عوارض رژیم غذایی غلط و بیماری‌های ناشی از آن

توسط مریم کوهشاری
358 مشاهده

برخی به اشتباه فکر می‌کنند اگر به طور خودسرانه اقدام به لاغری کنندد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. چاقی مشکلی است که بسیاری از مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اما چه کسانی می‌دانند که برای لاغری باید به سراغ متخصص تغذیه بروند؟ عوارض رژیم غذایی نامناسب موضوع مهمی است که بسیاری از افراد توجهی به آن ندارند. شاید هم از عوارض رژیم غذایی غلط اطلاع درستی ندارند. ریزش مو، کم خونی، عصبی شدن و … از عوارض رژیم‌های نادرست غذایی است. در این مطلب کرفس قصد داریم شما را با بیماریهای رژیم غذایی غیراصولی آشنا کنیم.

عوارض رژیم غذایی نامناسب

ما معمولا چربی شکم را با رژیم غذایی نادرست مرتبط می‌دانیم. هر گاه از ما بپرسند چرا شکمت بزرگ شده است؟ فوری می‌گوییم چون برنج زیاد می‌خوریم. بعد برای اینکه شکممان تخت شود، فوری دست به کار می‌شویم و شب‌ها شام خوردن را متوقف کرده و با برنج خداحافظی می‌کنیم. شاید خوردن زیاد نشاسته یا کربوهیدرات باعث چاقی شکم شود، اما آیا نخوردن آن ضرری به سلامت بدن نمی‌زند؟ بدن برای تأمین انرژی به کربوهیدرات و قند نیاز ندارد؟

اگر قصد دارید لاغر شوید، قبل از انتخاب یک رژیم غذایی غلط و غیراصولی حتما این مطلب و عوارض ناشی از برنامه‌غذایی خود را بخوانید:

عوارض رژیم غذایی نامناسب

خطر ابتلا به پوکی استخوان

یکی از بیماریهای رژیم غذایی نادرست، خطر ابتلا به پوکی استخوان است. این بیماری در اثر کمبود ویتامین D، کلسیم و فسفر در بدن اتفاق می‌افتد. وقتی خوردن برخی از مواد غذایی را متوقف می‌کنید، میزان این عناصر در بدن کاهش می‌یابد. در نتیجه استخوان‌ها قدرتی برای ساخت سلول‌های جدید را ندارند. لبنیات اولین غذاهایی هستند که کلسیم بدن را تأمین می‌کنند. پس حذف کردن آن‌ها به ضررتان تمام می‌شود.

بروز اختلالات اشتها

یکی از عوارض رژیم غذایی نامناسب بروز مشکلات اشتهاست. محدودیت شدید در غذاخوردن باعث می‌شود تا افکار و رفتار شما وسواسی شود. به طوری که میل خود را برای همیشه نسبت به غذاخوردن از دست بدهید. خوش اندام بودن به معنای استخوانی بودن و لاغری بیش از حد نیست. برخی‌ها ابتدا چاقند و بعد با رژیم سفت و سخت لاغر می‌شوند. اما بعدها آرزو می‌کنند کاش وزنشان کمی بالا رود. در حالا که با رژیم غذایی غلط اشتهای خود را از دست داده‌اند.

برخی هم با رژیم نادرست، اشتهایشان چند برابر می‌شود. التهاب در بدن و مغز زیاد می‌شود. بدن دارای مکانیسم‌های طبیعی است که برای جبران محدودیت‌های غذیی، میزان اشتها را بیشتر می‌کند.

ابتلا یبوست مزمن

یکی دیگر از عوارض رژیم غذایی نامناسب ابتلا به خشکی روده‌ها و یبوست است. عوامل زیادی در بروز یبوست نقش دارند که از جمله می‌توان به تأمین نشدن فیبر و یا نخوردن آب کافی اشاره کرد. مصرف میوه، سبزیجات، غلاتو حبوبات به تأمین فیبر بدن کمک می‌کند. وقتی رژیم غذایی غلط را در پیش می‌گیرید، طبیعی است که فیبر روزانه مورد نیاز بدن تأمین نمی‌شود و در نتیجه به یبوست مزمن مبتلا می‌شوید. برای درمان یبوست در دوران رژیم اینجا را کلیک کنید.

عوارض رژیم غذایی سخت

افزایش وزن و چاقی بیشتر

تا به حال شنیده‌اید که برخی می‌گویند ما رژیم غذایی گرفته‌ایم و حتی ورزش هم می‌کنیم اما نمی‌دانیم چرا لاغر نمی‌شویم؟ دلیل آن رژیم غذایی غلط است. اجازه دهید بیشتر در این مورد برایتان توضیح دهیم.

بدن باید به تعادل درستی از عنارض مغذی مثل پروتئین، کربوهیدرات و چربی برسد. همچنین ریزمغذی‌ها و الکترولیت‌ها هم برای نیازهای متابولیسم بدن لازم هستند. اما وقتی رژیم غذایی نادرستی داشته باشید، بدن قدرت سوخت و ساز چربی را از دست می‌دهد. همین موضوع مشکل چاقی را بیش از پیش می‌کند که برخی اطلاع درستی از آن ندارند.

افزایش خطر بیماری‌های مزمن

طبق نظر متخصصان یکی از بیماریهای رژیم غذایی نادرست می‌تواند باعث بروز بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و حتی بروز انواع سرطان شود. برخی از غذاهایی را که شما از خوردنشان صرف‌نظر می‌کنید حاوی آنتی اکسیدان‌هایی هستند که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. وقتی به طور خودسرانه برای خود الگوی غذاخوردن درست می‌کنید، سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود. در این شرایط احتمال بروز هرگونه بیماری وجود دارد.

ابتلا به بیماری‌های گوارشی

متاسفانه یکی از عوارض رژیم غذایی نامناسب و سخت که بسیاری هم به آن گرفتار می‌شوند، بیماری‌های گوارشی است. درد معده که در نتیجه نخوردن غذا اتفاق می‌افتد، یکی از این عوارض است. برخی از غذاها پرده بین مری و معده را ضعیف می‌کنند و در نتیجه رفلاکس معده اتفاق می‌افتد. غذاهای اسیدی، کافئین‌ها، انواع شکلات‌ها و نعناع از آن دست غذاهایی هستند که ریفلاکس معده را افزایش می‌دهند. در این صورت باعث ضعیف شدن دیواره معده می‌شوند.

از سوی دیگر رژیم غذایی سخت و نخوردن غذا هم احتمال ابتلا به زخم معده را افزایش می‌دهد.

عوارض رژیم غذایی نادرست

ریزش مو بعد از رژیم غذایی غلط

وقتی اقدام به رژیم غذایی نادرست و سخت می‌کنید، در ابتدا عوارض آن مشخص نمی‌شود. موها حالت طبیعی‌شان را دارند. اما بعد از مدتی ریزش مو شروع می‌شود. شاید هم به این موضوع فکر نکنید که دلیل ریزش مو عوارض رژیم غذایی نادرست بوده است. وقتی میزان پروتئین دریافتی بدن کم شود، به ساختار فولیکول‌های مو آسیب می‌رسد. از سوی دیگر کمبود آهن هم کم‌خونی را به دنبال دارد که میزان جریان خون و اکسیژن در مو کم می‌شود. همین عامل ریزش مو را به دنبال دارد.

منبع: eatthis

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data