علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان چیست | علائم زگیل تناسلی در زنان

توسط admin
2307 مشاهده

زگیل تناسلی در زنان و دختران مجرد یک عارضه پوستی آزاردهنده است. در این بیماری زگیل‌هایی بر روی مجزا، دیواره واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی و مقعد، دهانه رحم و حتی کانال مقعد ایجاد می‌شود. زگیل تناسلی در مردان بیشتر در ناحیه بیضه‌ها، مقصد و در نوک یا ساقه آلت تناسلی ایجاد می‌شود. تشخیص زگیل تناسلی در زنان کار سختی نیست و بدون پزشک هم می‌توانید آن را تشخیص دهید.

در ادامه بیشتر به توضیح علائم، علت و درمان زگیل تناسلی می‌پردازیم.

علائم زگیل تناسلی در زنان

علائم و نشانه های زگیل تناسلی در زنان عبارت است از:

  • ایجاد جوش‌های گوشتی متورم با رنگ قهوه‌ای روشن و یا صورتی
  • شباهت به گل کلم
  • ایجاد خارش و یا سوزش در ناحیه تناسلی
  • خونریزی و درد در زمان مقاربت

برای تشخیص زگیل تناسلی در زنان می‌توانید به علائم گفته شده توجه کنید. البته در مواردی هم ممکن است زگیل‌های آنقدر ریز و کوچک باشند که با چشم غیرمسلح دیده نشوند. در بسیاری از مواقع این عارضه پوستی بزرگ و خوشه‌ای نمی‌شود. اما اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، خیلی زود رشد کرده و متورم و بزرگ می‌شوند.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان چیست ؟

زگیل تناسلی در دختران مجرد و زنان توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. این عارضه اغلب به دلیل رعایت نشدن بهداشت بروز می‌کند. از سوی دیگر به دلیل ویروسی بودن زگیل به شریک جنسی هم منتقل می‌شود. به همین‌ دلیل رابطه جنسی با افرادی که دچار زگیل تناسلی هستند باید با کاندوم باشد.

زگیل مانند توده‌ای کوچک رشد می‌کند. این عارضه بیشتر در اطراف آلت تناسلی، واژن، مقصد و بالای ران مشاهده می‌شود. خود زگیل‌ها قابل درمان هستند اما ویروس ایجاد کننده آن قابل درمان نیست. بنابراین بعد از مدتی دوباره رشد می‌کنند.

یک علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان وراثتی است. اگر مادر در دوران بارداری به این مشکل مبتلا باشد، ویروس به فرزند هم منتقل می‌شود.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

شکل ظاهری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در دختر مجرد و زنان متاهل بدون درد، برجسته و اغلب کوچک است. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) اغلب از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم به شریک جنسی منتقل می‌شود. ویروس HPV می‌تواند بیش از ۱۰۰ نوع زگیل تناسلی را ایجاد کند. البته این زگیل‌ها با سرطان دهانه رحم تفاوت دارد و باعث ایجاد این بیماری نمی‌شود.

با این حال زگیل تناسلی آزاردهنده هستند.

شکل ظاهری زگیل تناسلی براساس نوع آن تفاوت دارد. در صورتی که این عارضه در داخل واژن یا مقعد باشد، تشخیص آن دشوار می‌شود. این نوع زگیل هیچ علامتی ندارد. با این حال زمان رابطه جنسی و حتی دفع مدفوع فرد با درد شدیدی را احساس می‌کند.

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان ممکن است تا هفته‌ها، ماه‌ها و یا سال‌ها بعد از تماس با ویروس خود را نشان دهد.

راه‌های جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی

با توجه به اینکه یکی از علت‌های بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان و مردان داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم است، راه مؤثر برای پیشگیری از این بیماری استفاده از کاندوم عنوان شده است. همچنین گفته شده اگر شخصی به زگیل تناسلی مبتلاست، تا زمان درمان کامل بهتر است از رابطه جنسی خودداری کند. مگر اینکه مطمئن شوید در حین انجام رابطه جنسی، زگیل‌ها را به طور کامل با کاندوم پوشانده‌اید.

اگر علائم زگیل تناسلی را در خود دیدید، همسر شما هم باید معاینه شود. صحبت کردن در مورد سلامت جنسی با همسر از ابتلا به بیماری‌های جنسی پیشگیری می‌کند.

شکل ظاهری زگیل تناسلی

برای پیشگیری واکسن بزنید

یکی از راه‌های جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی زدن واکسن HPV است. این واکسن برای محافظت از آلت تناسلی در مقابل ویروس HPV ساخته شده است. البته این واکسن به طور ۱۰۰ درصد تضمین نمی‌کند که در آینده شما را در برابر زگیل محافظت کند. اما خطر ابتلا به آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

طبق گفته متخصصان بهتر است هر چند وقت یکبار قبل از شروع رابطه جنسی این واکسن را بزنید.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان چطوریه؟

علائم زگیل تناسلی در زنان زمانی که در خارج از آلت تناسلی باشد، به راحتی دیده می‌شود. اما وقتی که داخل واژن یا مقعد باشد، تشخیص آن سخت می‌شود. در این صورت پزشک با معاینه آن را تشخیص می‌دهد. اگر در زمان رابطه جنسی و یا دفع مدفوع دچار درد شدید هستید، به پزشک مراجعه کنید.

درمان زگیل تناسلی در زنان و دختران مجرد

زگیل‌های تناسلی هر چه سریع‌تر درمان شوند، راحت‌تر از بین می‌روند. به طور کلی دو روش برای درمان این عارضه پوستی استفاده می‌شود که عبارتند از:

  • استفاده از کرم، لوسیون یا مواد شیمیایی بر روی زگیل‌ها
  • از بین بردن زگیل ها با یخ زدن، گرم کردن برای از بین بردن آن‌ها

درمان زگیل تناسلی ممکن اس چند هفته طول بکشد. در این مدت بهتر است از صابو‌ن‌ها، کرم و لوسیون‌هایی که باعث تحریک پوست می‌شوند، خودداری کنید. تا زمان درمان کامل از ایجاد رابطه جنسی خودداری کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data