تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری

توسط نیوشا فخار
879 مشاهده

متاسفانه برگشت وزن پس از رژیم لاغری و کاهش وزن، جزئی از سیستم متابولیکی بدن بوده؛ و ربطی به نوع ورزش یا برنامه غذایی انتخاب شده برای کاهش وزن ندارد. اما این دلیلی بر بیهودگی تلاش برای کاهش وزن نیست؛ راه‌های بسیاری هست تا تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری را انجام دهیم.

دلایل موثر در بازگشت وزن پس از رسیدن به وزن دلخواه بر اثر رژیم غذایی و ورزشی

عوامل متعددی دلیل عدم تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری هستند؛ از جمله عوامل موثر در بازگشت وزن می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • عوامل روحی همچون افزایش استرس
  • ناامیدی و نداشتن انگیزه برای ادامه رژیم غذایی پس رسیدن به وزن مطلوب
  • نداشتن خواب کافی
  • نداشتن فعالیت بدنی کافی
  • احساس آزادی در میزان خوراک پس از رسیدن به وزن مطلوب
  • رژیم غذایی و ورزشی فشرده، نادرست و مخرب

نکته

رژیم‌های غذایی و ورزشی سنگین ممکن است به خاطر کمک به رسیدن به وزن مطلوب در مدت کوتاه هیجان انگیز و روحیه بخش باشند؛ اما به دلیل سرعت کاهش وزن به غیر از بافت‌های چربی، باعث تخریب بافت‌های مفید بدن همچون چربی‌های غیرمضر و همچنین حجم بالایی از عضلات نیز تخریب شده و بدن پس از پایان رژیم غذایی و ورزشی برای جبران آسیب‌ها به سرعت مواد غذایی را جذب و وزن خود را افزایش می‌دهد.

به همین دلیل تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری سخت تقریبا ممکن نیست.

فعالیت بدنی منظم ضامن تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای ثابت نگه داشتن وزن پس از رسیدن به وزن مناسب، فعالیت بدنی منظم و با برنامه است.

بدن پس از کاهش وزن از قدرت و نیروی بیشتری نسبت به دوران پیش از رژیم غذایی برخوردار بوده و حفظ این قدرت با استفاده از ورزش منظم می‌تواند، به شما در افزایش روحیه و انگیزه برای نگه‌داری وزن و پرهیز از مواد غذایی پرکالری کمک کند.

همچنین داشتن یک برنامه تمرینی منظم می‌تواند به شما در کاهش دوباره وزن در صورت افزایش وزن خارج از برنامه کمک کند.

نگه داشتن وزن بعد از رژیم کاهش وزن با تغییر در سبک زندگی

تفاوتی در نوع رژیم غذایی رعایت شده توسط شما برای کاهش وزن وجود ندارد؛ هر رژیم غذایی در واقع نوعی سبک غذا خوردن خاص محسوب می‌شود که شما را به سمت وزن دلخواه‌تان هدایت می‌کند.

باید سعی کنید رژیم غذایی که توانسته شما را به وزن دلخواه‌تان برساند، را جزیی از زندگی روزانه خود کنید. پس از دوره کاهش وزن کالری مورد نیاز بدن شما در طول روز نیز کاهش یافته و بدن با مصرف مواد غذایی کمتر نسبت به دوره اضافه وزن شما، آغاز به ذخیره بافت چربی و در نتیجه ایجاد وزن اضافه خواهد کرد.

شما می‌توانید با نگهداری رژیم غذایی مطلوب خود و تبدیل کردن آن به بخشی از زندگی روزمره، وزنتان را در بازه دلخواه ثابت نگه‌دارید.

تقلب بیش از حد ممنوع

تقلب یا چیت دی، که در طول زمان رژیم غذایی و بدنی برای رسیدن به وزن مناسب داشته‌اید؛ جزئی از برنامه غذایی محسوب می‌شود. البته برای کمک به افزایش روحیه شما!.

پس از رسیدن شما به وزن دلخواه تعداد روزهای آزاد و خارج از رژیم غذایی مناسب شما باید همچنان پایین و حداکثر دوبرابر زمان رژیم غذایی شما برای رسیدن به وزن مطلوب باشد.

بدن شما پس از دوره کاهش وزن به علت اینکه دوره طولانی در محرومیت غذایی بوده مستعد انباشت بافت چربیست. پس از دوره‌های طولانی مدت رژیم غذایی بدن انسان خود را با شرایط جدید غذایی تطبیق داده و مصرف انرژی خود را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

به همین علت احتمال تبدیل شدن انرژی‌های اضافه بر رژیم غذایی طولای مدت شما به بافت چربی در بدن بسیار افزایش می‌یابد.

اخطار

سعی کنید روند کاهش وزن شما تبدیل به یک رژیم یویویی نشود، چرا که پس از هر کاهش و افزایش وزن متناوب، کاهش دوباره وزن به علت از دست دادن مقداری از حجم عضلانی در رژیم غذایی، سخت‌تر خواهد شد.

 استفاده از کمک برای جلوگیری از برگشت وزن بعد از رژیم لاغری

از گرفتن کمک از دیگر افرادی که در جلوگیری از بازگشت وزن خود پس از رژیم غذایی موفق بوده‌اند و یا استفاده از برنامه‌های کالری شمار همچون کرفس برای دانستن و تنظیم کردن میزان کالری ورودی و خروجی و داشتن برنامه غذایی و ورزشی مشخص برای دوران تثبیت وزن خجالت نکشید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data