آلرژی به شیر در کودکان چه خطراتی به دنبال دارد؟

توسط admin
537 مشاهده

آلرژی به شیر یکی از شایع ترین نوع حساسیت‌های غذایی در کودکان است. علت معمول این مشکل ، شیر گاو است، اما شیر گوسفند، بز، بوفالو و سایر پستانداران نیز میتواند باعث واکنش شود. واکنش معمولاً به فاصله کمی پس از این که شیر مصرف کردید رخ میدهد. نشانه‌ها و علائم از خفیف تا شدید متغیر هستند و میتوانند شامل خس خس کردن ،استفراغ، کهیر و مشکلات گوارشی باشند.

 همچنین این مشکل میتواند باعث آنافیلاکسی، یک واکنش شدید و تهدیدکننده حیات شود و برای کودکان شما بسیار خطرناک شود. درمان اولیه ، پرهیز از آن و فراورده‌های لبنی است. خوشبختانه ، بیشتر کودکان همزمان با رشد بر این مشکل غلبه می کنند. در کودکانی که در آنها حساسیت با رشد از بین نمیرود، ممکن است لازم باشد پرهیز از فراورده‌های لبنی ادامه یابد.

آشنایی با علائم آلرژی به شیر

علائم در هر فرد متفاوت است و چند دقیقه تا چند ساعت بعد از این که شما یا کودک شما شیر نوشیدید یا فراورده‌های لبنی خوردید رخ می دهند.

نشانه‌ها و علائم آنی ناشی از آلرژی به شیر ممکن است شامل این موارد باشند :

کهیر

خس خس کردن

خارش یا احساس سوزن سوزن شدن اطراف لب ها یا دهان

ورم لب ها، زبان یا حلق

سرفه یا تنگی نفس

استفراغ

آلرژی به شیر در کودکان
عوارض آلرژی به شیر

نشانه ها و علائمی که ممکن است با گذشت زمان بیشتری ظاهر شوند:

مدفوع شل یا اسهال، که ممکن است دارای خون باشد

دل پیچه

آبریزش بینی

اشک ریزش از چشم

کولیک در نوزادان

علت ایجاد آلرژی به شیر

همه حساسیت‌های غذایی حقیقی به دلیل سوء عملکرد دستگاه ایمنی ایجاد می شوند. اگر شما این مشکل را دارید، دستگاه ایمنی شما برخی پروتئین های خاص شیر را به عنوان مواد مضر شناسایی می کند و باعث تحریک تولید پادتن های ایمونوگلوبولین (IgE) برای خنثی کردن پروتئین می شود. دفعات بعد که با این پروتئین ها مواجه می شوید، پادتن های IgE آنها را شناسایی می کنند و به دستگاه ایمنی شما پیام می دهند که هیستامین و سایر مواد شیمیایی را آزاد کند، که این باعث ایجاد گستره ای از نشانه ها و علائم حساسیتی می شود.

دو نوع پروتئین اصلی در شیر گاو وجود دارد که میتوانند باعث واکنش حساسیتی شوند:

کازئین: که در بخش جامد یافت می شود که دلمه می بندد.

وی: که در بخش مایع که پس از دلمه شدن شیر باقی می ماند یافت می شود.

ممکن است فقط به یکی از پروتئین های شیر یا هر دو حساسیت داشته باشید. پرهیز از این پروتئین ها ممکن است دشوار باشد چون در برخی غذاهای فراوری شده نیز یافت می شوند. و بیشتر افرادی که به شیر گاو واکنش نشان می دهند به شیر گوسفند، بز و بوفالو هم واکنش نشان خواهند داد.

آشنایی با عوارض حساسیت به شیر

احتمال بیشتری وجود دارد که کودکانی که حساسیت به شیر دارند مبتلا به برخی مشکلات خاص دیگر شوند، شامل :

حساسیت به سایر غذاها، مانند تخم مرغ، سویا، بادام زمینی یا حتی گوشت گاو

تب یونجه، یک واکنش شایع به موی حیوانات خانگی، مایت های گرد و خاک، گرده ی چمن و سایر مواد

آلرژی به شیر در کودکان
در صورت به وجود آمدن حساسیت بهتر است جایگزین برای فرزندتان انتخاب کنید

جایگزین‌های شیر برای نوزادان

در کودکانی که این مشکل را دارند، شیر مادر و استفاده از شیر خشک می تواند از واکنش های آن جلوگیری کند. شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزاد شما است. شیر دادن تا هر زمان که ممکن باشد توصیه می شود، به خصوص اگر نوزاد شما در خطر بالای ابتلا به آلرژی باشد.

آشنایی با نحوه درمان آلرژی شیر

تنها راه جلوگیری از واکنش حساسیتی پرهیز از شیر و پروتئین‌های آن است. این می تواند دشوار باشد چون ماده اولیه شایعی در بسیاری از غذاها است. همچنین ، برخی افراد با حساسیت به شیر میتوانند شیر را در برخی اشکال، مانند شیر گرمادیده در محصولات پخته شده، یا در برخی غذاهای فراوری شده مانند ماست، تحمل کنند. با پزشک در مورد این که باید از چه غذاهایی پرهیز کنید، صحبت کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data