مضرات پاستیل ، چرا پاستیل نخوریم؟

توسط متین سکوت
213 مشاهده

پاستیل از آن دسته خوراکی‌هایی است که سال‌هاست با شکل‌ها و طعم‌های گوناگون راهش را به دل مردم باز کرده و به اعتقاد بعضی‌ها حتی اعتیادآور است! البته نوشابه‌ای‌اش در ایران یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین‌هاست و برای بعضی‌ها حکم یک نوستالژی دوست‌داشتنی را دارد. جایگزین کردن پاستیل و خوراکی‌هایی مانند آن با وعده‌های غذایی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چراکه این خوراکی نه‌تنها مواد مورد نیاز بدن را تأمین نمی‌کند بلکه به دلیل طعم شیرین و چربشان خیلی زود با ذائقه فرد سازگار شده و حتی می‌تواند او را به خوردن این نوع خوراکی‌ها معتاد کند! در ضمن این ترکیبات ژلاتینی به مخاط دهان و دندان‌ها می‌چسبد و احتمال پوسیدگی دندان‌ها را زیاد می‌کند و این از مضرات پاستیل است. پس فراموش نکنید که بهتر است به جای جویدن پاستیل صبر کنید در دهانتان آب شود و بلافاصله بعد از خوردن پاستیل مسواک بزنید.

برای استخوان‌سازی خوب است؟

شاید خیلی‌ها فکر کنند ژلاتین موجود در پاستیل تأمین‌کننده کلسیم بدن است و انواع میوه‌ای آن منبع خوبی برای تأمین ویتامین‌های مورد نیاز بدن است و حتی می‌تواند برای بچه‌هایی که علاقه‌ای به خوردن میوه ندارند، جایگزین مناسب و مقوی باشد اما خوب است بدانید ژلاتین موجود در پاستیل از نوع ژلاتین حیوانی است و ژلاتین پست‌ترین نوع پروتئین است و میزان پروتئین موجود در آن بسیار کمتر از پروتئین گوشت، شیر و تخم‌مرغ و… است و بسیاری از اسیدهای آمینه ضروری را ندارد بنابراین پروتئینی نامرغوب است که نسبت به سایر پروتئین‌ها ارزش غذایی بسیار پایینی دارد و منبع خوبی برای تأمین کلسیم و سایر ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن نیست و این از مضرات پاستیل است.

مضرات پاستیل

برخی از متخصصان تغذیه با مصرف پاستیل مخالفند و مضراتی برای آن عنوان می‌کنند که عبارت‌اند از:

پاستیل کلسیم بدن را تأمین نمی‌کند

بسیاری از افراد این باور نادرست را دارند که ژلاتین موجود در پاستیل تأمین کننده کلسیم بدن است و انواع میوه‌ای آن می‌تواند ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تأمین کند و می‌تواند جایگزین مناسب و مقوی برای افرادی که به میوه علاقه ندارند، باشد اما باید بدانید ژلاتین موجود در پاستیل از نوع ژلاتین حیوانی و ژلاتین پست‌ترین نوع پروتئین است که پروتئین موجود در آن از پروتئین گوشت، شیر و تخم‌مرغ و… بسیار کمتر است و ارزش غذایی بسیار پایینی دارد.

خراب شدن دندان‌ها با خوردن پاستیل

ترکیبات ژلاتینی موجود در پاستیل باعث می‌شود که آن‌ها به مخاط دهان و دندان‌ها بچسبند و سبب پوسیدگی دندان‌ها شوند پس پاستیل را نجوید و اجازه دهید در دهانتان آب شود و بعد از خوردن پاستیل آن سریع مسواک بزنید.

چاقی و ارتباط آن با خوردن پاستیل

خوراکی‌های شیرینی مانند پاستیل، به خصوص وقتی فرد برای چند ساعت چیزی نخورده باشد، به دلیل قند زیادی که دارند سبب افزایش ناگهانی قند خون و احساس سیری به فرد می‌شود اما این احساس فقط حدود نیم ساعت پایدار است چون افزایش قند خون با افزایش ترشح انسولین همراه است و خیلی زود دوباره گرسنگی سراغ فرد می‌آید،

به همین دلیل است که مصرف متداول شیرینی‌ها باعث افزایش تعداد دفعات گرسنگی در روز شده و فرد مجبور به مصرف کالری بیشتر از نیازش می‌شود. به این ترتیب پاستیل و سایر شیرینی‌ها باعث به هم خوردن موازنه کالری‌های دریافتی شده و چاقی فرد را در پی دارد. همچنین پاستیل‌هایی که با قند و شکر طبیعی تولید شده‌اند به شدت چاق کننده‌اند و زیاده روی در خوردن آن‌ها باعث بالا رفتن میزان قند خون می‌شود پس مراقب باشید سلامتتان را به خطر نیندازید. هرکدام از مواد تشکیل دهنده پاستیل‌ها اعم از ژلاتین، شکر، طعم دهنده‌ها و مواد افزودنی عمدتاً اسانس‌های مصنوعی (متشکل از قند مصنوعی) می‌توانند به نوعی مضر باشند.

قند درون پاستیل‌ها از طرفی نیاز بدن کودکان را تأمین و از طرفی اشتهای آن‌ها را برای خوردن غذاهای متنوع و مفید دیگر کور می‌کند، بدین صورت بدن کودکان با محروم ماندن از سایر مواد مفید به سوء تغذیه مبتلا می‌شود. هر ۱۰۰ گرم پاستیل حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری (معادل یک وعده غذای کامل به ویژه برای کودکان) را دارد که چون منجر به چاقی و اضافه‌وزن در کودکان می‌شوند باید در مصرفشان مراقب بود. خوردن پاستیل به افرادی که مشکلات گوارشی و سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل ایجاد اثرات سوء توصیه نمی‌شود. همچنین از آنجا که مواد افزودنی حساسیت می‌آورند، نباید به کودکان بیش فعال پاستیل داد.

سایر عوارض پاستیل

برخی تولیدکنندگان ادعا می‌کنند در محصولات پاستیل خود از شکر یا قند طبیعی استفاده نکرده‌اند تا برای کسانی که به دیابت مبتلا هستند مشکلی از این نظر نباشد. این تا بخش زیادی فقط یک ادعاست. یادتان باشد برای شیرین کردن مزه محصولاتی که با عنوان بدون قند تبلیغ می‌شود از ساکاروز یا همان شیرین‌کننده مصنوعی استفاده می‌شود که معمولاً نوشابه‌های معروف به رژیمی هم درصدی از آن را دارند. ساکاروز و قندهای مصنوعی کبد را به فعالیت بیشتر برای سم‌زدایی از آن وامی‌دارد و به دلیل نیاز به آب بیشتر، کلیه هم در این روند شرکت می‌جوید. از این‌ رو لازم است قبل از خرید یا خوردن مواد دارای ساکاروز این مشکلات را در نظر بگیرید و این از مضرات پاستیل است.

پاستیل‌هایی که با قند و شکر طبیعی تولید شده‌اند به‌شدت چاق‌کننده‌اند. علاوه بر این زیاده‌روی در خوردن آن‌ها باعث بالا رفتن میزان قند خون می‌شود. مراقب باشید سلامتتان را به خطر نیندازید. دقت کنید در مواد مورد استفاده پاستیل و محصولاتی که می‌خرید نامی از پریون ذکر نشده باشد. طبق برخی گزارش‌ها این پروتئین که در برخی پاستیل‌ها استفاده می‌شود، ممکن است باعث بروز بیماری شود.

در خرید و خوردن پاستیل‌های خارجی دقت بیشتری کنید. برخی کشورها در تهیه ژلاتین لازم برای تهیه محصول پاستیل یا ژله‌های آماده خود از کلاژن پوست و استخوان خوک استفاده می‌کنند. ژلاتین تهیه شده از گاو و ماهی مشکل شرعی ندارند. طبق یکی از گزارش‌های سازمان غذا و داروی آمریکا، روش تهیه ژلاتین روند مخصوصی دارد که اگر به درستی دنبال نشود احتمال منتقل شدن بیماری‌های دامی به انسان با استفاده از محصولات به‌دست آمده از آن‌ها بالا می‌رود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data