پریود نشدن باعث چاقی میشود؟

توسط سارا عربی
5721 مشاهده

سوالی که خیلی میان خانم ها رایج است این میباشد که آیا پریود نشدن باعث چاقی میشود؟ گاهی بدون اینکه تغییری در رژیم غذایی و سبک زندگی خود بدهید دچار افزایش وزن میشوید. افزایش وزن فقط زمانی رخ میدهد که بین انرژی دریافتی و سوخت و ساز بدن عدم تعادل ایجاد شود.  اختلالات هورمونی میتواند عاملی برای چاقی باشد.

ایا زمان پریودی وزن بالا میرود؟

چیزی که برای همه آشکار است این است که زمان پریودی وزن بالا میرود. اما دلیلش کاملا مشخص نیست. در واقع نفخ و تغییر در خلق و خو باعث میشود که سنجش سخت شود. اما تحقیقات نشان داده اکثر خانم‌ها در این دوره حدود ۲ کیلو اضافه وزن را تجربه میکنند پس نگران عدد روی ترازو نباشید. شما تنها نیستید.

علت اختلاف وزن در زمان پریود

در اینجا میخواهیم به بررسی علت اختلاف وزن در زمان پریود بپردازیم. یکی از دلایل مهم اختلاف وزن احتباس مایعات در بدن میباشد. قبل از پریود هورمون استروژن در بدن تولید میشود و همین هورمون باعث حبس کردن مایعات در بدن شده پس در نتیجه بدن حالتی پف کرده به خود میگیرد. در زمان پریود سطح استروژن کم کم پایین می آید و وزن بدن به حالت قبلی برمیگردد.

پریود نشدن باعث چاقی میشود؟
افزایش وزن در دوران قاعدگی

دلیل دوم اختلاف وزن در زمان پریود، افزایش سطح پروژسترون است. در نیمه دوم قاعدگی این هورمون بالا رفته و به اوج خود میرسد و موجب نگه داشتن مایعات و حساسیت سینه‌ها میشود. احتمالا برایتان پیش آمده که در دوران پریود سایز سینه‌هایتان افزایش یافته و یا در این ناحیه درد حس میکنید. دلیلش افزایش پروژسترون است. اگر کمی صبور باشید پس از گذشت مدت کوتاهی به حالت قبل باز‌میگردید.

یکی دیگر از دلایل اختلاف وزن در زمان پریود هوس های غذایی است. متاسفانه در این دوره بیشتر از هر زمان دیگری هوس خوراکی‌های شور و نمکی و شیرینیجات میکنید. اما خب خودتان بهتر میدانید که قطعا چیپس و پفک یا شیرینی و شکلات کمکی به مشکل احتباس مایعات در بدنتان نخواهد کرد و حتی میتواند موجب بدتر شدن آن شود.

از دیگر علل افزایش وزن میتواند تنبلی و کنار گذاشتن ورزش باشد. وقتی پریود هستید قطعا خسته و تنبل میشوید و معمولا به خاطر احساس درد و گرفتگی نمیتوانید به راحتی و مثل قبل برنامه ورزشیتان را پیاده کنید. اما اشتباه نکنید. ورزش کردن در این دوره بیشتر از هر زمان دیگری به شما کمک میکند.

 کاهش وزن و پریود

بله بین کاهش وزن و پریود یک رابطه وجود دارد. کاهش وزن به هر دلیلی، چه رژیم گرفتن و چه اختلال در تغذیه میتواند موجب عقب افتادن پریود شود. چرا که این اختلال باعث تولید نشدن و کم تولید شدن هورمون‌های تولید مثل میشود. به این شرایط آمنوره ثانویه میگویند. به یاد داشته باشید خانم‌هایی که بدنشان چربی کمتری دارد کمتر پریود میشوند و ممکن است مدت زیادی تخمک گذاری نکنند.

 لاغری در زمان پریودی

همانطور که گفته شد بدن شما در زمان پریود پف میکند و شما را تا حدودی چاق نشان میدهد. اگر میخواهید تا حد ممکن در این دوره تناسب خود را حفظ کنید و اصطلاحا لاغری در زمان پریودی داشته باشید این توصیه‌ها را جدی بگیرید.

پریود نشدن باعث چاقی میشود؟
چگونه در دوران قاعدگی لاغر شویم؟

ابتدا بهتر است دور شیرینی و شکلات را خط بکشید. هر وقت هوس شیرینی کردید میتوانید میوه‌های شیرین مصرف کنید. دوم اینکه به شدت از کافئین و نوشیدنی‌های انرژی‌زا دوری کنید. این نوشیدنی‌ها هم برای تناسب اندامتان ضرر دارند و هم دردهای قاعدگی شما را شدیدتر میکنند. از طرفی باعث بی خوابی و بدخلقی شما نیز میشوند.

در عوض تا میتوانید دمنوش گیاهی استفاده کنید. میتوانید در این دوره برای آرامش دمنوش گل گاوزبان، گزنه یا بابونه میل کنید.

 علت پریود نشدن

اگر در دوره حاملگی، شیردهی یا یائسگی به سر میبرید و پریود نمیشوید کاملا طبیعیست و حای نگرانی وجود ندارد اما اگر هیچکدام از این حالت ها نیست باید به دنبال علت پریود نشدن خود بگردید! استرس، مصرف داروهای ضد افسردگی، کاهش وزن، روشهای ضد بارداری، ورزش بیش از حد، کمبود مواد مغزی همه و همه علت پریود نشدن هستند. توصیه میکنیم در صورتی که پریودتان عقب افتاد حتما با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش از سلامت خود مطمئن شوید.

رابطه پریود نشدن و چاقی

هیچ قانون خاصی در رابطه پریود نشدن و چاقی وجود ندارد. هیچ کجا گفته نشده که اگر چاق شده اید دلیلش این است که پریود نمیشوید! شاید بهتر است اول ببینید که علت پریود نشدنتان چیست؟ اگر علتش استرس یا تیروئید باشد خب همین دو موضوع میتوانند باعث چاقی شما شوند! ولی در کل قانونی در این باره وجود ندارد که هرکس پریود نمیشود پس قرار است چاق شود.

در پایان باید این نکته را بگوییم که درباره اختلاف وزن در دوران پریود زیاد حساس نباشید چرا که گذرا است و سیستم بدنتان پس از گذشت مدتی کوتاه به حالت عادی برمیگردد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data