خواص روغن بنفشه چیست؟

توسط مینا صیادی
1803 مشاهده

روغن گل بنفشه از گل بنفشه یا برگ این گل استخراج می‌شود. این گیاه به Viola odorata در جهان شناخته می‌شود و به طور مشخص بومی کشورهای فرانسه، ایتالیا، چین و یونان است اما به طور گسترده در سراسر جهان پرورش می‌یابد. حدود ۲۰۰ گونه مختلف از گیاه گل بنفشه وجود دارد و معروف‌ترین گونه آن دارای گلبرگ‌های بنفش است. بیشتر گیاهان برداشت شده در صنعت عطرسازی و گاه در طعم‌دهنده‌های غذایی استفاده می‌شود.  برگ‌های گل بنفشه به شکل قلب هستند و گیاه دارای رایحه‌ای شیرین و گلی است.

شاید جالب باشد که بدانید تنها برای به دست آمدن ۱ کیلوگرم روغن گل بنفشه، باید ۱۰۰۰ کیلو گل بنفشه مصرف شود.  خواص روغن بنفشه، زبانزد است و از آن در کنار روغن‌های مفید دیگری چون روغن آرگان، روغن زیتون و … نام برده می‌شود.  در ادامه با انواع خاصیت روغن گل بنفشه آشنا خواهیم شد.

خواص روغن بنفشه برای پوست صورت

از قرن شانزدهم به بعد، استفاده از روغن گل بنفشه به عنوان مسکن درد رواج یافت. دلیل این استفاده هم این است که روغن گل بنفشه حاوی اسید سالیسیلیک که یک ماده ضد التهاب و ماده اصلی در قرص آسپیرین است.

اسید سالیسیلیک همچنین ماده‌ای است که به دلیل داشتن خواص کراتولیتیک، کمدیولیتیک و باکتریواستاتیک، به عنوان ماده اصلی در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت پوستی  استفاده می‌شود. روغن بنفشه برای صورت نیز به دلیل داشتن اسید سالیسیلیک بسیار مفید است.

فواید روغن گل بنفشه برای پوست صورت:

  •  باعث از بین رفتن زگیل‌های پوستی و رشد مجدد آنها می‌شود.
  •  از آکنه و جوش صورت جلوگیری می‌کند.
  •  از رشد باکتری‌ها و قارچ در سطح پوست، جلوگیری می‌کند.
  • یک آب‌رسان و مرطوب‌کننده طبیعی برای پوست‌های خشک به شمار می‌رود.
  • باعث تسکین اگزما و زخم‌های سطح پوست می‌شود.

روغن گل بنفشه و سرفه

این روغن یک گیاه خلط‌آور است و می‌تواند گرفتگی‌های سینوس و بینی را تخلیه و پاک کند. برای رفع گرفتگی‌های بینی و حلق در زمان سرماخوردگی، کافی است تنها یک قطره روغن گل بنفشه را در یک ظرف آب داغ بریزید و سپس به مدت ۵-۱۰ دقیقه بخور بگیرید.

روغن گل بنفشه و نفخ

از روغن گل بنفشه برای تسکین نفخ روده و گاز استفاده می‌شود. قبل از اینکه به خواب بروید، ۲  قطره روغن گل بنفشه و ۲ قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین را با هم مخلوط کرده و سپس آن را روی شکم خود در جهت عقربه‌های ساعت آرام ماساژ دهید. سپس وقتی در رختخواب هستید، کیسه آب گرم را روی شکم خود بگذارید. ترکیب روغن‌ها، ماساژ و گرما به سرعت نفخ روده و معده شما را تسکین می‌دهد.

روغن گل بنفشه و سردرد

این روغن از دیرباز به عنوان یک آرام‌بخش و مسکن استفاده می‌شود. بنابراین می‌تواند تنش ناشی از سردرد و میگرن را تسکین دهد. چند قطره روغن را در یک کمپرس سرد بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه آن را روی پیشانی خود بگذارید. جایگزین کردن این روش به مراتب بهتر از استفاده از قرص‌های مسکن و داروهای کدئین‌دار که عوارض جانبی متعدد دارند، است.

روغن گل بنفشه در شیردهی

بسیاری از زنان شیرده از دردهای سینه خود در حین شیردهی و پس از زایمان شکایت دارند. برای رفع این دردها کافی است که ۲ قطره روغن گل بنفشه به همراه دو قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین یا روغن آووکادو مخلوط کنید و هر روز سینه‌های خود را با این ترکیب ماساژ دهید. فراموش نکنید که قبل از شیردهی حتما سینه‌های خود را کامل بشویید.

منبع:

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data