ورزش مخصوص سالمندان برای حفظ سلامت قلب و افزایش طول عمر

توسط admin
608 مشاهده

چه ورزش هایی برای سالمندان مناسب است؟ آیا سالمندان هم می‌توانند در منزل ورزش کنند؟ آیا هر ورزشی به بهبود وضعیت جسمی و سلامت سالمندان کمک می‌کند؟ آیا ورزش خودسرانه باعث آسیب جسمی به این گروه سنی نمی‌شود؟ از این حرف‌ها که بگذریم ضرورت ورزش سالمندان چیست و چرا این گروه سنی هم به ورزش نیاز دارند. در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

ضرورت ورزش برای سالمندان در خانه

سالمندان نسبت به افراد جوان فرصت بیشتری برای ورزش کردن دارند. آنها اغلب در خانه هستند و به دلیل زمان زیادی که دارند، می‌توانند خود را با ورزش سرگرم کنند. اما این گروه سنی به ورزش‌های ساده و متناسب با سنشان نیاز دارند. چرا که ورزش‌های غیرمناسب باعث اسپاسم عضلانی و دررفتگی اعضا بدنشان می‌شود.

از سوی دیگر مشکلاتی مثل آرتروز و یا کمر درد و زانو درد مانع از انجام حرکات ورزشی برای آنها می‌شود. اگر حرکات ورزشی مناسب سالمندان به درستی انتخاب شود، هیچ مشکلی را برای آنها ایجاد نمی‌کند. از سوی دیگر به تحرک بدنشان، گردش خون و سلامت قلب‌شان کمک زیادی می‌کند.

ورزش مخصوص سالمندان برای حفظ سلامت قلب و افزایش طول عمر

معرفی چند حرکت ورزشی برای سالمندان

از نظر متخصصان بدنسازی بهترین ورزش مخصوص برای گروه سنی سالمند عبارتند از:

تاثیر ورزش شنا برای سالمندان

یک ورزش مخصوص سالمندان شنا کردن است. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها باید بدن خود را تازه و نرم نگه‌دارند تا به عضلاتشان آسیبی وارد نشود. این ورزش به آمادگی عضلات و بهبود عملکرد قلب و عروق این گروه سنی کمک زیادی می‌کند. از سوی دیگر یک فعالیت سرگرم کننده نیز محسوب می‌شود. پس در بهبود روحیه‌شان نیز تاثیرگذار است.

بدن در طی شنا کردن کالری زیادی را می‌سوزاند. در عین حال آب به بدن سالمندان مقاومت زیادی را می‌دهد که باعث افزایش حجم ماهیچه‌ها می‌شود. چگالی آب حدود ۸۰۰ برابر هواست. از آنجا که ماهیچه‌ها باید در استخر سخت‌تر حرکت کنند، در نتیجه قلب و ریه‌ها برای پمپاژ اکسیژن در بدن بیشتر فعالیت می‌کنند. بنابراین این ورزش مخصوص سالمندان باعث بهبود سلامت قلب و عروق می‌شود.

دوچرخه سواری ورزش مخصوص سالمندان

یکی دیگر از بهترین ورزش‌های مناسب برای گروه سنی سالمندان، انجام ورزش دوچرخه‌سواری است. اگرچه این ورزش سالمندان در ایران برای بانوان محدودیت دارد، اما برای مردان می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد.

این ورزش می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را در افراد سالمند کاهش دهد. در طی دوچرخه سواری فرد باید با پا تلاش زیادی برای حرکت کند. این ورزش می‌تواند جریان خون را در بدن افزایش دهد. دوچرخه‌سواری تنها به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته باعث بهبود وضعیت کلی قلب و عروق می‌شود.

در کنار مزیت‌های این ورزش باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز می‌شود. به جای پرداختن هزینه برای کرایه و یا خرید بنزین، می‌توانند به طور رایگان در سطح شهر امور روزانه را هم انجام دهند.

ورزش برای سالمندان در خانه/ ورزش سالمندان در ایران

انجام ورزش فوتبال

یکی دیگر از حرکات ورزشی مناسب سالمندان انجام فوتبال است. زیرا در طی این ورزش مدام مجبور به دویدن هستند. این ورزش تاثیر زیادی در افزایش میزان ضربان قلب، بهبود عملکرد قلب و عروق و سیستم تنفسی دارد. در عین حال یک ورزش جذاب است که باعث سرحال شدن افراد سالمند می‌شوند.

فوتبال می‌تواند برای افراد ۵۰ سال یک ورزش مناسب برای ماهیچه‌سازی باشد. در عین حال دویدن در زمین بازی خطر ابتلا به سکته قلبی را در افراد سالمند کاهش می‌دهد.

انجام ورزش اسکواش یا راکت

حرکات ورزشی در خانه برای سالمندان اسکواش یا راکت است. این حرکت ورزشی یک تمرین حالی برای عضله‌سازی است. نیم ساعت بازی اسکواش می‌تواند باعث سوزاندن ۵۰۰ کالری چربی شود. جالب است بدانید این ورزش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در افراد سالمند تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

در عین حال اسکواش یک ورزش راحت برای بهبود مفاصل سالمندان است. این ورزش باید به صورت چند نفره انجام شود. بنابراین در بهبود روحیه سالمندان هم تاثیر مثبت به جا می‌گذارد.

حرکات ورزشی در خانه برای سالمندان / چند حرکت ورزشی برای سالمندان

پیاده روی و نقش آن در سلامت سالمندان

یکی دیگر از حرکات ورزشی مناسب سالمندان پیاده‌روی است. این ورزش برای زنان و مردان به یک اندازه مناسب است. حتی اگر سالمندان به مشکل مفاصل هم مبتلا باشند، در پیاده‌روی آسیبی به مفاصل آنها وارد نمی‌شود.  این ورزش می‌تواند خون را در بدن سالمندان پمپاژ کند. در عین حال هیچ فشاری بر روی سیستم قلب و عروق وارد نمی‌کند.

مراقبت از سیستم گردش خون هم خطر ابتلا به سکته قلبی را در این گروه سنی کاهش می‌دهد. پیاده‌روی را باید ورزش مخصوص سالمندان بدانیم.  چرا که انجام آن لذتبخش و آسان است. از سوی دیگر باعث کالری سوزی شده و احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد. یک ساعت پیاده‌روی در طی روز کمک زیادی به سلامت سالمندان می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data