روغن آرگان

توسط حمید صالحی
186 مشاهده

روغن آرگان یکی از معجزات طبیعت است. این ماده غذایی ارزشمند، تاثیرات مفید بی‌شماری بر روی بدن و به ویژه پوست شما دارد. در ادامه به صورت مفصل به خواص روغن آرگان و سازوکار تاثیرات آن خواهیم پرداخت.

روغن آرگان یک منبع غنی آنتی‌اکسیدان است. این مسئله باعث شده است این روغن بتواند به عنوان یک محافظ قوی ناخن، پوست و مو مطرح شود.

روغن آرگان

خواص روغن آرگان برای پوست

روغن آرگان توانایی کنترل میزان ملانین موجود در پوست را دارد. این مسئله باعث می‌شود پوست شما در برابر اشعه UV مقاومت بالاتری پیدا کند.

محصول روغنی آرگان یک آبرسان بسیار قوی است و اسیدهای چرب ضروری پوست مانند اسیدهای چرب امگا ۳، اولئیک اسید و لینولئیک اسید را نیز در خود جای داده است. این مسئله در کنار برخورداری این روغن از ویتامین E باعث کاهش رادیکال‌های آزاد پوست شده و از بیماری‌های التهابی پوست مانند درماتیت آتوپیک (اگزما) جلوگیری می‌کند. به خاطر همین خواص، روغن آرگان همچنین با هیدراته نگه داشتن پوست، به افزایش خاصیت کشسانی آن کمک می‌کند و مانع شکل‌گیری ترک‌های پوستی می‌شود.

برخورداری روغن ارگان از مقادیر بالای آنتی اکسیدان باعث می‌شود به این روغن گیاهی حتی به عنوان دارویی برای پیش‌گیری از سرطان پوست نیز توجه شود. جدا از پوست، قدرت این روغن در مبارزه با سرطان‌های سایر نواحی بدن مانند روده بزرگ، پروستات و مثانه نیز مورد بررسی قرار گرفته که نتایج آن امیدبخش است.

روغن آرگان

روغن آرگان و تغذیه

روغن آرگانی که برای آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با روغن آرگانی که برای پوست، مو و ناخن استفاده می‌شود، تفاوت‌هایی دارد. این روغن به کاهش کلسترول بد خون کمک کرده و جلوی جذب آن را می‌گیرد. از آرگان به عنوان یک منبع غنی اسیدهای چرب گروه امگا یاد می‌شود که به دلیل داشتن ریشه گیاهی، تاثیر آن حتی از امگاهای روغن ماهی نیز بیشتر است. این روغن دارای ترکیبات ارگانیک است که میزان غلظت پپسین در معده را افزایش می‌دهد. با افزایش این آنزیم، هضم پروتئین‌های موجود در تخم مرغ، لبنیات و گوشت تسهیل می‌شود. شاید در ابتدا این مسئله تنها محدود به معده به نظر بیاید، اما هضم مناسب، حلقه اول زنجیره‌ای است که حلقه آخر آن کمک به کاهش وزن است. هضم آسان نسبت به هضم سخت، انرژی کمتری از فرد می‌گیرد و در نتیجه، او دیرتر گرسنه می‌شود.

روغن آرگان

روغن آرگان و استخوان‌ها

روغن آرگان سرشار از فلانوئید است که یک ماده با خاصیت ضدالتهابی بسیار قدرتمند به حساب می‌آید. از این رو، این روغن می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای درمان بیماری‌های التهابی مفصلی مانند روماتیسم باشد. تاثیر این روغن همچنین در کاهش درد عضلات و تورم‌های مربوط به آرتروز نیز اثبات شده است. برای استفاده از این خواص روغن آرگان، کافی است آن را به صورت موضعی در محل درد ماساژ دهید.

روغن آرگان

روغن آرگان و ناخن

داشتن مقادیر قابل توجه از ویتامین E روغن آرگان را به یک ماده تقویتی بسیار قدرتمند برای ناخن‌ها تبدیل می‌کند. این روغن یک مرطوب‌کننده غیرچرب است که می‌تواند با عفونت‌های قارچی ناخن نیز مبارزه کند و به درخشندگی و استحکام آن‌ها نیز کمک کند.

روغن آرگان

خواص روغن آرگان برای مو

می‌رسیم به اصلی‌ترین مورد استفاده از روغن آرگان، یعنی مو. روغن آرگان یک حالت‌دهنده عالی برای مو است. این روغن می‌تواند مانع خشکی مو شده و از ایجاد موخوره نیز جلوگیری کند. به دلیل حفظ رطوبت پوست سر، روغن آرگان یک داروی ضد شوره بسیار خوب نیز به حساب می‌آید که می‌تواند برخی از انواع شوره را درمان کند.

اگر برای حالت دادن به موهایتان از ابزارهای حرارتی استفاده می‌کنید و نگران آسیب‌های حاصل از این کار هستید، استفاده از روغن آرگان می‌تواند میزان ضررهای این کار را به میزان چشمگیری کاهش دهد. این روغن همانند یک لایه پوششی می‌تواند مانع رسیدن حرارت مستقیم به موها شده و از آسیب رسیدن به آن‌ها جلوگیری کند. یکی دیگر از فواید روغن آرگان که سازوکار مشابهی دارد، مراقبت از موها در برابر مواد شیمیایی موجود در استخرها و نمک دریا است. پیش از شنا، موهای خود را به کمی روغن آرگان آغشته کنید و با خیالی آسوده از شنای خود لذت ببرید.

روغن آرگان می‌تواند با رساندن مواد مغذی بیشتر به پوست سر، باعث تحریک پوست برای تولید موی بیشتر می‌شود. همچنین، موهایی که از قبل در سر روییده‌اند، به کمک روغن آرگان در مدت زمان کمتری رشد می‌کنند.

با در نظر گرفتن این موارد و تجربیات افرادی که به صورت صحیح از این روغن استفاده کرده‌اند، می‌توان گفت روغن آرگان برای مو بهترین انتخاب در هر شرایطی است. 

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data