بهترین ورزش‌ها برای دوران قاعدگی

توسط نیوشا فخار
۰ نظر

لازم نیست در زمان قاعدگی، به‌خصوص روزهای اول آن به خود فشار بیاورید. ولی اگر بدانید با انجام حرکات سبک که برای این دوران توصیه شده، علائم پریودتان به حداقل می‌رسد و قطعاً حالتان را بهتر می‌کند، حتماً از این به بعد آنها را انجام می‌دهید. انجام این حرکات علاوه بر اینکه درد و گرفتگی ناحیه شکم را کاهش می‌دهد، باعث شادابی روح شما شده و از افسردگی روزهای پریود می‌کاهد.

نکته قابل توجه دیگر این است که بسیاری افراد فکر می‌کنند ورزش کردن در این دوران باعث خون‌ریزی بیشتر ودر نتیجه کم‌خونی می‌شود. باید بدانید که مقدار خون از دست رفته شما در هر ماه یکسان است و زمانی که ورزش می‌کنید چون ضربان قلب و جریان خونتان تندتر می‌شود احساس می‌کنید خون‌ریزی‌تان شدیدتر شده در حالی که این‌طور نیست. پس بدون نگرانی ورزش‌های زیر را انجام دهید.

پیاده‌روی

مناسب‌ترین و بی‌خطرترین ورزش برای این دوران پیاده‌روی است.

پیاده‌روی یک تمرین هوازی سبک است و باعث می‌شود عضلاتتان حرکت کند و ضربان قلبتان زیاد شود. اگر بتوانید در هوای آزاد پیاده‌روی کنید شاداب‌تر وسر زنده‌تر می‌شوید و در روحیه‌تان تاثیر زیادی می‌گذارد. ولی اگر به هر علتی شرایط بیرون از خانه رفتن را ندارید می توانید از تردمیل استفاده کنید.

پیاده‌روی در پریود

آرام دویدن

اگر جزو افرادی هستید که در این دوران زیاد نفخ می کنید، بهتر است دویدن آرام را امتحان کنید تا تاثیرات آن را ببینید.

دویدن نیز یک تمرین هوازی سبک است که چون باعث افزایش گردش خون می‌شود، متابولیسم بدن شما را بالا می‌برد و سطح انرژی شما را زیاد می‌کند. دقت کنید وقتی می‌گوییم آرام بدوید یعنی با توجه به شرایط بدنی خود تمرین را ادامه دهید یا در صورت فشار آمدن آن را متوقف کنید. فراموش نکنید که حتماً قبل و در طول تمرین آب کافی بنوشید.

آرام دویدن در پریود

شنا کردن

بر خلاف افسانه‌ها، شنا کردن در زمان پریود به هیچ وجه بد و ناسالم نیست. کافیست از تامپون استفاده کنید و روی مایوی خود شلوارک مخصوص شنا بپوشید. شنا باعث می‌شود در آب غوطه‌ور و سبک شوید و همین امر موجب کم شدن گرفتگی عضلاتتان می‌شود و مفاصلتان را نرم‌تر می‌کند. شنا جریان خون را در بدن زیاد می‌کند و باعث می‌شود فشار از پایین کمر برداشته شود.

شنا در پریود

پلانک و تمرینات شکم

انجام این تمرین‌ها باعث می‌شود عضلات شکمتان شل شوند و گرفتگی عضلات آن و در نتیجه درد شما کمتر شود.

از جمله این تمرین‌ها حرکت پلانک است که علاوه بر شکم روی کل بدن تاثیر می‌گذارد. برای انجام پلانک مطابق شکل زیر آرنج‌ها را زیر شانه قرار دهید و ساعدها را روی زمین بگذارید. بدن خود را در یک راستا قرار دهید طوری‌که شانه، لگن و پاشنه پا در یک امتداد باشند. شکم و باسن خود را سفت نگه دارید و دم و بازدم معمولی داشته باشید. با فشار دست و پاشنه پا تعادل خود را حفظ کنید و حداقل ۱۵ ثانیه در این وضعیت بمانید و چند بار تکرار کنید.

پلانک در پریود

یوگا

دم و بازدم‌هایی که در یوگا انجام می‌دهید و تنفس عمیقی که دارید به راحتی عضلات به‌خصوص عضلات رحم کمک می‌کند و باعث می‌شود بدنتان آرام شود. همچنین یوگا شامل حرکاتی است که باعث کشش پشت کمر و عضلات اطراف لگن -که در زمان پریود میگیرند- می‌شود. در کل یوگا افسردگی و خشم و اضطراب این دوره را می‌کاهد.

توصیه می‌شود در زمان پریود حرکات پرش‌دار یوگا و یا حرکات معکوس را انجام ندهید.

یوگا در پریود

در کل نباید در این دوران خودتان را محدود کنید و به بهانه پریود استراحت مطلق داشته باشید. اگر حس خوبی دارید و حس می‌کنید می‌توانید ورزش‌های سنگین‌تر مثل والیبال، تمرینات قدرتی، دوچرخه‌سواری و … را انجام دهید، حتماً این کار را بکنید. ولی اگر مطمئن نیستید بدنتان چقدر قدرت دارد، بهتر است ورزش‌های گفته شده را انجام دهید.

بازنشر

You may also like

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data