خواص شلغم که تا به حال از آن بی خبر بوده اید شما را شگفت زده می کند

توسط مریم کوهشاری
244 مشاهده

خواص شلغم به دلیل وجود ویتامین‌های K، A، C، E، B۱، B۳، B۵، B۶، B۲ و مواد معدنی مانند منگنز، فیبر، پتاسیم، منیزیم، آهن، کلسیم و مس بر کسی پوشیده نیست. این ماده‌ی خوراکی از اواسط فصل پاییز وارد بازار می‌شود. درست زمانی که سرما به اوج خود می‌رسد، شلغم با آن خاصیت گرم خود می‌تواند شما را از ابتلا به بیماری سرماخوردگی در امان نگه دارد. البته این تنها یکی از خاصیت‌های درمانی شلغم به شمار می‌رود. این ماده‌ی غذایی خواص دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  • پیشگیری از ابتلا به سرطان با کمک شلغم
  • سلامت قلب و عروق با شلغم
  • خاصیت شلغم برای سلامت استخوان‌ها
  • خواص شلغم برای بیماران مبتلا به آسم
  • تقویت دستگاه گوارش
  • تاثیر شلغم در کاهش وزن
  • سلامت چشم با مصرف شلغم
  • پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی
  • روشن کردن پوست با شلغم
خواص شلغم برای بیماران مبتلا به آسم
Three turnips with purple skin on table

پیشگیری از ابتلا به سرطان با کمک شلغم

یکی از خواص شلغم تقویت سیستم ایمنی بدن است. این ماده‌ی خوراکی به دلیل داشتن فیتوکمیکال (مواد شیمیایی گیاهی) و چند نوع آنتی اکسیدان بدن را در برابر بیماری سرطان مقاوم می‌کند. گلوکوزینولات یکی از مواد مفیدی است که از سرطان جلوگیری می‌کند. این ماده در شلغم یافت می‌شود. همچنین شلغم با پاکسازی کبد و خون، ویروس و عوامل بیماری‌زا را از بدن دفع می‌کند. اگر شلغم را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی خود بگنجانید، احتمال ابتلا به بیماری سرطان در شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

یکی از خواص شلغم تقویت سیستم ایمنی بدن است. این ماده‌ی خوراکی به دلیل داشتن فیتوکمیکال (مواد شیمیایی گیاهی) و چند نوع آنتی اکسیدان بدن را در برابر بیماری سرطان مقاوم می‌کند

سلامت قلب و عروق با شلغم

یکی از خواص شغلم پاک‌سازی خون است. با مصرف این ماده‌ی خوراکی، مواد مضری مثل کلسترول خون بیماری‌های قلبی از بدن دفع می‌شود. همچنین شلغم خواص ضدالتهابی دارد. همچنین وجود ویتامین K در این ماده‌ی خوراکی احتمال ابتلا به سکته‌ی قلبی را کاهش می‌دهد. اگر برگ‌های این گیاه خورده شوند، تاثیر بیشتری در دفع کلسترول خون دارد. مصرف برگ شلغم تاثیر زیادی در هضم غذا دارد. بنابراین با دفع مواد زائد به پاکسازی عروق و گردش خون کمک می‌کند. وجود کلسترول و سایر موادزائد یکی از دلایل انسداد عروق خونی و حمله‌ی قبلی است.

یکی از خواص شلغم تقویت سیستم ایمنی بدن است.

استحکام و رشد استخوان‌ها تا حد به وجود کلسیم و پتاسیم در بدن بستگی دارد. حال آنکه در شلغم نیز مقدار زیادی پتاسیم موجود است. این ماده‌ی خوراکی از آسیب مفاصل نیز پیشگیری می‌کند.

خاصیت شلغم برای سلامت استخوان‌ها

استحکام و رشد استخوان‌ها تا حد به وجود کلسیم و پتاسیم در بدن بستگی دارد. حال آنکه در شلغم نیز مقدار زیادی پتاسیم موجود است. این ماده‌ی خوراکی از آسیب مفاصل نیز پیشگیری می‌کند. همچنین خطر ابتلا به پوکی استخوان و بیماری آرتریت روماتوئید را کاهش می‌دهد. به دلیل وجود کلسیم در شلغم، مصرف روزانه‌ی آن به ترمیم استخوان‌های آسیب دیده کمک می‌کند.

خواص شلغم برای بیماران مبتلا به آسم

یکی دیگر از خاصیت‌های شلغم، رفع مشکلات ریوی است. افرادی که به بیماری‌های تنفسی از جمله آسم مبتلا هستند، می‌توانند شلغم مصرف کنند. این ماده‌ی خوراکی به دلیل طبع گرم، می‌تواند بیماری‌های التهاب ریه را درمان کند. از سوی دیگر وجود ویتامین A در شلغم، تاثیر زیادی در سلامت ریه دارد.

تقویت دستگاه گوارش

یکی دیگر از خواص شلغم کمک به بهبود عملکرد دستگاه گوارش است. گلوکوزینولات موجود در شلغم باعث تقویت معده می‌شود. چرا که باکتری مفید هلیکوباکتر پیلوری را در معده تقویت می‌کند. با مصرف شلغم، باکتری‌های مضر از سیستم گوارش دفع می‌شود. همچنین به دلیل اینکه این ماده‌ی خوراکی حاوی فیبر بالایی است، هضم غذا را آسان می‌کند.

یکی دیگر از خواص شلغم در کاهش قند خون و میزان کالری بدن است. این ماده‌ی غذایی کالری پایینی دارد. به همین دلیل کسانی که قصد لاغری دارند، می‌توانند شلغم را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

خواص شلغم به دلیل وجود ویتامین‌های K، A، C، E، B۱، B۳، B۵، B۶، B۲ است

تاثیر شلغم در کاهش وزن

یکی دیگر از خواص شلغم در کاهش قند خون و میزان کالری بدن است. این ماده‌ی غذایی کالری پایینی دارد. به همین دلیل کسانی که قصد لاغری دارند، می‌توانند شلغم را در رژیم غذایی خود بگنجانند. همچنین این ماده‌ی غذایی تاثیر زیادی در بهبود عملکرد روده‌ها و سیستم گوارش دارد. در نتیجه به خروج مواد زائد از جمله کلسترول و قندخون از بدن کمک می‌کند. با دفع این مواد، روند کاهش وزن نیز بهتر انجام می‌شود.

سلامت چشم با مصرف شلغم

یکی دیگر از خاصیت‌های شلغم، کمک به بهبود بینایی است. این ماده‌ی خوراکی حاوی مقدار زیادی لوتئین (نوعی کاروتینوئید) است. این ماده در سلامت بینایی و چشم مؤثر است. کسانی که شلغم مصرف می‌کنند از بیماری های چشمی از قبیل آب مروارید، ماکولا (تباهی لکه زرد) و دژنراسیون در امان می‌مانند.

پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی

یکی دیگر از خواص شگفت‌انگیز شلغم پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی است. زیرا این گیاه حاوی مقادیر بالایی از بتاکاروتن، منگز، ویتامین E، ویتامین A و ویتامین C است. یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، مصرف مرکبات و غذاهایی است که مقدار زیادی ویتامین C دارند. در حالی که شلغم یکی از این مواد خوراکی است. با مصرف این ماده‌ی غذایی، آنتی اکسیدان‌های موجود در خون تقویت می‌شوند و با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند.

کی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، مصرف مرکبات و غذاهایی است که مقدار زیادی ویتامین C دارند. در حالی که شلغم یکی از این مواد خوراکی است

خواص شلغم که تا به حال از آن بی خبر بوده اید شما را شگفت زده می کند

روشن کردن پوست با شلغم

یک خاصیت شلغم روشن کردن پوست است. شاید باورش برای‌تان سخت باشد. اما جالب است بدانید وجود مقادیر بالایی از ویتامین‌های C و A در این گیاه باعث روشن شدن رنگدانه‌های پوست می‌شود. همچنین به دلیل تاثیری که شلغم در پاکسازی کبد و تصفیه‌ی خون دارد، پوست صورت شفاف‌تر می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data