میزان کالری مواد غذایی؛ پروتئین

توسط admin
1183 مشاهده

کلیه مواد غذایی طبیعی که ما می‌شناسیم ترکیب‌های متفاوتی هستند از کربوهیدرات‌ها (قندها)، چربی‌ها و پروتئین ها و تمامی این مواد غذایی حاوی انرژی یا همان کالری هستند. اما هر کدام از این مواد غذایی در هنگام هضم توسط بدن میزان کالری متفاوتی را به بدن انسان داده و همچنین میزان کالری متفاوتی مورد نیاز است تا بدن بتواند این مواد را هضم و تبدیل به ماده اولیه مورد نیاز خود برای سوخت و ساز تبدیل کند.

در واقع میزان کالری مواد غذایی در بدن انسان کالری قابل دریافت موجود در ماده غذایی منهای میزان کالری مورد نیاز بدن برای هضم و جذب آن ماده غذایی است.

در این مقاله و مقاله میزان کالری مواد غذایی؛ چربی‌ها و میزان کالری مواد غذایی؛ کربوهیدارت‌ها کالری انواع غذاها را بررسی می‌کنیم.

میزان کالری مواد غذایی؛ پروتئین ها

تفاوت میزان کالری مواد غذایی خام و پخته

کالری یک ماده پس از آ‌ب‌پز شدن (سرخ شدن در روغن به علت کالری داشتن روغن بر روی کاری دریافتی بدن از ماده غذایی تاثیر گذار است.) ممکن است کمتر یا بیشتر از همان ماده غذایی به‌صورت خام باشد؛ چرا که فرآیند پخت نحوه هضم غذا در بدن انسان و در نتیجه میزان کالری مورد نیاز برای آن را در بدن انسان تغییر می‌دهد.

برای مثال:

۱۰۰ گرم سیب‌زمینی خام در صورت استفاده توسط فرد به بدن او ۷۵ کالری انرژی می‌رساند و ۱۰۰ گرم سیب‌زمین آب‌پز ۸۷ کالری.

در واقع بدن فرد در طی فرآیند هضم و آماده‌سازی سیب‌زمینی پخته برای مصرف ۱۳ کالری انرژی کمتر نسبت به سیب‌زمینی خام مصرف می‌کند.

میزان کالری مواد غذایی؛ کربوهیدرات‌ ها

انواع مواد غذایی

مواد غذایی به طور کلی به ۳ دسته کربوهیدرات‌ها (قندها)، چربی‌ها و پروتئین تقسیم می‌شوند اما هر کدام از این دسته‌ها به دسته‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند که کالری متفاوتی داشته و بدن برای هضم آن‌ها به صرف میزان کالری متفاوتی نیاز دارد.

میزان کالری مواد غذایی؛ پروتئین ها

میزان کالری مواد غذایی؛ پروتئین

اجزای اصلی پروتئین اسیدهای آمینه هستند ولی همه‌ آن‌ها حاوی تمام اسیدهای آمینه‌ی مورد نیاز شما نیستند.

برای ساخت پروتئین۲۲ اسید آمینه‌ متفاوت لازم است. ده‌تای آن‌ها ضروری در نظر گرفته می‌شوند؛ که به معنای آن است که شما نمی‌توانید آن‌ها را در بدنتان تولید کنید و باید از غذا به دست بیاورید (از جمله آرژنین و هیستیدین که فقط برای کودکان ضروری‌اند). بقیه آن‌ها غیرضروری بوده و اگر شما آن‌ها را از طریق غذا به دست نیاورید، در بدن شما با چربی‌ ها، کربوهیدرات‌ها و سایر اسیدهای آمینه ساخته می‌شوند.

سه اسید آمینه‌ گلوتامین، اورنیتین و تورین در رده‌ای بین ضروری و غیرضروری برای انسان قرار می‌گیرند. این اسیدهای آمینه تنها تحت شرایط خاص، مانند آسیب‌دیدگی یا بیماری، ضروری هستند.

میزان کالری مواد غذایی؛ پروتئین ها

اسیدهای آمینه غیر ضروری

آلانین

آسپارژین

اسیدآسپارتیک

سیترولین

سیستئین

اسید گلوتامیک

گلیسین

اسید هیدروکسی گلوتامیک

نورلوسین

پرولین

سرِین

تیروزین

آمینو اسیدهای غیرضروری در غالب موارد پس از خورده شدن و جذب توسط بدن به دلیل عدم نیاز بدن به این مواد از بدن دفع شده و در واقع بدن از آن‌ها هیچ کالری‌ای دریافت نمی‌کند.

در صورت دریافت کردن این گروه از پروتئین‌ها از مواد غذایی مختلف بدن به‌طور یکسان ۴ کالری از هر گرم از این پروتئین‌ها دریافت می‌کند.

میزان کالری مواد غذایی؛ پروتئین ها

اسیدهای آمینه ضروری

آرژنین

آرژنین در مقادیر بالا در آجیل‌ها و دانه‌ها نظیر بادام زمینی‌ و بادام یافت می‌شود. به علت اینکه آرژنین بیشتر نقش ساختاری در بافت پروتئینی بدن داراست، میزان کالری دریافتی بدن از این پروتئین در واقع صفر است.

هیستیدین

این آمینواسید یکی از ساخت عضلات بدن محسوب شده و نقشی حیاتی در سوخت و ساز بدن انسان داراست. گوشت قرمز منبع اصلی این اسید آمینه محسوب می‌شود

بدن در ازای هر گرم هیسیدین ۴ کالری انرژی دریافت می‌کند.

ایزولوسین

مرغ، ماهی و تخم‌مرغ از بهترین منابع ایزولوسین محسوب می‌شوند. این آمینواسید جزو مواد سازنده و ترمیم کننده عضلات بدن محسوب شده و بدن با جذب آن در واقع هیچ کالری‌ای دریافت نمی‌کند.

لوسین

اسیدآمینه لوسین نیز کارکردی همچون ایزولوسین داشته و منابع تامین آن نیز همانند ایزولوسین است. کالری دریافتی بدن از لوسین صفر است.

میزان کالری مواد غذایی؛ پروتئین ها

لیزین

منبع دریافت لیزین، گوشت قرمز، گوشت سفید و تخم‌مرغ است. لیزین یکی از محرک‌های هورمون رشد بوده و و نقش انرژی‌زایی مستقیم در بدن انسان ایفا نمی‌کند. کالری دریافتی بدن انسان از لیزین برابر با صفر است.

متیونین

در غالب مواد غذایی یافت شده و علاوه بر شناخته شدن به عنوان یکی از عناصر اصلی ساختمان عضلات در انسان به عنوان یک منبع انرژی نیز برای بدن انسان شناخته می‌شود. میزان کالری دریافتی بدن از آمینواسید متیونین برابر با ۴.۷ کالری در برابر هر گرم متیونین است.

فنیل آلانین

در افراد سالم، فنیل آلانین تبدیل به تیروزین می‌شود (تیروزین برای ساختن هورمون‌هایی چون نوراپی نفرین و اپی نفرین لازم است). بزرگسالان ۹۰ درصد فنیل آلانین و بچه ها ۴۰ درصد آن را تبدیل به تیروزین کرده و بقیه آن تبدیل به انرژی مصرفی برای بدن می‌شود. انرژی دریافتی بدن از درصد تبدیل نشده به تیروزیین برابر با ۴ کالری در ازای هر گرم فنیل آلانین است.

تِرِئونین

در غالب مواد غذایی یافت شده و علاوه بر شناخته شدن به عنوان یکی از عناصر اصلی ساختمان عضلات در انسان به عنوان یک منبع انرژی نیز برای بدن انسان شناخته می‌شود. میزان کالری دریافتی بدن از آمینواسید تِرِئونین

برابر با ۴.۷ کالری در برابر هر گرم تِرِئونین است.

میزان کالری مواد غذایی؛ پروتئین ها

تریپتوفان

تریپتوفان اسید آمینه اصلی برای ساخت رابط عصبی سروتونین در بدن بوده و در واقع برای تامین انرژی در بدن انسان بکار نمی‌رود.

والین

اسیدآمینه والین نیز کارکردی همچون ایزولوسین داشته و منابع تامین آن نیز همانند ایزولوسین است. کالری دریافتی بدن از والین صفر است.

از مقاله جدول کامل کالری مواد غذایی برای کسب اطلاعات جامع درباره کالری مواد غذایی استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data