حمیرل شهریور ۷, ۱۳۹۸ - ۱:۱۷ ب.ظ

سلام ممنون برای مطالب مفیدی که مینویسید من به خودم قول دادم که اگه تا یکماه اینده بتون با این سبک زندگی کنم یک مایو جدید دوتکه بخرم و خودم رو به یک استخر مهمون کنم چون همیشه مایوهام یک تکه بودند بازم ممنون

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data