یوگانیدرا

توسط سپیده سرداری
737 مشاهده

یوگانیدرا یا خواب یوگا، یک تمرین آرامش‌بخش است که موجب القاء آرامش کامل جسمی، روحی و عاطفی در بدن شما می‌شود. استراحت و آرامش عمیقی که در یوگانیدرا به‌دست می‌آورید، می‌تواند با آرام کردن سیستم عصبی، استرس شما را کمتر کند. و تنش‌های روزانه‌ای که از محیط دریافت می‌کنید را، به طور کلی از بین ببرد. این تمرین را به راحتی و در هر سنی که باشید، می‌توانید انجام دهید.

مزایای سلامتی یوگانیدرا

 • بی خوابی را برطرف کنید.
 • استرس و اضطراب را کاهش دهید.
 • دردهای مزمن و وابستگی شیمیایی را تا حدودی بهبود ببخشید.
 • آگاهی و تمرکز را افزایش دهید.
 • عادات منفی، رفتارها و روش‌های تفکر را تغییر دهید.
 • احساس آرامش و آسایش را تقویت کنید.
 • استراحت عمیق در چند دقیقه، مشابه بخشی از خواب شبانه
 • جوان‌سازی در سطح جسمی و روحی
 • کاهش ریتم امواج مغزی و هماهنگی دو نیمکره
 • کاهش افسردگی، سردرد، خستگی مزمن
 • برنامه نویسی ذهنی و بررسی اهداف
 • افزایش توانایی‌های یادگیری، حافظه و خلاقیت
Yoga nidra

یوگانیدرا چگونه کار می کند؟

یک وضعیت بین خواب و بیدار است. روی زمین دراز می‌کشید. و در حالتی که کاملاً آگاه هستید اما بدن و ذهن شما کاملاً در حال استراحت و آسایش است، قرار می‌گیرید.

می‌توانید از این تمرین برای آرامش و رهایی از استرس و یا ایجاد تغییرات مثبت واقعی در زندگی خود استفاده کنید. این تمرین می‌تواند در رسیدن به اهدافتان به شما کمک کند.

یوگانیدرا شامل سه مرحله اصلی است:

۱. تنظیم:

در یک محیط راحت و ساکت دراز بکشید. و چشمانتان را بسته نگه دارید.

۲. تنفس:

از طریق شکم مانند یک بادکنک تنفس کنید.

۳. آرامش عضلات:

هر عضله‌ای در بدن را با فشار و رها کردن، شل کنید.

تفاوت بین مدیتیشن و یوگانیدرا

از بسیاری جهات، یوگانیدرا و مدیتیشن شبیه به هم هستند. اما تفاوت های مشخصی نیز وجود دارد. که در ادامه بررسی می‌کنیم.

مدیتیشن

موقعیت جسمی: ​​ مدیتیشن به طور معمول یک تمرین در حالت نشسته است. جایی که بدن شما راحت، اما به صورت قائم و هشیار است.

وضعیت آگاهی: در مدیتیشن، افراد می توانند حالت‌های مختلف هوشیاری را تجربه کنند و تکنیک‌های مدیتیشن خاصی وجود دارد موجب آرامش شما در حالت نشسته می‌شود.

یوگا نیدرا

موقعیت جسمی: ​​معمولاً یوگا نیدرا در حالت دراز کشیده است، بنابراین شما می‌توانید کاملاً رها شوید. یک بالش کوچک و پتو معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد. و همچنین هر چیز دیگری که به شما کمک می‌کند تا در موقعیتی کاملاً راحت قرار بگیرید.

وضعیت آگاهی: در طول یوگانیدرا، شما به حالت خواب عمیق آگاهانه حرکت می‌کنید. شما دیگر در حالت هوشیاری بیدار نیستید، بلکه از حالت آگاهی رویایی و به حالت خواب عمیق می روید. با این حال، ذهن شما در واقع بیدار است. بنابراین اغلب به عنوان وضعیت خواب و بیدار نامیده می‌شود. به همین دلیل برای بدن بسیار ترمیم کننده است.

Yoga nidra

لایه‌های مختلف یوگانیدرا

لایه فیزیکی: اولین و ساده‌ترین مرحله، لایه فیزیکی یا آنامایا است. که شامل تمام عضلات، استخوان‌ها، تاندون‌ها و رباط‌های بدن می‌باشد. در این مرحله شما باید سر، بازوها، پاها، و در کل تمام قسمت‌های بدنتان را شل کنید.

لایه انرژی: مرحله دوم است و با نام پرنامایا نیز شناخته می‌شود. این مرحله روی تنفس شما کار می‌کند. و از شما خواسته می‌شود که دم و بازدم خود را رعایت کنید. هدف این است که هرچه روی تنفس خود تمرکز کنید، انرژی بیشتری در بدن شما تولید می‌شود.

لایه احساسی، روانی: این لایه با نام مانومایا یکی از جذاب ترین مرحله‌هاست. در این مرحله شما باید احساسات خود را تجربه کنید. الان زمانی است که شما آرام هستید پس احساسات سبک یا سنگین خود را به یاد بیاورید.

لایه روشنفکر: این لایه با نام دیگر ویجنانامایا، با تجسم یک داستان شروع می‌شود. ممکن است تجسم کنید که در حال عبور از جنگل‌های زیبا هستید. مشاهده برگ‌های سبز درختان، با گل‌های صورتی روشن، و تابش گرمابخش نور خورشید یک حالت آرامش‌بخش و سرشار از زیبایی را برای شما تداعی می‌کند. گوش دادن به یک موسیقی آرام می‌تواند این احساس را بیشتر کند.

لایه سکوت: یا آنادامایا شامل سکوتی مختصر برای پایان سفر و قبل از بیرون آمدن از حالت خواب است. پس از بیدار شدن از خواب یوگا، معمولاً احساس وحدت بین بدن و ذهن را تجربه خواهید کرد.

گفته می‌شود ۳۰ دقیقه استراحت در حالت یوگانیدرا تقریباً برابر با ۳ ساعت خواب طبیعی است. در در این حالت ما ظرفیت خود را برای مشاهده زندگی در ظریف‌ترین شکل‌ خود تمرین می‌کنیم. و از طریق نفس‌کشیدن، افکار خود را پرورش می‌دهیم.

یوگانیدرا چطور باعث جوانی می‌شود؟

یوگا نقش مهمی در آماده‌سازی بدن و ذهن برای ورود به یک وضعیت مدیتیشن دارد. اما یوگانیدرا این کار را آسان‌تر می‌کند. با توجه به بخش‌های مختلف بدن، سیستم عصبی را فعال می‌کنیم که به افزایش آرامش و تقویت روند مدیتیشن کمک می‌کند.

یوگانیدرا مثل یک چرت زدن فوق العاده است که در هر زمان می‌تواند شما را شارژ کند. که با رهایی از استرس روزانه در دنیای شلوغ امروزه، باعث جوان‌سازی روح و جسم و سلامت روان می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data