ماستیت گرانولوماتوز چیست| درمان ماستیت در طب سنتی

توسط مریم کوهشاری
2645 مشاهده

ماستیت گرانولوماتوز یک بیماری عفونی و التهابی است که در پستان زنان ایجاد می‌شود. علت اصلی ابتلا به ماستیت عفونی، مسدود شدن مجاری شیر در پستان است. این بیماری با التهاب، درد و سوزش همراه می‌شود. از هر ۱۰ مادر بعد از زایمان، ممکن است یک نفر به این بیماری مبتلا شود. در ادامه بیشتر به موضوع ماستیت می‌پردازیم.

ماستیت گرانولوماتوز چیست؟

ماستیت عفونی یک بیماری التهابی در بافت زیرین پستان است که در شیردهی و دختران جوان بروز می‌کند. این بیماری در اثر مسدود شدن مجاری شیری در زیر بافت قهوه‌ای رنگ ایجاد می‌شود. در زنان شیرده دلیل اصلی ابتلا به این بیماری، باقی ماندن شیر در داخل مجاری شیر است. اما در دختران مجرد و زنانی که در دوره یائسگی قرار دارند، نفوذ سلول‌های مرده سطح پوست به داخل مجاری شیر باعث بروز این بیماری می‌شود.

علائم بیماری ماستیت عفونی چیست؟

ماستیت گرانولوماتوز با علائمی شبیه به بیماری آنفلونزا همراه است که عبارت است از:

  • احساس درد شدید، تورم و قرمزی پستان‌ها
  • داغ شدن پستان‌ها
  • خروج ترشحات غیر عادی از پستان‌ها
  • احساس درد، لرز و خستگی بیش از حد
  • ایجاد یک توده سفت در پستان
  • کاهش میزان شیر
  • تب شدید

علائم ماستیت در زنان غیر شیرده شبیه به زنان شیرده است.

آیا ماستیت خطرناک است

آیا ماستیت خطرناک است؟

اگر بیماری آیا ماستیت عفونی به موقع درمان نشود، میزان عفونت آن به سمت داخل کشیده می‌شود و کل بدن را درگیر خود می‌کند. البته شما می‌توانید در زمان ابتلا به این بیماری همچنان به نوزاد شیر دهید. ماستیت هیچ خطری برای نوزاد ندارد. اما برای مادر یک بیماری دردناک است که باید درمان شود.

سیگار کشیدن و تغذیه نامناسب به این بیماری دامن می‌زند.

درمان ماستیت در طب سنتی

اغلب پزشکان برای کنترل و درمان این بیماری داروهای آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کنند. البته راه‌هایی هم در طب سنتی وجود دارد که می‌توانید کنار داروهای پزشکان برای درمان این بیماری انجام دهید. این درمان‌ها عبارتند از:

 شیردهی مکرر برای تخلیه پستان‌ها

یکی از راه‌های درمان ماستیت در طب سنتی شیردهی مکرر است. برخی از بانوان به دلیل درد شدید از انجام آن خودداری می‌کنند. در حالی که با شیردهی مکرر هیچ شیردی در داخل مجاری پستان باقی نمی‌ماند. از سوی دیگر نوزاد با مکیدن پستان مادر به رفع گرفتگی و تخلیه مجاری شیر کمک می‌کند.

برای درمان هر شیر هر دو پستان را ۲ ساعت یکباره تخلیه کنید.

انتی بیوتیک برای درمان ماستیت

استفاده از کمپرس آب گرم

یکی دیگر از راه‌های درمان ماستیت در طب سنتی استفاده از کمپرس آب گرم است. بعد از تخلیه شیر درون پستان، کمپرس آب گرم را به مدت ۱۰ دقیقه روی هر یک از پستان‌ها قرار دهید. این کار را ۵-۶ بار در طی روز تکرار کنید.

استفاده از برگ کلم برای درمان ماستیت

یکی از راه‌های درمان گیاهی ماستیت عفونی استفاده از برگ کلم است. این سبزی خاصیت ضدالتهابی دارد و به اندازه کمپرس آب گرم در تسکین درد ماستیت تاثیر دارد. برای درمان ماستیت در خانه این روش را انجام دهید.

برگ‌های کلم پیچ را بشویید و داخل نایلون فریزر داخل یخچال بگذارید تا خنک شود. سپس آن‌ها را بر روی سینه قرار دهید. به طوری که کل سینه را به برگ کلم بپوشانید و فقط نوک آن را برای شیر دادن به نوزاد باقی بگذارید. بعد از ۲۰ دقیقه که گرم شدند، دوباره آن را بیرون بیاورید. این روش را در طی روز ۳ مرتبه انجام دهید.

استفاده از روغن‌های گیاهی برای درمان ماستیت

یکی از روش‌های درمان ماستیت در طب سنتی استفاده از روغن‌های گیاهی مثل روغن درخت چای است. این روغن به دلیل داشتن ماده‌ای به نام ترپینن ۴ اول می‌توانید به بهبود التهاب و عفونت پستان کمک کند. البته شما می‌توانید روغن درخت چای را با روغن بادام شیرین، روغن زیتون و یا روغن نارگیل ترکیب کرده و به صورت موضعی بر روی پستان بمالید.

روغن درخت چای سمی است نباید قبل از شیردهی آن را روی پستان بزنید. بعد از زدن این روغن آن را به مدت ۲۰ دقیقه ماساژ دهید و بعد با آب و صابون بشویید تا اثری از آن باقی نماند. زیرا برای نوزاد خطرناک است.

استفاده از سیر

سیر یک انتی بیوتیک برای درمان ماستیت گرانولوماتوز است. این مانتی خاصیت ضدالتهابی دارد و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. خاصیت ضدمیکروبی سیر باعث می‌شود تا التهاب و عفونت زودتر از پستان خارج شود. شما می‌توانید سیر را ریز کردن و خام بخورید. سپس ۲ لیوان آب روی آن بنوشید تا بوی آن از بین ببرود. نوزاد از طعم سیر در داخل شیر مادر خوشش نمیاد. به همین دلیل یک لیوان آب پرتقال بنوشید تا طعم آن از شیر برود.

درمان ماستیت عفونی

خوردن مرکبات و گیاهان حاوی ویتامین C

یکی دیگر از راه‌های درمان ماستیت در طب سنتی مصرف گیاهان و میوه‌هایی است که حاوی ویتامین C هستند. مرکباتی مثل لیموشیرین، پرتقال، نارنگی و همچنین میوه‌هایی مثل کیوی، گوجه فرنگی و توت فرنگی حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند. این ویتامین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می‌کند.

زیاد آب بنوشید

برای درمان ماستیت در طب سنتی بهتر است آب و مایعات بیشتری بنوشید. زیرا دفعات ادرار زیاد می‌شود که به دفع التهاب و عفونت از بدن کمک زیادی می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data